Bu uygulama ile telefonunuz sizi anlayacak!

Parmağınızı akıllı cebinizin kamerasının üzerine koyun; bu uygulamayı çalıştırın ve ...

  • Cem Şancı
Bu uygulama ile telefonunuz sizi anlayacak!

Morpholio isimli bir tasarım şirketinin ürettiği ilginç bir uygulama prototipi, iPhone'un veya Android'li akıllı telefonların, insanın ruh halini anlayabileceğini gösterdi.

Telefonun kamerası üzerine takılan plastik bir kapak yardımıyla kullanıcı parmağını kameranın üzerine yerleştiriyor ve ardından kamera flaşının çalıştırılması vasıtasıyla kamera parmaktaki kılcal damarlardaki kan akışını damarların renk değiştirmesi üzerinden ölçümleyebiliyor.

Böylece kan basıncı değerini ölçebilen uygulama, kullanıcının kalp ritmini hesaplayarak heyecanlı mı, sakin mi olduğunu veya duyduğu bir şey karşısında kalp atışının nasıl değiştiğini ölçebiliyor. Bu uygulamanın mantığı aslında insanların kan basıncını ölçen diğer akıllı telefon uygulamaları ile benzer bir yöntemi kullanıyor fakat uygulama farklı olarak daha keskin sonuçlar almak için kamera üstünü kapatan plastik bir kapak kullanıyor. Böylece kamera parmaktaki kan basıncını çok daha net seçebiliyor ve ölçüm yapabiliyor.

Uygulamanın pek çok kullanım alanı bulunuyor. Örneğin, online bir videoyu izlerken kullanıcılar heyecan durumlarının nasıl değiştiğini ölçmeye izin verdikleri taktirde film, dizi veya TV yayınlarının beğeni ölçümleri için yeni bir seçenek ortaya çıkmış olacak ya da bu tür bir uygulama pratik bir yalan makinesi olarak kullanılabilecek. Veya aşıkların birbirlerine gönderdikleri mesajların diğerini nasıl heyecanlandırdığını görmek için bu uygulamadan yararlanması mümkün olabilecek.

Uygulama şimdilik prototip aşamasında. Bakalım piyasaya hangi şartlar ve yan uygulamalarla desteklenmiş olarak çıkacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Bizde bundan bahsediyorduk amcaoğlum ile biz konuşurjen adamlar yapmış bre

Heyecana gelince de gösterir mi acaba ne günlere kaldık Apple

Runtastic var ya

Windows Phone daki nabız ölçme programı da aynı şekilde çalışıyor, bu yeni bir şey değil üstelik bu nabız için ayrı donanımı olan telefonlardan daha düzgün ölçüyor.

Sen de yorum yaz