Çin'den Bir Büyük Yasak Daha!

Çin, yine kimseyi şaşırtmadı ve yapabildiği en iyi işlerden birini bir kez daha tekrarladı: Yasaklamak...

  • Levent Öztürk
Çin'den bir büyük yasak daha!

Çin, üç büyük medya platformunun canlı yayınlarını yasaklama kararı aldı: Weibo, haber sitesi iFeng ve video sitesi ACFUN. Çin'in Basın Yayın Radyo Film ve Televizyon Bakanlığı tarafından firmalara gönderilen bildirimlerde "ulusal düzenlemelere uygun olmadıkları ve negatif konuşma propagandası yaptıkları için" tüm video ve sesli canlı yayınların durdurulmasını istedi.

Ülke medya platformlarını sansürleme konusunda derin bir geçmişe sahip ve bu son karar da çok şaşırtıcı gözükmüyor. Bütün içeriklerin incelenmesi ve uygunsuz gözükenlerin kaldırılması fazla kaynak tüketebiliyor ve canlı yayınlar da bu zorluğu bir kat daha artırıyor.

Son zamanlarda Çinli otoriteler ünlü dedikodu hesaplarını kapattılar, VPN'leri yasa dışı ilan ettiler ve uygulama mağazalarının hükumete kayıt yapmalarını zorunlu kılmıştı. Ayrıca internet haber sunucularına da sınırlamalar getirilmişti.

Bu son karar, gelir için canlı yayınlara güvenen, Çin'in Twitter'ı olarak anılan Weibo gibi firmalara şimdiden zarar vermiş durumda. Yasağın duyurulmasının ardından Weibo'nun hisseleri yüzde altının üzerinde düşüş yaşadı ve firmanın piyasa sermayesini neredeyse 1 milyar dolar azalttı. Yasağın kalıcı olup olmadığı ise henüz belli değil...

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz