Chrome OS - Android dedikodusu alevlendi!

Google'ın önemli ismi Schmidt, yaptığı açıklama ile Chrome OS - Android tartışmasını alevlendirdi!

  • Onur Seven
Eric Schmidt büyük birleşmeyi yorumladı

Geçtiğimiz günlerde Google'ın Chrome OS ve Android'i Android çatısı altında birleştireceği haberleri manşetleri meşgul etmiş, gelen açıklamalar ise bunun "şimdilik" olmayacağını ilan etmişti. Ama Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Google'ın Android ve Chrome OS yazılımları arasındaki farkların sonunda daha az belirgin hale geleceğini söyleyerek tartışmayı bir kez daha alevlendirdi.

Schmidt, Google'ın Chromebook dizüstü bilgisayarlarda kullanılan Chrome OS işletim sistemini Android'le birleştirme planını yorumlayarak: "Birini diğerinin içine sararak teknolojiyi ileriye taşımanız mümkün olabilir" dedi. Schmidt çok teknik detaya girmeden iki sistem arasında bir yakınlaşma oluşabileceğini söyledi. Ama bunun gerçekleşmesi için "ileride" demeyi de ihmal etmedi.

Google da Dell ve Toshiba gibi şirketlerin yaptığı gibi ucuz Chromebook'larla PC pazarına girmeye çalışmıştı. Ancak pazar payı araştırma firması IDC tarafından yayınlanan rapor, geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların sadece yüzde 3.5'inin Chrome OS ile çalıştığını gösteriyordu.

Schmidt konuşmasında ayrıca Çin'le ilgili düşüncelerini de aktardı. Google'ın 2010 yılında ürünlerini ülke dışına çıkarmış olabileceğini, ancak kendilerinin hala Çin'e hizmet etmek istediklerini belirtti. Alphabet Yönetim Kurulu Başkanı, hükümetle bu konu hakkında görüşmelere devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

En erken tarih 2018 ;)

işin aslına bakarsak. Ucuz Laptop için Linux kurulu Bilgisayarları piyasaya sürmekte mümkün.!!!

@mustafa2116 Freedos bilgisayarlar var ayrıca işletim sistemini red etme hakkınız var. Tüketici haklarının kazanmış olduğu dava var ve örnek teşkil etmekte.

pek fazla tanınmayan bir sisteminde Dünya üzerinde yüzde 3.5 i kapsamasıda bir başarı bence Android i birleştirirlerse Chrome OS ile ve ismide Android olursa pcye yan sistem olarak kurmayı düşünürüm

Android'li PC çıksın, Windowslu bilgisayarımı 5. kattaki evimin balkonundan aşağıya atmazsam adam değilim. Windows işkencesi bitsin artık. Gel kurtar bizi Google Amca!

@07 Kasım 2015 08:38 aşağıya atmadan önce haber ver de aşağıda bekleyelim :)

@07 Kasım 2015 08:38 At o zaman al sana Android Masaüstü sürümü. Android-x86. Bir program yada sanallaştırma benzeri bir şey değil. Bildiğin işletim sistemidir kendisi.

İos ve mac birleşiminin benzerini Android ve popüler bazı linux dağıtımları ile yapsalar tadından yenmez aslında

Sen de yorum yaz