Chrome 3 Beta: Win 7 tümleşmesinde ilk adım

Google Chrome, MS'in yeni işletim sisteminin nimetlerinden faydalanmaya başladı bile...

Chrome 3 Beta: Win 7 tümleşmesinde ilk adım
Chrome 3 Beta "Jump Lists" desteği sunuyor

Firefox, kasımda çıkması planlanan 3.6 sürümünde Windows 7'yle bütünleşmeyi bekleyedursun, Google tarayıcısının güncel sürümü daha şimdiden Windows 7'nin zıplayan listelerine destek veriyor.

Chrome 3'ün güncel betası (3.0197.11) Windows 7'nin süper görev çubuğundaki zıplayan listelerin (Jump Lists) tüm nimetlerinden faydalanabiliyor. Şimdiye kadar zıplayan listelerin tüm nimetlerinden sadece IE 8 ve WMP 12 faydalanabiliyordu. Chrome 3 ikonuna sağ tıklanıldığında çıkan listede en çok ziyaret edilen web sitelerinin yanında yeni kapatılan sekmelere de ulaşılabiliyor. Bunun dışında "Yeni gizli pencere" ve "Yeni pencere" seçenekleri de sunuluyor.

Zıplayan liste desteği pozitif bir gelişme olsa da görev çubuğunun tüm nimetleri henüz kullanılamıyor. Örneğin IE 8'de görmeye alıştığımız tüm sekmelerin ayrı ayrı ön izlemesinin gösterilmesi (Aero Peek) henüz Chrome tarafından desteklenmiyor; fakat tarayıcının nihai sürümünde bu desteği beklemek pek de hayalcilik olmaz.

Chrome 3'ün güncel betasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Download: Chrome 3 Beta (Türkçe)

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

"Şimdiye kadar zıplayan listelerin tüm nimetlerinden sadece IE 8 ve WMP 12 faydalanabiliyordu

Talihsiz bir aciklama,

Windows live messenger, winamp gibi bir cok uygulama var faydalanan.

Chip Online'a: Bir yanlışlık mı var? Şu anda beta sürüm numarası 3.0.195.6 olması lazım, şu an bu tarayıcıdan yazıyorum. 3.0.197.11 sürüm numaralı sizin beta diye yazdığınız sürüm ise developer versiyonu. Bu linkte tüm google chrome sürümlerini sürüm numaralarıyla bulabilirsiniz.Developer versiyon çok ham, beta biraz daha fixlenmiş hali. Ama en yeni özellikleri içermesi bakımından developer versiyon daha iyi. http://googlechromereleases.blogspot.com/

Chrome 4'u burdan indirebilirsiniz. :)

http://build.chromium.org/buildbot/snapshots/chromium-rel-xp/

Not: Güncel versiyon sayfanın en aşağısındaki klasördedir.

MRT_

shiftdelete.net bunu geçen hafta haber yapmıştı. 2 hafta önceki güncellemesi ile destek vermeye başladı. Güncel haberlere yetişemiyorsunuz. Lütfen buna bir çözüm bulun başarılar.

odandik taraycıyı yüklemem parasını verdiğim ie8 istiyorum.

Yazan arkadaş iyi araştırma yapsın. Birçok program zıplayan listelerle uyumlu çalışıyor...

Safari'nin de desteği çoktan vardı

dandik tarayıcı ile işim olmaz. ie8 her zaman

artık yavaş yavaş değil hızlı hızlı her program W7 uyumlu olmaya başlamalı. Boş boş yatıp sonra suçu microsofta atmaları kul hakkı yemektir :)

Yaz dolayısıyla editörler tatilde heralde. Chip kaliteyi bozmaz yoksa en kısa zamanda eski Chip`i istiyoruz :)

CHIP Online Notu:

Piyasadaki birçok program zıplayan listelerle uyumludur; fakat haberde altı çizilen nokta "tüm nimetlerinden" faydalanılmasıydı. Bunun içinde programa has genel görevlerin direkt zıplayan listelerden gerçekleştirilmesi de vardır. WMP 12 zıplayan listesindeki "Tüm müzikleri yürüt", "Önceki listeyi türüt" komutları gibi. İşte piyasadaki birçok program henüz bu tip fonksiyonları kullanamamaktadır. Bu sebeple haberde "tüm nimetler" ibaresi kullanılmıştır.

Ve evet, Windows Live Messenger'ın güncel sürümü de zıplayan listelerin "tüm nimetlerinden" faydalanmaktadır. Hatırlattığınız için teşekkür ederiz.

Bu desteğin özel yazılımlar için geliştirildiğini zannetmem. Tüm yazılımlar bu zıplayan zımbırtı (çok kafiyeli oldu :D ) özelliğini gerekli kodlar sayesinde kullanılır hale getirebilirler. Bu yazıdan MS Google Chrome için kod geliştirmiş manası çıkabilir.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir