Çin'in yeni kanunları, mesajların peşinde!

Çin, yürürlüğe giren yeni anti-terörizm kanunları ile kullanıcıların mesajlarını gözüne kestirdi!

Çin'in yeni kanunları, mesajların peşinde!

Eğer Çin içerisindeyken mesaj şifreleme hizmetlerine düzenli olarak güvenebileceğinizi düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ülkenin yeni anti-terörizm kanunları, görevlilerin isteği ile beraber şirketlerin şifreleme anahtarlarını teslim etmelerini gerekli kılıyor. Görevliler, bunun "arka kapı" istemeye eşit olmadığının altını çizseler de, eğer bir uygulama veya internet sitesine gizlilik için güveniyorsanız bunun o kadar da iyi bir haber olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Bazı hizmetler ise teorik olarak güvenilir olmaya devam ediyor. Örneğin Apple'ın iMessage'ının tasarımı, Apple'ın bile anahtarlara ulaşarak kodları kırmasını engelleyecek şekilde düzenlenmiş durumda. Ancak bu durum da potansiyel bir sorun yaratmakta: Eğer Çin mahkemeleri, alınması mümkün olmayan bir anahtarı isterlerse ne olacak? Her ne kadar bunun gerçekleşme ihtimali çok yüksek olmasa da, bu ihtimallerin teknoloji devlerini rahatsız edecek kadar yüksek olduğu söylenebilir.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Çin de ne terörü varmış yav... Önüne geleni idam eden, idam etmeye yetişemeyen bir ülke... Bu aslında şuna güzel bir örnek... Terör yaşanan ülkelere, kıl kıpırdatmayan ülkeler, kendileri için terör kelimesini silah olarak kullanıp, insanalr üzerinde istedikleri gibi at koşturuyorlar... Yav sırf Alibaba nın kullanıcı bilgilerini alsalar yedi düvelden kredi kartı bilgilerini alırlar... Diğer firmalardan bahsetmiyorum bile...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost