Bu bedava eklenti ile virüslere geçit yok!

İndireceğiniz bir dosyanın, daha indirmeye başlamadan virüslü olup olmadığını görmek ister misiniz?

Bu bedava eklenti ile virüslere geçit yok!
Yeşil CLEAN yazısını gördüyseniz dosyada virüs bulunmadı demektir.

Artık tüm kullanıcıların bilgisayarlarında bir anti virüs programı var. Sisteminize ulaşmış virüsleri tespit etmek ve temizlemek için bu son derece gerekli bir önlem. Ama virüsü daha sisteminize gelmeden önce durdurmak daha mantıklı değil mi? İşte bir Firefox, Opera ve Internet Explorer eklentisi olan Dr.Web tam olarak bunu yapıyor; sörf yaparken izlediğiniz bağlantıları sizden önce kontrol ederek virüs olup olmadığını kontrol ediyor.

Programı tercih ettiğiniz tarayıcı için indirip ekledikten sonra kullanımı oldukça kolay. Firefox'ta yapmanız gereken: Bir dosya indirmeden önce sağ tuşla tıklayın ve Scan with Dr.Web satırına tıklayın. Daha sonra açılan pencerede yeşil renkli bir ibare görürseniz dosyayı rahatlıkla indirebilirsiniz, kırmızı bir uyarı işareti ise virüs tehlikesine işaret ediyor.

Dr.Web, Internet Explorer için de aynı şekilde çalışıyor. Opera'da ise tarayıcının ayar dosyasında bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu karışık sayılabilecek işlemi şu adresteki bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilirsiniz (İngilizce).

Dr.Web'i kendi sitesindeki şu adresten veya Firefox eklentisini şu adresten indirebilirsiniz.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

İşe yaramaz, zira güncelleme özelliği yok!

Evet ben eskidende firefox^da kullanıyordum. Herşeye temiz diyor zaten. Çokta sağlam bişey değil.

chrome kullananlar ne yapacak?

millet crome kullanıyor ona eklenti yapsınlar

pcdeki antiler zaten her turlu virusu tanisa sorun olmaz Dr.Web icinde gecerli olan bu tanidiginda uyaricak ama tanimadiiginda zarar dahada kötü olucak.
Bu tarz programlar yerine proce tarayici ve hips korumalari verin ve bilgilendirin.

Bence güzel , güncellemeyi site kendi içinde yapar zira haberimiz olmayabilir sonuçta bilgisayarımızda çalışan bir program değil .

Kaspersky Internet Security 2010 da zaten bu özellik mevcut.Bence kaspersky e güvenin daha güvende olursunuz.

iyide bunu mcafee yıllardır yapıyo zaten lisanslı olursa tabi :)

nasıl münkün bu anlamadım, bence program gerçekte bunu yapmıyo. sonuçta sunucudaki dosyaya ulaşıp taraması gerekecek, indirdikten sonra, bilgisayardaki antivirüs ile taratmaktan ne farkı var, hem güvenilik antivirüsler varken eklentiye neden güvenelim

chrome kulananlar da alacak eline süpürgeyi temizlik yapacaklar :P

internette dolanma hızını yavaşlatır o ya

kurdum mecafe x gösteriyo bu yeşil gösteriyo kafam karıştı

Bunu Norton da yapıyor. Dosya boyutu küçük ise -ki virüslerin boyutları küçük olur. Dosyayı tamamen indirmeye izin vermiyor(%20 ila %60'ı indirildikten sonra).

teknik olarak mümkün değil zaten, programın kendisi virüs/trojen kokuyor.. bende chrome kullanıyorum ama hangi tarayıcıyı kullandığınızın önemi yok zaten. kullandığınız antivirüs programı bilgisayara tüm giriş çıkışları denetliyor mu o önemli.. yıllardır avast kullanıyorum hiç şikayetim olmadı. avast gelen giden dosyaları bilgisayarı yormadan taramanın yanı sıra açılan sitenin kodlarını tarayıp gerekirse bağlantıyı anında kesiyor. hemde ücretsiz + full update.. sitesine girip home için şifre isteyebilirsiniz.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir