Avrupa Komisyonu'ndan Qualcomm'a suçlama!

Snapdragon'ların mimarı Qualcomm, çok ciddi ve büyük suçlamalarla karşı karşıya!

  • Onur Seven
Avrupa Komisyonu'ndan Qualcomm'a suçlama!

Avrupa Komisyonu, yerel pazardaki konumunu kötüye kullanmakla suçladığı Qualcomm'a oldukça sert ifadelerin yer aldığı bir mektup gönderdi. Yonga seti üreticisi ismi henüz bilinmeyen önemli bir akıllı telefon üreticisine sadece Qualcomm'un baseband yonga setlerini kullanması için 2011 yılından bu yana "yasa dışı ödemeler" yaptığı iddia ediliyor.

Dünyanın en büyük mobil yonga seti üreticisi Qualcomm ayrıca 2009 ve 2011 tarihleri arasında NVIDIA'nın sahip olduğu yerel rakibi Icera'yı pazar dışına itmek için, belirli baseband yonga setlerini maliyet fiyatının altında satmakla suçlanıyor.

Avrupa Komisyonu, her iki durumda da Qualcomm'un rekabet politikalarına zarar verdiğini ve 3G/4G baseband yonga setleri için dünya pazarındaki hakimiyetini kötüye kullanarak Avrupa Komisyonu antitröst kurallarını ihlal ettiğini düşünüyor. Bu da şirketin oldukça yüklü bir para cezasıyla karşılaşabileceği anlamına geliyor.

Qualcomm'un şimdi "yıkıcı fiyatlandırma" uygulaması ve yasa dışı ödeme iddialarına yanıt vermesi için önünde üç aylık bir zaman var. Şirket Avrupa Komisyonu raporuna yazılı olarak cevap verebileceği gibi, savunma yapabilmek adına sözlü duruşma talebinde de bulunabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Yav, adamlar Maliyetin Altında satış yapmışlar işte, daha ne istiyorsunuz... 10 liraya ürettiklerini 15 e değil, 8 e satmış, bunlar da adamlara ceza vermeye çalışıyorlar... E tabi Apple dan alışkınlar, 10 liralık ürünü 30 liraya almaya, ucuzu görünce, biz buna ceza keselim demişler...

@10 Aralık 2015 19:08 Kafanızı biraz çalıştırsanız anlardınız. Orada buradakinden farklı olarak hukuk var. Qualcomm eğer söylendiği gibi bir şey yaptıysa bu suçtur. Nasıl mı yapar ? Öncelikle uzun vadeli borçlanır ve ucuz fiyatta bir süre işlemcileri satarak piyasayı ele geçirir sonra da borçlarının kat be kat fazlasını kazanır. Bu eski bir taktiktir ve risklidir fakat firmaları önceden ayarlamışsa işe yarar. Samsung da buna yakın bir tekniği bir kısa süre önce uyguladı.

@10 Aralık 2015 19:08 Kimse baskasina bedava is yapmaz. Rakibi devre disina cikarana kadar dedigin gibi 10 TL ye urettiklerini 9 TL ye verirler ama tekel olunca o 9 TL bir an da uce katlanir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play