Bilgisayarınızı test edin!

CHIP Online PC'nizin gerçek performansını ölçmenizi sağlayacak uygulamaları bir araya getirdi

Performans ölçümü

Bilgisayar dünyası her geçen gün yenileniyor ve büyüyor. Herkesin bilgisayar alma amacı kendine özel: Kimisi bilgisayar alırken PC oyunlarıyla daha fazla zaman geçirecek şekilde bir sistem toplarken, kimisi ofis uygulamalarını çalıştıracak sade bir sistemle yetinmeyi yeğliyor. Sebebiniz her ne olursa olsun bilgisayar artık çağımızın olmazsa olmaz bir bileşeni olmuş durumda.

Oyun için sistem toplayan kullanıcılar ekran kartı ve işlemci satın alırken daha fazla parayı gözden çıkarmak durumunda kalıyorlar. Sadece internete bağlanmak ve basit uygulamaları çalıştırmak isteyen kullanıcılar ise çok fazla bir külfeti gözden çıkarmak zorunda kalmıyorlar. Burada önemli olan bilgisayarların ne için alındığı sorusu.

Eğer bugünlerde yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız öncelikle ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü toplayacağınız sistemler arasında bariz fiyat farkları olacaktır.

Ancak bilgisayar almakla da iş bitmiyor elbette. Kullandığınız bilgisayardan acaba tam olarak performans alabiliyor musunuz? Çoğu bilgisayar kullanıcısı, özellikle yüksek sistem gereksinimlerine sahip oyunları oynayanlar, oyun süresince yavaşlıktan muzdaripler. Sonuçta yeni çıkan oyunlar tam bir sistem canavarı ve ne kadar yeni donanımlara sahip bir bilgisayar edinseniz de 6 ay içinde yüksek paralar harcadığınız bu bilgisayarınızın artık demode sayıldığını fark ediyorsunuz.

Peki hiç bilgisayarınızın performansını merak ettiniz mi? Gerçekten oyunlarda veya diğer uygulamalarda bilgisayarınız ne kadar başarılı? Performans ölçümü yapan pek çok yazılıma internet üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Bu sayede bilgisayarınızın işlemci hızı dahil pek çok performans değerine bu yazılımlarla ulaşabiliyorsunuz.

Bu makalemizde sisteminizi test etmeniz için kullanabileceğiniz test ve ölçüm programlarını inceliyoruz.

Fraps 2.9.2

Fraps, oyun esnasında saniyede kaç kare görüntü gösterildiğini öğrenmenizi sağlayan başarılı bir uygulama. Fraps uygulaması çalışırken, belirlediğiniz bir konumda, ekrandan söz konusu oyunu oynarkenki FPS değerinizi an ve an ölçebiliyorsunuz.

Fraps, bir ölçüm yazılımı olmasının yanında aynı zamanda ekrandan görüntü de alabilmektedir. Tek bir tuşa basarak bulunduğunuz ekranın görüntüsünü anında kaydedebilirsiniz. Bunun dışında bilgisayar kullanıcılarına video kaydetme olanağı da tanıyan Fraps ile oyun oynarken beğendiğiniz bir sahnenin canlı görüntüsünü alabilirsiniz.

Not:Fraps'ın deneme sürümünde video kayıt süresi 30 saniye ile sınırlıdır.

Yazılımın adı: Fraps 2.9.2
Desteklenen İşletim sistemi: Win XP/Vista/2000/2003 Server
Dosya boyutu: 945.5 KB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/FRAPS-2.9.1_101881.html

SiSoft Sandra Lite XI 2008 12.34

SiSoft Sandra, tepeden tırnağa donanım ve yazılım incelemesi yapabilen başarılı bir uygulamadır. Windows altında çalışan SiSoft Sandra ile anakart, bellek, sabit disk, işlemci, BIOS ve Direct X dahil pek çok donanım ve yazılımın performans ölçümü karşılaştırmalı olarak yapılabiliyor.

Örneğin işlemci testini gerçekleştirdiğinizde işlemcinizin performansını ayrıntısıyla rapor eden SiSoft Sandra, farklı işlemcilerin hızıyla da kendi işlemcinizi karşılaştırma olanağını kullanıcılara sunmaktadır.

Yazılımın adı: SiSoft Sandra Lite XI 2008 12.34
Desteklenen İşletim sistemi: Win XP/Vista/2000/2003 Server
Dosya boyutu: 14.1 MB
Fiyatı: 30$

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/SiSoft-Sandra-Lite-XI-11.80_60782.html

CPU-Z 1.41

CPU-Z, işlemci, ön bellek, anakart ve bellek ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşmanızı sağlayan başarılı bir uygulamadır. Herhangi bir kurulum gerektirmeyen CPU-Z ile örneğin işlemciniz ile ilgili pek çok detaya ulaşmanız mümkün.

Yazılımın adı: CPU-Z 1.41
Lisans: Freeware
İşletim sistemi: Win XP/2000/9x/NT 4.0
Dosya boyutu: 488.1kB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/CPU-Z-1.41_103141.html

MonitorTest 3.0 Build 1000

Bilgisayarın başında harcanan saatler düşünüldüğünde bir monitörün kalitesinin ne derece hayati bir önemde olduğunu anlamamız çok da zor olmasa gerekir.

MonitorTest, 25 farklı test aşaması ile ekranınızın performansını ölçmenize olanak tanıyan başarılı bir test programı.

Yazılımın adı: MonitorTest 3.0 Build 1000
Lisans: Shareware
İşletim sistemi: Win XP/Vista/2000/2003 Server/Win 98/Me
Dosya boyutu: 1.3MB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/MonitorTest-3.0_668596.html

HD Speed 1.5.3.64

HD Speed Harddiskinizin okuma ve yazma hızını ölçerek ölçüm sonuçlarını grafiksel olarak kullanıcıya sunar.

HD Speed, CD ya da DVD sürücülerin hızını ölçmek için de kullanılabiliyor.

Yazılımın adı: HD Speed 1.5.3.64
Lisans: Freeware
İşletim sistemi: Win XP/Vista/2000/2003 Server/Win NT 4.0
Dosya boyutu: 67.9 KB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/download_tr_1305832.html

CardTest 1.2a

CardTest, flash kartları test etmek için geliştirilmiş bir uygulama. CardTest ile, CF, SD, MMC gibi flash kartlarınızı test edeblirsiniz.

Ayrıca uygulamanın bu sürümünde, kayıp JPEG formatınızdaki resimlerin kurtarılması sağlanabiliyor.

Yazılımın adı: CardTest 1.2a
Lisans: Freeware
İşletim sistemi: Win XP/2000
Dosya boyutu: 711.3 KB

http://download.chip.eu/tr/download_tr_1219587.html

DU Meter 3.50 Build 2822

DU Meter, internet hızınızı UPLOAD ve DOWNLOAD olmak üzere iki yönde de ölçebilmenize olanak tanıyan başarılı bir yazılım. İnternet trafiğini saniye saniye ölçebilen DU Meter, belirlenmiş bir kapasitenin aşımı durumunda kullanıcılara haber vererek kotalı kullanıcıların da imdadına koşuyor.

Yazılımın adı: DU Meter 3.50 Build 2822
Lisans: Shareware
İşletim sistemi: Win XP/2000/2003 Server/Vista
Dosya boyutu: 993.5 KB

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/DU-Meter-3.50-Build-2822_536249.html

Fresh Diagnose 7.72

Bilgisayarınızın performansını ölçmenize olanak tanır.Fresh Diagnose ile, bilgisayarınızın CPU, Harddisk performansını ölçebilir ve diğer donanım bileşenleri ile ilgili detaylı raporlara ulaşabilirsiniz.

Yazılımın adı: Fresh Diagnose 7.72
Lisans: Freeware
İşletim sistemi: Win XP/2000/2003 Server/Vista

İndirmek için : http://download.chip.eu/tr/download_tr_1436484.html

Battery Eater Pro 2.6

Battery Eater Pro, laptop bataryalarının gücünü ölçen bir uygulama. Classic moddayken enerji koruma ayarlarının tamamı pasif konuma geçerken, bataryanızın gerçekte ne kadar süre enerjisiz çalışabildiğini görebiliyorsunuz. Idle ve Reader's Test modlarındayken de enerji koruması aktif şekilde bataryanızın gücünü görebilirsiniz.

Yazılımın adı: Battery Eater Pro 2.6
Lisans: Freeware
İşletim sistemi: Win XP/2000/2003 Server/Vista
Dosya boyutu: 674.6 KB

İndirmek için tıklayın : http://download.chip.eu/tr/download_tr_122339.html

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yada Bu Kadar Programla Uğraşmak Yerine Hepsini 3DMark'lada yapabilirsiniz.

arkadaşlar bu cpu-z programında ram'e bakıyorum markası yazmıyor

ayrıca bende 2 slot var 4 slot olarak gösteriyor

bütün mhz ayarları doğru ama markası yazmıyor. ama ben biliyorum sizce twinmos nasıl ? iyi mi cevabınızı bekliyorum

ama neden programda yazmıyor anlamadım :S

benim pc bunları yüklerken çöker be ne 3d markı

vista da puanınm hesaplanmıyor ilk zamanlar hesaplanıyordu ekran kartını yeniledim (belki harddiskte az alan var diye) sizce sistemimde mi bi sorun vardır? yoksa vistanın bir bug ı mıdır? bi fikri olan? puanımı merak ediyorum?

"arkadaşlar bu cpu-z programında ram'e bakıyorum markası yazmıyor

ayrıca bende 2 slot var 4 slot olarak gösteriyor"

4 slot ram takabilmek için mevcut olan yerini ifade ediyor.
2 slot ise taktıqın ram'i gösteriyor.

alıntı:
4 slot ram takabilmek için mevcut olan yerini ifade ediyor.
2 slot ise taktıqın ram'i gösteriyor.

bende zaten toplam 2 slot var :)
4 gösteriyor enteresan onu sormak istemiştim

Tek bir Everest programı burdakilerin hepsinin yaptığını yapıyor.

selam twinmos normal bir kalite ürünüdür yani en düsük markalarin arasina yer alir twinmoslar cogu markalri okunmuyor benimde önceden twinmos vardi onu everest bile okuyamadi yani markasini sonra kinston aldim o nu okudu markasini ben bu markalardan baskasini iyi olarak tanimam corsair,kingston,infenion,geil bu markalari her program ismini okuyabilir.tabiki her insanin zevkleri sevdikleri tartisilmas

DU Meter 3.50 Build 2822 yazılımı ile internet hızımızı değil internet yavaşlılığını ölçeriz ve yavaşlığı gördükçe sevinebiliriz.

Benim bildiğim Fraps bedava ve bir kısıtlama YOK.

Bu tür programların Türkçe dil destekli olmayanları bi işe yaramaz. Sonuçta test sonucunu yorumlamanız laızm ancak test sonucu ing. ya da başka bir dil olacak. Bu da test sonucuna sadece bakmakla yetineceğimiz anlamına gelir..

Bu tür programların Türkçe dil destekli olanları paylaşılırsa çok daha iyi olur. Y a değilse boşa kürek çekeriz. Sadece programların reklamı yapılmış olur.

evet katılıyorum everest ultimate edition herşey var en ince ayrıntıya kadar herşey güzel rogram

bunların hepsini teker teker kumaktansa ilk olarak everest ultimate programını 3,4 (kaba hesap) dk da kurarım ondan sonra tüm özelliklerine bakarım bilğisayarımın ne kadar bastığına bakarım,yada başka bir seçenek olarak ;adwanced windows care programını kurarım sonra smart rami çalıştırırım ramımın hızına bakarım yavaşsa smart clean yaparım ondan sonra sistem özellikleri yazan yerde detaylar butonuna basarım ordada everst gibi işlem yapan bir alt yapı var ordan sistemimin performansını izleybilirim... size de öneririm

Bence tune up ve utility programlarından uzak durun. Böyle programlar sistemin kararlılığını bozmakla kalmıyor, işi format atmaya kadar götürebiliyorlar. İnce ayar, şu-bu fasa-fiso. Denemek için kurulan yazılımlar da sistemi hantallaştırmaktan başka işe yaramıyor. Biliyorsanız ve daha önce kullandı iseniz kurun.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir