En çok satanlara Apple damgası!

ABD ve Dünya genelinde ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. İşte rakamlarla en çok PC satan şirketler.

Dünya genelinde değişiklik yok

Apple ABD pazarında hızla yükselse de, Dünya genelinde en çok satanlar listesinde önemli bir değişiklik söz konusu değil. Dünyadaki PC satışlarına bakıldığında, bir önceki seneye göre %16'lık büyümeyle 2008'in ikinci çeyreğinde 71.9 milyon adet PC satışının gerçekleştiği görülüyor. Apple ise dünya genelindeki ilk 5 PC üreticisi arasına girmeyi henüz başarmış değil. Diğer bir deyişle Apple, ilk 5'te yer alan Toshiba'nın %4.4'lük pazar payına henüz yaklaşmış değil.

Mobil PC pazarıyla ilgili sonuçlara değinen Kitagawa: "Mobil PC satışlarında dünya geneline bakıldığında bir büyüme gözlemleniyor. Ancak özellikle ABD'ye şu sıralar hakim olan ekonomik belirsizlik PC gelirlerini olumsuz yönde etkiliyor ve PC'lerin ortalama satış fiyatının da düşmesine neden oluyor." şeklinde konuştu.

Dünya geneline HP'nin PC satışlarında 1 numarada olduğu söylenebilir. 13 milyon sistemi PC pazarına ulaştırmayı başaran HP, yılın ikinci periyodunda %17.1'lik büyümeyle pazarın %18.1'ini elinde bulunduruyor. HP'nin ardından 11.2 milyon PC satışıyla ve %15.6 büyüme oranıyla Dell ikinci sırada yer alıyor. Tablodaki diğer markaların durumu sırasıyla şöyle: %9.4 ile Acer, %7.8 ile Lenovo ve %4.4 ile Toshiba.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

yazık ülkemize apple ürünlerini hala imc sattığı için kimse uçuk fiyattan para verip almıyo bunun biran önce düzelmesi gerekiyor

Para olsada apple almam..

Denizde kum apple alanda para ne dıyım bizi bozar o kadar bol sıfır:)

hepsını alrım biri haric anamı aglattı (HP ) BU İSMİ GORDUNMU KACACAK YER ARA BU LOGOLU HİC BİR URUNUN YANINA YAKLASMAYIN İSTEYEN BANA MAIL ATSIN cengizsivar@hotmail.com
anlatırım**

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Dünya genelinde değişiklik yok
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir