Bosch'tan farklı bir dokunmatik ekran!

Bosch'un geliştirdiği yeni dokunmatik ekran, bildiğimiz ekranlara hiç benzemiyor!

  • Ercan Uğurlu
Bosch'tan farklı bir dokunmatik ekran!

Sürücülerin çok büyük bir kısmı aracıyla seyir halindeyken cep telefonunu kullanmaktan çekinmiyor. Bunun yanında otomobilde yer alan navigasyon sistemiyle de bir hayli haşır neşir oldukları açık. Ancak bunun güvenlik için büyük bir tehdit oluşturduğu da tartışılmaz bir gerçek. Neyse ki teknoloji devi Bosch'un bunun için bir çözümü var. Teknoloji devi, geliştirdiği dokunmatik panel ile sürüş güvenliğini sağlamayı amaçlıyor.

Bosch'un geliştirdiği dokunmatik panel, ekrandaki tuşlara dokunurken, klasik ekranlardaki gibi nereye basmanız gerektiğini anlamanız için bakmanızı gerektirmiyor. Bunun yerine dokunduğunuzda geri bildirim veren haptic teknolojisiyle desteklenen panel, bu sayede iPhone 6S ve 6S Plus'ta olduğu gibi hissel bir geri bildirim sağlıyor. Bu da neredeyse bir fiziksel butona dokunur gibi bir deneyim sağlayarak, ekrana bakmaksızın kullanıcıya paneli kontrol edebilme imkanı tanıyor.

Konsept aşamasını geçen Bosch'un bu teknolojisi, şu an için araçlara entegre edilmek üzere bekliyor. Her ne kadar birkaç gün içinde göremeyecek olsak da, muhtemelen bir yılı bulmadan Bosch'un yeni paneli araçlara girmeye başlayacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

boş na anlar dokunmatikten yahu. bahsedilen olayı yıllardır yapmaya calisan firmalar var ama olmadı. bu da hayal olarak rafa kaldirilir.

@15 Kasım 2015 22:20 O bindiğin aracın bujileri ne marka acaba ? (Bosh markası için ufak bir örnek)

İnternetten tv izlemek hd görüntü almakta mümkün neden arabanın ekran yapıp tv özelliği yapmıyorlar bilmiyoruz dokunmatiğine klima ayarını derecesini dijital bir şekilde parmağınla ayarlıyacan otomatik camlarıda dokunmatik ekrandada açıp kapatacan harita koyacan arkaya cama kamera yerleştirecen arkayı ekranda görecen emliyet kemerinin takılıp takılmadığını yine o ekranda görecen takılmadıysa emliyete gprs le görünecek plakasıyla kaza sinyalinide sinyal butonu bildirimi emliyete gönderse olurdu

Birde hız limitini aştığında ekranda km hızı görünecek kırmızı sinyali merkeze plaka ile verecek

bosch sadece beyaz eşya üretmiyor biraz araştırın lütfen. fren balatası bile üretiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play