CPU dünyasına bomba düşecek!

Intel ve AMD'ye çok sıkı bir rakip: Dünyanın en büyük yonga üreticilerinden biri CPU işine girebilir

  • Ali Güngör
CPU dünyasına bomba düşecek!
Eleman alımları ve alınan elemanların uzmanlık alanları CPU'ya işaret ediyor

Ekran kartı üreticisi Nvidia kendi x86 işlemci programını kuruyor olabilir. Transmeta'dan alınan çalışanlar buna işaret ediyor.

AmTech analizcisi Doug Freedman, Nvidia'nın yeni eleman alımının Nvidia'nın GPU'nun yanında CPU pazarına da girişine işaret ettiğini söylüyor. Ekran kartı piyasasındaki payına sahip çıkarken, işlemci işine de girmenin Nvidia için geleceğe dönük önemli bir hamle olabileceği, bu iddiayla birlikte konuşulmaya başladı.

Nvidia'nın Intel ile gelecek Intel işlemciler için çipset üretimi hakları için tartıştığı konuşuluyor. Uzun vadede Nvidia için çipset satmak zorlaşacak ve AMD ATI'ye sahip olduğu için Nvidia AMD çipset üretemez.

Nvidia Core i7 ile başa çıkabilir mi?

Freedman'a göre Nvidia Intel ve AMD işlemciler için çipset üretemezse kendi işlemcilerini satacak. Nvidia'nın gelirlerinin yüzde 30'undan fazlasını çipsetler oluşturuyor ve Nvidia'nın bu işten çıkması çok zor. Eleman alımları da bu fikri destekliyor.

Doug Freedman, Nvidia'nın çok yakında x86 işlemci pazarına genel ve düşük performanslı işlemcilerle girebileceğini, Core i7 seviyesindeki yüksek uçlu işlemcilerle rekabet edebilecek ürünler ortaya koymanın ise oldukça zor olduğunu dile getirdi.

Kısacası, şimdilik dedikodu da olsa, Nvidia'nın CPU işine girmesi artık kimse için sürpriz sayılmamalı. Bu adımın ne kadar doğru bir adım olduğunu ise ancak zaman gösterecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

:D cıktıgı gün batar

rekabet artar güzel.
ama i7 yle başedemez. daha yeni yeni. aslında nvidia fermi gpu cpu ya benziyor.
bilemiyorum. çıksa ozaman konuşuruz. saolun ali güngör.

Üretsinler tabi.. VIA da yapsın SIS de aklıma gelmeyen diğer markalarda cpu üretsinki fiyatlar düşsün piyasa hararetlensin...

Evet gerçekten nvidia'nın işlemci işine girmesi çok iyi olur.geç bile kaldı.Şu fiyatlar hiç olmazsa az daha ucuzlasa kafidir.

eyywah!
edip çiftçide kişilik bölünmesi daha da büyüyecek.
şimdi nvidia ve windoz kullanan herkese mi saygılarını
salayyacak yoksa intel ve windoz...
dua edelim, bi de ms GPU&CPU işine el atmaya.
merakla bekliyoruz! ;)
aklını kullanmayı seven herkese saygılar.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:

:D cıktıgı gün batar

-----------------------------------

Nerden biliyorsun ? Kahin misin sen ? Ekran kartı piyasasında dev bir isim yapmış marka.. Bence çıkaracağı işlemciler kaliteli olur.

Sevgili Erya ahin Değilim ama Nvidia iyice Bozdu işini...

Çıktığı gün batar diyen atkadaş Nvidiayı tanımıyor demektir. Nvidia ortaya çıktığında ekran kartı piyaısı bir anda Nvidianın eline geçmişti. Adamların yaptığı işte CPU üretimiyle alakasız değil.(Chipset, GPU vs. yapıyorlar ya). bu piyasaya giriyorlarsa i7 kadar güçlü bir işlemci çıkarabileceğine inanıyorum. Ama nvidianın işlemcilerinin pahalı olacağını tahmin ediyorum.

Böyle rekabet ortamını geren haberlere bayılıyorum. Sonuçta rekabet her zaman biz tüketicilerin faydasına.

Ati ile Nvidia nın savaşı dünya üzerinde başka hiç bir markada yaşanmamıştır. şuan kullandığım ve satın alınmasında rol oynadığım bilgisayarların çoğu Ati ekran kartlı olmasına rağmen Nvida ve Ati halen eşit olarak severim. Ati nin son yıllarda ki yükselişi ki bunu AMD nin Ati yi satın almasından sonra oldu. Yıllardır başa baş giden rekabet te Nvidia biraz arkalarda kalmaya başladı. Açıkçası bu beni baya bir üzdü.

Belki Nvida cpu piyasasına girerek tekrardan güç kazanabilir. hem ilk etapta i7 ye rakip olmasına ne gerek var. İntel bu seviyeye dam dan düşerek mi girdi. Nvida öncelikle Büro kullanımı için yeterli seviyede işlemci üreterek bunları makul fiyatla satmaya başlasa bile piyasada yer edinir bence. Kaldı ki bundan çok daha fazlasını yapacağına inanıyorum.

Bu habere çok sevindim inşallah en kısa zamanda üretime geçerler.

Umarım olur rekabet son kullanıcıya yarar sağlar.

eyywah!
edip çiftçide kişilik bölünmesi daha da büyüyecek.
şimdi nvidia ve windoz kullanan herkese mi saygılarını
salayyacak yoksa intel ve windoz...
dua edelim, bi de ms GPU&CPU işine el atmaya.
merakla bekliyoruz! ;)
aklını kullanmayı seven herkese saygılar.

arkadaşım süper yazmışsın :)))

ekran kartından faydalanılarak yapılan şifre kırma veya video kodlama işlemi cpu'dan daha iyi sonuç veriyorsa demekki zaten yapıyor cpu.
şimdiye kadar işlemci yapmamış olmaları tuhaf zaten, via bile işlemci üretiyor nvidia alasını üretir, intel'den ib çorba olmaz zaten.

Rekabet her zaman iyidir.
İnş biz son kullanıcı kazanırız.

bence nvidia intel ve amd nin fiyatlarının arasında olcak

NVİDİA bu ne yaparsa en iyisini yapar bence oyun ve grafik ağırlıklı işlemler için işlemcielr üretirler buda güzel bir haber.Nvidia ya tam destek

daha öncede buna benzer bircok haber cikti ve cikmayada devam edecek bundan 3-4 yil önce sony cpu isine girip ortaligi karistiracak dediler cell cpu aramizda duyanlar olmustur ilk önce ps3 de kullanilacak 2010 gibi masaüstü pclere girecek dendi ama gerceklesmedi grafik islemcileri herzaman normal cpu larin önünde olmustur gerek bant genisligi gerekse bellek kalitesi olarak ama nedense cpu isine bir türlü girmiyorlar

belki isin asli baskadir umarim nvidia yida bu sektörde görürüz

direk cebimize çalışacaktır. olsun rekabet iyidir.

haber doğrudur umarım. yarın İntel ve amd ortaklaşa çıkaracağı CPularda müşterilerine kazık atacak çünkü

gpu performansta amd (ati) nin gerisinde kalan nvidia, cpu işine girerse pazara ne kadar kan gelir bilemiyorum.

İntel'İ Tahtından Düşüremezler

VIA da girsin Nvidia da girsin.Rekabet iyidir.Faydalıdır.Yenilikçi teknolojiler de böyle gelir dünyamıza.

Girsinler fiyat performans olarak her zaman alternatifin olmasi iyidir. Farkli amaclar icin farkli islemciler cikartirlar ve iki firmanin kendi kafasina gore fiyatlandirma yapmasi daha zor olur. Rekabet fiyat performans olarak her zaman son kullaniciya geri doner. Fanboyluga gerek yok.

Sen de yorum yaz