Bilgisayar oyunlarında şiddet yasağı!

Crysis'in yapımcısı Crytek ve Yerli kardeşler Almanya'yı terk etmeye hazırlanıyor! Peki ama neden?

Yerli kardeşler ve Crytek Almanya'dan ayrılabilir
Crysis ve Far Cry gibi oyunlar milyonlarca dolarlık dev yapımlar

Alman hükümeti şiddet içeren oyunları tamamen yasaklamayı düşünüyor. İnsan ya da insana benzer karakterlere karşı şiddet uygulanan bütün oyunların yasaklanmasının ciddi ciddi değerlendiriliyor oluşu da oyun yapımcılarını endişelendiriyor.

Almanya, cinsellik değil ama şiddet içeren oyunlara karşı eskiden beri sert ve sansürcü bir tavır içerisindeydi. Yine de bu haber şok oldu çünkü böyle bir yasak sadece bu tür oyunların Almanya'da satışını engellemeyecek. Aynı zamanda Almanya'da geliştirilmelerini de imkansız hale getirecek.

Dünyaca ünlü Far Cry ve Crysis serilerinin geliştiricisi olan Crytek de bu yüzden Almanya'yı terk etmeye hazırlanıyor. Türk olan ve Türkiye'de de Crysis'i Türkçe olarak piyasaya süren Yerli kardeşlerden henüz bir açıklama gelmedi. Ancak bu yasak gerçekleşirse dünya çapında milyarlarca dolarlık bir piyasa olan bilgisayar oyunları piyasasından Almanya resmen silinecek. Hem Alman firmalarının, hem de Almanya'da oyunlar üzerinde çalışan Türklerin işlerini başka bir ülkeye taşımaktan başka çaresi kalmayacak. Alman ekonomisi de en azından yüzlerce milyon euro zarara girecek.

Kim bilir, bakarsınız Yerli kardeşlerin yeni durağı evleri, yani Türkiye olur... Bekleyelim ve görelim...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Sanmıyom pek Türkiye olacağını ama finanse edilirlerse neden olmasın

hayallerle yaşamaya gerek yok ne türkiyesi

Bu yasağı iki yönlü düşünmek lazım. Almanya'daki bilgisayar oyunu severlere ve bu işi yapanlara çok büyük bir zarar olacağı kesin. Bu yasağın nedeni okul baskınlarındaki kayıplar olabilir.
Diğer taraftan oyunlar yasaklanırsa Crytek Türkiye'ye geliyor. Müthiş bir haber. :D

İnşallah Türkiye olur. Ülkemiz için süper olur.

Türkiye ye dönmesi bizim için anca rüya olur, neden diye soracak olursanız ; Maximum Vergi...

Cevat abi tabiki bunları düşünür ancak Crytek için en hayırlısı Türkiye'ye gelmemek olur.. Amerika fena olmaz onlar için.. :)

Türkiye'de Kim var ki, onlar gelsin.

türkiye ye gelmeleri hata olur burada onlara destek olucak firma yok gibi hayırlısı yıldızları parlamış bu insanların umarım unutulmazlar

saçma bu girişim sadece yaş sınırlaması yeterli insanların özgürlüklerini kısıtlıyorla oynuyan insanın oynamayan insana ne gibi zararı olur CRYSİS de mesela maximum güç diyip adamın gırtlagınımı sıkacak:D nese ALLAHA EMANET OLUN

Türkiye`ye gelsinler canım biz korsan ürün alarak destekleriz onları :)

Maxsimum Vergi

Çin ve türkiye hariç heryere gidebilirler.Mümkünse italya ispanya fransa isviçre gibi yerlere gitsinler

Türkiye'deki verginin vergileriyle uğraşamazlar. Yurtdışı onlar için en iyisi.

Türkiye'yi alternatif olarak sunmak saçma! Şiddetseverlik açısından, Türkiye, Rusya veya Amerika olabilir! Ama o güzel oyunları hazırlayan programcılar grubuna bakarsanız Rusya, Hindistan gibi yerler daha olası görünüyor!

türkiyeden kacmak isteyenler ve türkiyeye gelmek ne kadar acyip vergiye bürokratik oligarşiye ve haksızlıga dayana bilecekse gelsin yoksa amerika kendisi için daha hayırlı

sanmıyorum türkiyeye gelsinler bilime destek vermeyen bir ülkeye teknoloji gelmesi geç ve pahalı olur.

Türkiyeye gelirlerse. Hükümütemiz hemen özel vergiler çıkartır onlar için. Üstüne birde kalitelerini düşürttürürler. 50 Liraya satmışlardı ozaman oyunlarını Şimdi 200 Lira olur 150 si vergi die alınır. Amerikaya gitsinler ama Türkçe oyunlara devam etsinler

Türkiye gelecekleri son ülke. Bütün geliştirciler yabancı ve TR'de inanılmaz vergi var. Macaristan'a giderler.

bunların dünyanın çeşitli yerlerinde stüdyosu var Türkiye de yok buraya geleceklerini sanmıyorum, belki yakın diye macaristan olabilir.

Türkiye ye gelsinler herşey serbest olur yasak masak olmaz burası türkiye yasagı delmek için

Almanyadan ayrılsa türkiyemi gelecek. Gerçekçi olalım.

Bence de gelmemeleri hem oyun dünyasının hem de firmalarının hayrına olur. ÖTV, bürokrasi(Youtube meselesi) derken Duke Nukem tayfasına katılırlar.

Her zaman yasakçı zihniyete karşıyımdır, bu işler böyle çözülmez düşüncesindeyim. Fakat gerçeğe yakın grafiklere sahip, görev listesine baktığınızda "33 kişiyi mermi manyağı yap" gibi yazılar olan oyunlar kontrol altında tutulmalı. Lütfen bir düşünün ya. Eğlenmek için sanal ortamda insan öldürmek?? Nasıl yozlaşmış bir toplum haline geldik, gerçekten yazık. Böyle saçma oyunlar yerine kan ve şiddet içermeyen çok eğlenceli oyunlar da var.

Türkiye' ye gelse nolur? Cevap: Batar! Kim orjinal oyun alıyor ki? Ve siz Crysis' i görmemişler gibi orda burda Türk oyunu diye sahpileneneler, dikkat ederseniz bu oyunu geliştiren yazılımcıların, mühendislerin vs. hepsi yabancıdır. Bir oyunun yapımcı firması Türk diye oyun Türk oyunu olmaz. Hem bırakın bu işleri. Türk oyunu olsun olmasın ne farkeder ki? Oynuyorsanız eğlenmenize bakın. Hem Türkiye' deki bir firma böyle gelişmiş grafiklere sahip oyunlar geliştirse ucuza satar mı sanıyorsunuz?

Hükümetin azıcık kafası çalışıyorsa gerekli imkanı sunar ve bu adamları ülkemize kazandırır :( Belki onların açtığı yolda birçok firma gider ve İzlanda (yanlış hatırlıyorsam özür dilerim) gibi deli paralar kazanır ülkemiz .

memleketleri olan giresuna gelsinler. :)

Macaristanda Ukraynada Korede filan stüdyoları var niye Türkiyeye gelsinler ki

Aklıma bir fıkra geldi nereden geldiyse artık anlatmak istiyorum. :)
Bir gün bir hayvanat bahçesinden bir aslan kaçmış. Aslan önüne gelene saldırıyormuş. Millet korku içinde kaçarken. Bir adam aslanın karşısına dikilmiş ve onu bir şekilde öldürmüş. Herkeste bir bayram havası adama doğru koşmuşlar. Sonra kimsin diye sormuşlar. Adam yahudiyim diyince ertesi gün gazetelerde şu başlıklar atılmış.
Cani adam zavallı aslanı öldürdü. :)
Kim bilir oyunda yahudi öldürürseniz belki almanlar ses etmez.
Şiddetmiş! Peh... Siz orada kundaklanan Türk evlerini ezilen insanları koruyunda görelim şiddet konusunda ne kadar hassassınız.

güler geçerim buna ben...

türkiye gelecekleri en son ülkedir.
burda vergiden gözlerini açamazlar.
afrikada bile burdan daha iyi oyun geliştiriler.
en iyisi amerika.
zeki insanlar boşunamı ülkeyi terkediyor.

hayaller dünyasında yaşamayalım lütfen
sağlıcakla kalın

Crytek sadece almayadaki stüdyolarından oluşmuyor sonuçta diğerlerinden birinde devam ederler.Ayrıca Crysisi bu kadar niye sahiplendik onuda anlamadım.Bizim ülkemizde firma sahiplerinin Türk olmasını geçtim Crysis logosunu yapan türk olsa oyunu komple Türk oyunu olarak sahipleniriz.

Türk malı olabilmesi için %100 Türk Sermayesi ile %100 Türk Firmanın %100 Türk Çalışanları yaparsa Türk Malı olur.

Almanlar bir yerde haklı ama. Örneğin 2. Dünya Savaşı oyunlarında Almanlar çok ezilmekte. Siz Türklerin öldürüldüğü bir oyunu oynamak ister miydiniz?
Hem şiddetten hem de bu yüzden bu tür oyunları silerler Almanya'dan...

saçmalamış almanya :)) sanki yasak gelince millet oyun oynayamayacak internetten indirir yine oynar :))

craytek i bilmem ama bu konuda gelişmemiz lazım sadece oynuyoruz oynatmak lazım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir