Bilgisayarınızı test edin!

CHIP Online PC'nizin gerçek performansını ölçmenizi sağlayacak uygulamaları bir araya getirdi

Performans ölçümü

Bilgisayar dünyası her geçen gün yenileniyor ve büyüyor. Herkesin bilgisayar alma amacı kendine özel: Kimisi bilgisayar alırken PC oyunlarıyla daha fazla zaman geçirecek şekilde bir sistem toplarken, kimisi ofis uygulamalarını çalıştıracak sade bir sistemle yetinmeyi yeğliyor. Sebebiniz her ne olursa olsun bilgisayar artık çağımızın olmazsa olmaz bir bileşeni olmuş durumda.

Oyun için sistem toplayan kullanıcılar ekran kartı ve işlemci satın alırken daha fazla parayı gözden çıkarmak durumunda kalıyorlar. Sadece internete bağlanmak ve basit uygulamaları çalıştırmak isteyen kullanıcılar ise çok fazla bir külfeti gözden çıkarmak zorunda kalmıyorlar. Burada önemli olan bilgisayarların ne için alındığı sorusu.

Eğer bugünlerde yeni bir sistem toplamayı düşünüyorsanız öncelikle ne istediğinizi iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü toplayacağınız sistemler arasında bariz fiyat farkları olacaktır.

Ancak bilgisayar almakla da iş bitmiyor elbette. Kullandığınız bilgisayardan acaba tam olarak performans alabiliyor musunuz? Çoğu bilgisayar kullanıcısı, özellikle yüksek sistem gereksinimlerine sahip oyunları oynayanlar, oyun süresince yavaşlıktan muzdaripler. Sonuçta yeni çıkan oyunlar tam bir sistem canavarı ve ne kadar yeni donanımlara sahip bir bilgisayar edinseniz de 6 ay içinde yüksek paralar harcadığınız bu bilgisayarınızın artık demode sayıldığını fark ediyorsunuz.

Peki hiç bilgisayarınızın performansını merak ettiniz mi? Gerçekten oyunlarda veya diğer uygulamalarda bilgisayarınız ne kadar başarılı? Performans ölçümü yapan pek çok yazılıma internet üzerinden ulaşabilmeniz mümkün. Bu sayede bilgisayarınızın işlemci hızı dahil pek çok performans değerine bu yazılımlarla ulaşabiliyorsunuz.

Bu makalemizde sisteminizi test etmeniz için kullanabileceğiniz test ve ölçüm programlarını inceliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yada Bu Kadar Programla Uğraşmak Yerine Hepsini 3DMark'lada yapabilirsiniz.

arkadaşlar bu cpu-z programında ram'e bakıyorum markası yazmıyor

ayrıca bende 2 slot var 4 slot olarak gösteriyor

bütün mhz ayarları doğru ama markası yazmıyor. ama ben biliyorum sizce twinmos nasıl ? iyi mi cevabınızı bekliyorum

ama neden programda yazmıyor anlamadım :S

benim pc bunları yüklerken çöker be ne 3d markı

vista da puanınm hesaplanmıyor ilk zamanlar hesaplanıyordu ekran kartını yeniledim (belki harddiskte az alan var diye) sizce sistemimde mi bi sorun vardır? yoksa vistanın bir bug ı mıdır? bi fikri olan? puanımı merak ediyorum?

"arkadaşlar bu cpu-z programında ram'e bakıyorum markası yazmıyor

ayrıca bende 2 slot var 4 slot olarak gösteriyor"

4 slot ram takabilmek için mevcut olan yerini ifade ediyor.
2 slot ise taktıqın ram'i gösteriyor.

alıntı:
4 slot ram takabilmek için mevcut olan yerini ifade ediyor.
2 slot ise taktıqın ram'i gösteriyor.

bende zaten toplam 2 slot var :)
4 gösteriyor enteresan onu sormak istemiştim

Tek bir Everest programı burdakilerin hepsinin yaptığını yapıyor.

selam twinmos normal bir kalite ürünüdür yani en düsük markalarin arasina yer alir twinmoslar cogu markalri okunmuyor benimde önceden twinmos vardi onu everest bile okuyamadi yani markasini sonra kinston aldim o nu okudu markasini ben bu markalardan baskasini iyi olarak tanimam corsair,kingston,infenion,geil bu markalari her program ismini okuyabilir.tabiki her insanin zevkleri sevdikleri tartisilmas

DU Meter 3.50 Build 2822 yazılımı ile internet hızımızı değil internet yavaşlılığını ölçeriz ve yavaşlığı gördükçe sevinebiliriz.

Benim bildiğim Fraps bedava ve bir kısıtlama YOK.

Bu tür programların Türkçe dil destekli olmayanları bi işe yaramaz. Sonuçta test sonucunu yorumlamanız laızm ancak test sonucu ing. ya da başka bir dil olacak. Bu da test sonucuna sadece bakmakla yetineceğimiz anlamına gelir..

Bu tür programların Türkçe dil destekli olanları paylaşılırsa çok daha iyi olur. Y a değilse boşa kürek çekeriz. Sadece programların reklamı yapılmış olur.

evet katılıyorum everest ultimate edition herşey var en ince ayrıntıya kadar herşey güzel rogram

bunların hepsini teker teker kumaktansa ilk olarak everest ultimate programını 3,4 (kaba hesap) dk da kurarım ondan sonra tüm özelliklerine bakarım bilğisayarımın ne kadar bastığına bakarım,yada başka bir seçenek olarak ;adwanced windows care programını kurarım sonra smart rami çalıştırırım ramımın hızına bakarım yavaşsa smart clean yaparım ondan sonra sistem özellikleri yazan yerde detaylar butonuna basarım ordada everst gibi işlem yapan bir alt yapı var ordan sistemimin performansını izleybilirim... size de öneririm

Bence tune up ve utility programlarından uzak durun. Böyle programlar sistemin kararlılığını bozmakla kalmıyor, işi format atmaya kadar götürebiliyorlar. İnce ayar, şu-bu fasa-fiso. Denemek için kurulan yazılımlar da sistemi hantallaştırmaktan başka işe yaramıyor. Biliyorsanız ve daha önce kullandı iseniz kurun.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir