Bu ara yüz Windows 8'de mi kullanılacak?

Microsoft, 3 boyutlu ve fizik tabanlı pek alışmadığımız farklı bir masaüstünü ortaya çıkardı!

  • Zeynel A. Öztürk

Microsoft, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir videoda Windows 7 de dahil, tüm Windows'lardan farklı bir ara yüzü gözler önüne serdi.

Surface 2 adlı dokunmatik cihazda çalışan ara yüz, Windows Phone 7'li telefon ile (HTC HD7) denetlenebiliyordu. Windows, OS X ve Linux'da alıştığımız simgelerin yerini ise 'kabarcıklar' almış. Eğlence, oyun, kişisel vs. gibi kategorilerde otomatik olarak oluşturulan kabarcıklar kullanıcı tarafından da meydana getirilebiliyor. Bir kabarcığa tıklamak ise ilgili programı çalıştırıyor veya kabarcıkla etkileşim kurmanıza izin veriyor. Yeni ara yüz, kullanıcının bulmak istediği içeriğe erişimi kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor.

Bu yeni ara yüzün Windows 8'le gelip gelmeyeceğini söylemek zor. Belki de bu nedenle MS CEO'su Steve Ballmer, Windows 8'i şirketin en 'riskli' ürünü olarak adlandırıyor. Yeni arayüzün Windows 8'de mi veya Windows 9'da mı ortaya çıkacağını bilmiyoruz ancak masaüstümüzle olan iletişimizi baştan aşağı değiştireceği kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Kolay mı öyle arayüzü baloncuklu yapmak vs. İşyerleri dava açar Mikrosoft a ..

super gozukuyor. ama programcilar icinde kolay kullanim icin biseyler yapsalar super olur

Alıntı ''Kolay mı öyle arayüzü baloncuklu yapmak vs. İşyerleri dava açar Mikrosoft a ..''
-------------------------
Öyle bir şey olmaz merak etme, işyerlerinin %95 i hala XP kullanıyor, ben şahsen hala windows 98 kullananlar olduğunu gördüm.

eğer böyle çıkarsa ben windows7de kalırım...

bulut bilgi sistemi üzerine kurulu olduğu için çökme derdi olmadan kullanılabilir anında çözüm imkanı da sağlanır hem konforlu hemde çok rahat bi işletim sistemi olacak ama fiyatlar biraz daha pahalı olacaktır

Tek kelime ile iğrenç bence eğer böyle olacaksa tam bir fiyasko

"Surface 2 adlı dokunmatik cihazda çalışan ara yüz" haberin tek doğru cümlesi. win 8'le falan alakası yok. fotodaki gibi kabarcık haber :) chip aralara böyle şişirme başlıklar serpiştiriyordu da son zamanlarda artış var sanki..?

Ne yaparsa yapsın ama eski arayüz seçeneğini de eklemeyi unutmasın. Bu çok riskli bir şeye benziyor.

fake ,şuna itibariyle win8 arabirimi win7 e benzemektedir diğer buildlerde ne olur bekleyip görecez.

Ya bu surface yoksa bugünlere mi hazırlanıyordu, proje bitti diye biliyordum. 5 sene sonra yerini almaya başlayacak demişlerdi. Eğer plan hakkaten yürüyorsa helal olsun diyorum.

Surface, WP7, W7 ve W8 hatta xbox hepsi bir uyumlu olacak yani. Wp7'nin arayüzünün sadeliği de bu sebepten sanırım.

bir mac kullanıcısı larak bence artık windows arayüzü cidden değiştirmeli ama eski arayüzüde bırakmamalı birşeyler yıkmadan yeni şeyler yapamazsınız vurucı yenilikler lazım gerçektende işletim sistemi piyasasında ve eğer microsoft gerçekten böyle radikal bir karar alırsa ve bunu sistem gereksinimlerini abartmadan yaparsa ayakta alkışlarım.

pencerelerin yerini kabarcıklar alsa hem daha şık ve çok köklü bi değişiklik olur artık windowsun biraz yeniliğe ihtiyacı var yeterartık windows 95 i ısıtıp süsleyip önümüze koydukları bambaşka bi işletim sistemi çıkarsınlar artık

ben böyle görüntülere inanmıyorum artık. zamanında windows 7 için türlü türlü desktop resimleri çıkmıştı sonunda vista ile kardeş gbi ama daha hızlı bir tasarımla çıktı.

Bu dünyayı değiştirirse yine Windows değiştirir. Microsoft'un bu gücü var.

"fake ,şuna itibariyle win8 arabirimi win7 e benzemektedir diğer buildlerde ne olur bekleyip görecez.
Bugün 17:09"

Nasıl fake Microsoft yayınlamış...

multımedya olarak pc için gerçektten harkulade...masaüstü özelleştirme ayarları ile kullanılabilir gerekten hoş bence...isteyen bunu kullanır isteyende hala aynı temaya sahip daha modern temalardan birini kullansın....

vovovovovoovovovovovovovovo

Öyle görünüyor ki windowsun isminin de değişmesi gerek. bubbles olabilir mesela...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play