Centrino 3'ün sır perdesi aralanıyor

Intel, Centrino 2 çıkalı bir ay bile olmadan Centrino 3 hakkında ipuçları vermeye başladı.

Centrino 2'nin piyasaya çıkması üzerinden bir ay bile geçmeden Intel, geliştiriciler için düzenlediği IDF - Intel Developers Forum aktivitesinde Centrino 3'ün ilk ipuçlarını vermeye başladı. "Calpella" kod ismiyle anılan Centrino 3 platformunun önümüzdeki sene içinde piyasada olması beklenirken, kesin detayları belli olmamakla birlikte, yeni platformun dizüstü bilgisayarlara özellikle güç tasarrufu ve verimlilik alanında yenilikler getirmesi şaşırtıcı olmayacak.

Güç tasarrufu için tek çekirdek
IDF'den sızan bilgilere göre Centrino 3, kalbini oluşturan Nehalem mimarili işlemcinin güç tasarrufu için gerektiğinde sahip olduğu çekirdeklerin bir veya birkaçını tamamen kapatabilme yeteneğini kullanacak. Bir başka deyişle dört çekirdekli bir işlemciye sahip bir dizüstü sistemde güç tasarrufu için tek çekirdekle çalışmak Centrino 3 ile mümkün hale gelecek. Nehalem'e özgü olan bu özellik, masaüstü sistemlerde de tek bir çekirdekle çalışmak üzere tasarlanmış yazılımlarda performans kaybı yaşanmasının önüne geçebiliyor.

Grafik çözümünün de işlemciye dahil edilmesi beklenen Centrino 3 platformunun yeni bir soket yapısı ve verimlilik iyileştirmeleri de içereceği gelen bilgiler arasında.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

yok usta ben cent.2 düşünüyorum daha adamlar 3 ten bahsediyor ben 3 düşünmeye başladığımda 7 de 8 de falan olur onlar, bu işin sonu yok.

Bu işin sonu nereye varacak bütün paraları bunlara mı dökücez :S
Bence bu sistemleri çoktan buldular millete bu yeni, bu daha yeni diye dehleyip duruyorlar :S

Teknoloji çok hızlı gelişiyor fakat bizim hızlı teknoloji dediğmizi ve önümüze sürülen teknoloji gerçek teknloji değil ne yazıkki herşey pazalama ile ilgili önce çıkardıkları gerilerdiki ürünler daha sonra yavaş yavaş diğer ürünler geliyor. Ki adamlar daha iyilerini çoktan yapmış oluyorlar.

centrino 2 centrino duo ile aynı şey değil mi ve bu çıkalı 1 yıldan uzun süre olmadı mı:S

tamamen pazarlama staratejileri ile ilgili bir durum. müşteriye fark edelebilecek gerçek bir yarar sağlayacak bir gelişim olduğu şüpheli

Centrio 3 ile güç tasarrufu ön planda olacak.Yorumlardaki kullanıcıların coğu aynı ürünleri satıyorlar bir farkı yok desede bence ihtiyacınız olanını alın fazlasını değil.Zaten kullanıcıların yaptığı en büyük yanlışta burda oluyor kendine gerekeni değil teknolojik ihtiyaclar doğrultusunda hareket ediliyor.İnternete girip,word te yazı yazıcak olan kullanıcılar 900$ dan fazla bir dizüstüne yatırım yapmasın.Oyun oynamak isteyenlerde Ps3 veya xbox alsın.Yok ben Cizim yapıcam hede hodo programlıcam diyecek olan kullanıcılarda bu işten para kazanmıyor ise almasınlar.Boşuna almış olurlar gidip bir masaüsstü almak daha mantıklı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir