Çernobil, kazadan 30 yıl sonra Yandex'te

Çernobil Nükleer Santrali çevresi ve kazadan sonra hayalet kente dönen Pripyat'ı Yandex ile gezin.

Çernobil, kazadan 30 yıl sonra Yandex'te

Yandex, Çernobil Reaktör Kazası'nın 30. yıldönümünde, kazanın izlerini taşıyan Çernobil Nükleer Santrali ve kazadan sonra hayalet kente dönen Pripyat'ın günümüzdeki görüntülerini kullanıcılara sunuyor.

Çernobil Nükleer Santrali ve santralin yakınlarında bulunan Pripyat kenti 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan patlama sonrasında yüksek radyasyon nedeniyle yaşanamayacak hale gelmiş ve terk edilmişti. Günümüzde yoğun radyasyon sebebiyle kent yaşamının olmadığı, sadece fotoğraflardan görülebilen kaza bölgesini gezmek ise Yandex.Panoramalar ile mümkün.

Kullanıcılar, kazanın üzerinden geçen 30 yılın ardından bölgenin ne durumda olduğunu, santralin çevresindeki yolları ve Pripyat sokaklarını 360 derecelik görüntülerle, bilgisayarlar veya mobil cihazları aracılığıyla adım adım gezebiliyorlar.

Radyasyon oranlarının hala çok yüksek olduğu ve bilim adamlarına göre uzun yıllar insan yaşamı için elverişli olmayan bölgeyi Yandex panaromaları üzerinden görmek için https://ya.cc/078rY adresini ziyaret edebilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Yandex`in radyasyonlu bölgede nasıl çekim yapabildiklerini makalede bildirmeliydiniz. Radyasyonlu bölge ama yolda baya kalabalık araba lastik izleri var. Yandex`in Çernobil`deki panaroma çekim kalitesi ise tam anlamıyla hayal kırıklığı 2007 senesinin Streeview panaroma kayıtlarından bile çok daha kötü kayıtlar!

@27 Nisan 2016 17:13 Kentteki radyasyon şuan öldürücü düzeyde değil. Ekipmanlara da zarar vermiyor. Her ay gruplar halinde yüzlerce kişi gidiyor kente. Elbette halen riskli, radyasyon düzeyinin yüksek olduğu alanlar ve maddeler olabiliyor etrafta, yanlış bir şeyi tutarsanız kanser olabilirsiniz bu yüzden Rus hükumeti tüm sorumluluk şahısa aittir diye bir form imzalatıyor. Riski göze alan kişiler gidebilir. Yandex ekibi her ihtimale karşı radyasyon önleyici ekipmanlarla çekim yapmış.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost