Dokunmatik ekranların kalbi indiyum tükeniyor

Dokunmatik ekran teknolojisi için kritik öneme sahip bu nadir element, giderek tükeniyor!

  • Onur Seven
Dokunmatik ekranların kalbi indiyum tükeniyor

Dokunmatik ekranların günümüzde oldukça yaygın olması, yenilenebilir olmayan materyallerin hızla tükenmesi anlamına geliyor.

Özellikle indiyum elementi, çoğunlukla çinko madenlerinin görüldüğü yerkabuğunda son derece nadir bulunuyor. Neredeyse on yıllık araştırmaya rağmen eşsiz özelliklerinin yerine koyabilecek hiçbir şey bulunamayan saf indiyum metali ABD'de kilogram başına 900 dolarlık bir fiyata ulaşmış durumda.

Ancak ufukta bir ışık görünüyor. Umut verici yeni gelişmeler çok küçük bir miktar indiyum için büyük kazı çalışmaları yapmaya alternatif sunabilir.

Metal nanoteller yüksek iletkenlik ve iyi bir performans gösteriyor ancak gümüşten üretilmesi onu neredeyse indiyum maliyetine yaklaştırıyor. Karbon nanotüp tabanlı tasarımlar daha ucuz, ancak onların performansı da henüz yeterince güvenilir değil.

Grafen doğru cevap olabilir. Düşük maliyetli ve laboratuvar ortamında grafen kullanılarak iyi bir dokunmatik ekran inşa edilebildi ancak büyük miktarlarda üretime geçmek zor görünüyor. Bu durumu düzeltmek için araştırma çalışmaları devam ediyor.

Organik iletken polimerler bir başka olası çözüm olabilir. Bunlar kolay işlenebilir ve düşük maliyetle büyük ölçekte inşa edilebilir ancak özellikleri onu dokunmatik ekranlardan çok güneş panelleri için uygun hale getiriyor.

Melbourne Üniversitesi'nden Wallace Wong konuyla ilgili yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Nihai hedefimiz, yüksek iletkenlik ve optik şeffaflık üretebilen aynı zamanda düşük maliyetle işlenmiş en çok istenen özellikleri birleştiren bir materyal sunmak. Araştırma kapsamında yeni iletken elektrotların çeşidi göz önüne alındığında, ITO alternatifinin yakın gelecekte bulunacağından az da olsa şüphe vardır".

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Hemen bir tane daha dokunmatik telefon alıp kutusunda sıfır olarak saklamalıyım ki 10 yıl sonra kullanabileyim.

@22 Kasım 2015 18:01 10 sene sonrayada bunlar takoz olur merak etme..10 sene önce tuşlular ne kadar modaydı..

@22 Kasım 2015 18:01 Hemen 1 değil 5-10 hatta 50-100 yok yok bir bavul dolusu akıllı cihaz bilhassa iphone alayım.Malumunuz dünya yıkılsa altında kalmaz iphone fanboyları.Kuyruğa geçirir nostalji fiyatı diye binlerce dolara okuturum alimallah.Ne bilim kurgu ne fantazi.Olmayacak bir şey mi yazıyorum Allahınızı severseniz :)

Hemen YouTube gibi bir platformda hesap açıp sözde test yapıyorum adı altında cihazları boş yere parçalayın. Koyunlar sizi izlesin siz para kazanın. Modüler telefonlara destek vermeyip her sene 10 tane model çıkararak fason üretim yapan şirketlerin her yeni modelini alın. Sizi izleyenlerin arasına katılın. Onlar da yeni telefonları dünyanın içine eden fabrikalarda üretmeye devam etsinler. Çevre, kısıtlı materyaller bunlar nasılsa formalite :) Önemli olan para. Bilge Baykuş®

@22 Kasım 2015 19:32 Katılıyorum modüler telefonlar şimdiye çoktan çıkmalıydı hem uygulama hemde güncelleme desteği kesip yeni telefona yönlendirmeleri akıl alır cinsten değil.

@22 Kasım 2015 22:51 Hiç bir şeyin nedenini araştırmadan kabul eden bir kitle olduktan sonra, sadece para kazanma maksadıyla rahatlıkla bunu yapabiliyorlar malesef. Bizim gibiler de onlara bakıp bakıp hayret ediyor işte.

Eminim Türkiye'de bu İndiyum denilen elementden, dünya rezervlerinin %85'i kadar vardır da biz onun kıymetini bilemeyip, vagon vagon tonu 10tl'den cevher satıyoruzdur. :) Bu hep böyledir ya, oradan aklıma geldi. Çünkü bize hiç bir şey lazım olmuyor. Teknolojik işimiz olmadığından madenlerde işimizi görmüyor. Kahrolsun bilim...kahrolsun teknoloji...kahrolsun düşünen beyinler...kahrolsun zeytin ağaçları...bize anlatılanlar yeter!

Simdiye kadar teknolojide böyle bir kavram ile karsilastiniz mi ? Ana madde bittigi icin üretemiyoruz gibi , televizyon yapacaktik fakat entegre bitmis :) yada buzdolablarinin rezidansi bitti sonuncuyu ben aldim.Endise edilecek bir durum göremeiyorum

FİYATLAR YÜKSELEBİLİR, hazır olun demektir. Dokunmatik özelliği içeren her elektronik cihazda fiyat artacak demek... Açıkça söyleyemiyorlar, dolaylı olarak söylüyorlar...

Samsung ürettiği telefonları geri çağırsın dünya rezervinin yarısını geri kazanırlar :)

Yav şunu da hep "iridyum" diye okuyorum yeter haa :D

o zaman 10 sene sonra bu maden biterse tuşlu telefonlar geri moda olur merak ediyorum böyle bişey olursa iphone yine yüksek fiyatamı satar

Geri dönüşümün önemi burada ortaya çıkıyor. Eskiyen telefonlar, kırılan dokunmatik paneller geri dönüşüme tabi tutulup içindeki değerli maddeleri kazanılabilir. Kaynaklar sınırsız değil, o yüzden eskileri geri kazanmanın bir yolu bulunmak zorunda.

@24 Kasım 2015 11:21 Çok haklısınız. Fakat malesef günümüzde bile geri dönüşüme gereken değer verilmiyor.

Samsung düşünsün :) ama kesin Samsung yeni bir kampanya başlatır ve ace serinden s4'e kadar tüm eski telefonlarını getirin yenisini alırken indirim kazanın diye kampanya başlatır kesin

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play