Akıllı evlerde tüm cihazlara "söz hakkı"

Akıllı evleri platform karmaşasından kurtaran ve üreticilerin hayatını kurtaran teknolojiler yolda!

Donanım altyapısı gereksinimleri

Donanım altyapısı gereksinimleri

Cenk Tarhan: AllJoyn'un donanımsal olarak gereksinimi herhangi bir çeşit ağ bağlantısı, öyle değil mi?

Liat Ben-Zur: Evet bir bağlantı. Kablolu veya kablosuz olabilir.

Cenk Tarhan: Birlikte çalıştığınız ve çalışmadığınız diğer firmaların bu konsepte nasıl bir tepki vereceklerini düşünüyorsunuz? Örneğin Bluetooth ilk duyurulduğunda insanlara büyü gibi gelmişti. Ama geniş kitlelere ulaşması neredeyse 10 yıl sürdü. Kulaklığınız ile telefonunuzun bağlantısını yapmak istiyordunuz ama bu iki cihaz birbiriyle iletişime geçmiyordu. Ve sinirden telefonu kırasınız geliyordu. Yani Bluetooth'un pek çok sorunu vardı. Bu tarz sorunlara karşı ne gibi önlemler alıyorsunuz? Örneğin benim annem iki cihazı nasıl eşleştireceği konusunda hiçbir şey bilmiyor.

Liat Ben-Zur: AllJoyn'un mimarlarının pek çoğu aslında Bluetooth'tan geldi. Bluetooth'ta uzun süreli uzmanlardı. AllJoyn'un yapım aşamasındaki anahtar noktalardan biri de Bluetooth gibi olmamasıydı. Eşleştirme ile ilgili bir konsept yok. AllJoyn'un sizin için yaptığı, cihazları birbirine ve internete bağlarken karşılaştığınız zorlukları kolaylaştırmak. Bir teknoloji insanı olarak aklınıza eşleştirmek geliyor. Ama aslında olan şey bu değil. Aslında AllJoyn tüm bu zor kısımları sıyırıp atıyor, bu sayede kullanıcı bu zorluklarının varlığını bile bilmiyor.

Aşağıdaki uygulamalı gösterimde göreceğiniz şey ise: Cihaz bir kere AllJoyn üzerinden konuşmaya başladığında ve o cihazı odanıza getirdiğinizde AllJoyn'un daha önce de bahsettiğimiz "Sanal Veriyolu" sistemine dâhil oluyor ve bu sisteme dâhil olmuş olan diğer yerel cihazları keşfediyor. Size diyor ki "İşte bu odada bulunan ve AllJoyn ile benimle konuşan diğer cihazlar." Ve bu diğer cihazlarda ona kendi yapabildiklerini gösteriyorlar. Mesela biri diğerine "Ben saat ara yüzüne sahip bir cihazım." diyebilir. Veya "Ben bildirim alabilen bir cihazım." "Ben bildirim gönderebilen bir cihazım." Telefonunuzu bu tarz kendini ifade eden cihazların olduğu bir odaya getirerek anında orada hangi cihazların bulunduğunu ve işlevlerinin ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu oldukça farklı... Tam anlamıyla bir dağıtık bilgi işlem (distributed computing).  Her şeyin önceden belirlenip planlandığı bugünün çalışma şeklinden oldukça farklı. Bugün bir yere girdiğimde orada beş ampul, bir fırın ve kapı kilidi olduğunu biliyorum. Ve bu benim sistemim. Ama biri çıkıp kapı kilidini değiştirirse tüm sistem çöküyor. Çünkü bu önceden test edilip belirlenmiş bir sistem. Yani bu sistemin içinde anlık değişimler yapamam. Ama AllJoyn ile bu yapılabilir. Çünkü AllJoyn ile bağlı olan her şey birbiri ile de anlık olarak iletişim halinde ve kendini tasvir etmekte.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

iyice girin özele

Verilen örnekler oldukça etkileyici. Ama bazı paranoyak arkadaşlar işi yine yanlış anlamış.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir