En iyi ekran görüntüsü nasıl yakalanır?

Son günlerin gözde yazılımlarından SnagIt ile ekranınızdan resim çekmek çocuk oyuncağı!

  • Selim Öztürk

Bir oyun oynayacaksınız; hevesle gidip bir dükkandan oyun aldınız ve bilgisayara kurdunuz. Oyuna tam girerken ekranda bir hata belirdi ve İngilizce'niz olmadığından ve de hatanın tam olarak neyi ifade ettiğini anlamadığınızdan ne yapacağınızı bilemediniz ve aklınıza bilen birinden yardım istemek geldi. Ancak bilen birisi bile olsa hatanın ne olduğunu görmeden bir şey yapabilmesi sözkonusu değil. Hatanın ne olduğunu uzun uzadıya elle yazmak yerine, ekradan bir görüntü alıp bilen arkadaşınıza bu görüntüyü gönderdiğinizde hem vaktinizden tasarruf eder, hem de sorununuzu daha çabuk çözebilirsiniz.

Peki bilgisayar ekranından görüntü nasıl alınır?

Windows Paint

Elbette verdiğimiz basit bir örnek. Günümüz bilgisayar kullanıcıları kendilerini bu alanda yetiştirirken Windows'un sayısız hatalarıyla boğuşmak durumunda kalabiliyorlar.

Onların da ilk başvurduğu yöntem resim alma yöntemidir.
Ancak bunun dışında da elbette ekrandan görüntü almak için birçok nedenimiz var. Nedenimiz her ne olursa olsun, ekrandan görüntüyü en kolay şekilde alacak ve bunu bir görüntü dosyasına çevirecek bir yazılıma ihtiyacımız var. Ancak aslında bir yazılım kurmaksızın da Windows'un bizlere sunduğu bir yazılımla ekrandan kolayca görüntü alabiliyoruz.

Paint ile resim çekme

Paint yazılımından hemen her Windows kullanıcısının az çok haberi vardır. Yazılım, basitçe resim düzenleme yazılımı olsa da, aslında Paint, daha çok ekrandan görüntü almak için kullanılan basit bir araç niteliğinde. Paint ile görüntü kaydetmek oldukça basit olsa da, sunduğu özellikler bakımından oldukça kısıtlı bir yazılım.

Paint ile ekranınızdan resim çekmek için yapmanız gereken tek şey görüntüsünü almak istediğiniz ekrandayken klavyenizin 'Print Screen' tuşuna basmak. Print Screen'e bastıktan sonra hiçbir şey olmayacaktır görünürde, ancak o an ekranınızda olan görüntü aslında kaydedilmiştir bile. Fakat Print Screen'e basmak, görüntüyü elde etmemiz için yeterli bir adım değil. Bundan sonra Paint yazılımını açıp Düzen>Yapıştır 'ı seçmemiz gerekiyor.

Bu sayede ekrana çektiğiniz ekranın karesi gelecektir. Ölçülerini basitçe değiştirebileceğiniz resimi kaydetmek için ise yapmanız gereken şey sadece Dosya>Farklı Kaydet yolunu kullanmaktır. Ancak resmi kaydederken dosya formatının JPG olmasına dikkat edin. BMP, sıkıştırılmamış görüntü formatı olduğundan fazla yer kaplayabilir.

SnagIt

Windows'un altında yer alan Paint, resim çekme işlemini basitçe icra edebiliyor. Ancak bu konuda daha profosyonel ve pratik yazılımlar da yok değil. Bu yazılımlar sayesinde resim çekmek gerçekten çocuk oyuncağı.

Resim karesi alabilme konusunda oldukça hüner sahibi olan SnagIt yazılımının 8. Versiyonu bugünkü makalemizin konusunu oluşturuyor. SnagIt ile resim çekmek çok kolay.

SnagIt yazılımının son sürümünü indirmek için tıklayın.

SnagIt ile ekrandan görüntü alma (1)

SnagIt yazılımını kurduysanız artık resim çekmenin kolaylığını yaşamanızın vakti gelmiş demektir. Oldukça pratik hale gelen resim çekme işlemi için gene Print Screen tuşunu kullanıyoruz.

Ancak SnagIt, elbette Paint gibi tekdüze bir yazılım olmadığından ve ana işlevinin resim çekmek olmasından ötürü bazı farklı opsiyonları mevcut.

Şimdi sırasıyla SnagIt'in kullanıcılarına sunduğu bu farklı ve de kullanımı pratikleştiren opsiyonlarını inceleyelim.

SnagIt ile ekrandan görüntü alma (2)

Öncelikle SnagIt Widows altında çalışırken Windows Saat'inin olduğu çubukta yer alır ve yazılımın devrede olduğunu bu şekilde görebilmeniz mümkün.

Karşımıza gelen ilk ayarlar ise şunlar: Region, Window, Full screen, scrolling window ve web page.

İlk olarak Region özelliğine bir göz atalım. Region opsiyonunu seçtikten sonra yazılımı görev çubuğuna indirin. (Bunun için 'X' tuşuna tıklayabilirsiniz, yazılım kapanmayacaktır). Ardından Print Screen tuşuna basın. Bu tuşa bastığınız anda ekrana yazılımın imleci gelecektir. Ekranı o an donduran SnagIt yazılımı, sizin ekranda bulunan görüntünün dilediğiniz bölgesini alabilmenizi sağlar. Bu işlemden sonra yapmanız gereken tek şey bölgeyi seçtikten sonra farenizin tuşundan elinizi çekmek. Ardından program sizi kendi menüsüne götürecektir. Bu adımda Farklı Kaydet ile aldığınız kareyi kaydedebilirsiniz.

SnagIt ile ekrandan görüntü alma (3)

Window seçeneği aktifken ise durum biraz daha farklıdır. Print Screen tuşuna bastığınızda ekranda yer alan pencereler arasında bir seçim yaparsınız. Bu sayede dilediğiniz pencerenin, özellikle el ile kendiniz uğraşmadan, dilediğinizce resmini çekebilirsiniz.

SnagIt ile ekrandan görüntü alma (4)

Full Screen özelliğini açtığınızda ise aynen Windows Paint yazılımında olduğu gibi o an ekranda ne görüyorsanız o ekranın tamamı hafızaya alınır ve bu şekilde size sunulur. Yani bu opsiyon ile Paint'in size sunduğu özellik arasında bir fark yok.

SnagIt ile ekrandan görüntü alma (5)

Scrolling Window ise bu yazılımın sunduğu bir diğer çarpıcı özellik aslında. Bir word dosyası üzerinde çalıştığınızı varsayalım. Ancak belgedeki yazılar uzun olduğundan çubukla aşağıya doğru kaymanız gerekebilir. Peki bir tek karede birkaç sayfa dökümana nasıl yer verebilirsiniz?

Bunun için yapmanız gereken bu opsiyon aktifken Print Screen tuşuna basmak ve ardından araç çubuğunu aşağıya doğru kaydırmak. Farenin tuşunu bırakana kadar, ekranda ne gördüyseniz aynen hafızaya alınacaktır.

Resim formatlarını çevirme

SnagIt ile resim formatlarını da birbirine çevirme şansınız var. Yazılım penceresi açıkken pencerenin solundaki Related Tasks kısmına gelelim. Burada Convert Image seçeneğini göreceksiniz. Bu kısma tıkayın ve devam edin. Ardından hangi dosyanın formatını çevirmek istiyorsanız 'Add Files' bölümünden onu seçin. Bir sonraki adımda ise seçtiğiniz resim dosyasını hangi formata çevirmek istediğinizi 'File Format' kısmından ayarlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

son günlerin gözde yazılımı olmasa gerek Snagit yılların gözde yazılımı anlaşılan yurdumun insanı yeni yeni keşf ediyor TechSmith in bir başka meşhur yazılımıda Camtasia Studio dur

snagit kullanıcısıyım 100 mb lık çok kaliteli şekilde videosunu çekiyorsunuz rar lıyınca 2 3 mb boyutuna düşüyor mikrafonla sesli anlatım yapıyorsunuz resim editörü var çok kullanışlı anlatım hazırlamak için birebir ama video çekme özelliği oyunlarda pek iyi değil onun içinde fraps kullancaksınız...

eger tek derdiniz ekrandan resim almak ise: resmini almak istediginiz sayfayi (websayfasi,herhangi program v.s) secip sonrada ALT+PRINTSCREEN tusuna basip farenin sag kliki ile paint e yapistira bilirsiniz.eger ALT tusuna basmazsaniz masa ustunuzdeki yani ekranda sizin gordugunuz herseyin resmini cekmis oluyorsunuz.

Camtasio studio bu konuya biraz uzak ama kardeşim.onunla sunum hazırlamak daha kullanıma uygundur ;))
Ben resim yakalamak için Free olan MWsnap ' ı kullanıyorum.hem bedava hemde kullanımı çok kolay.
2. olarakda yardımcı yakalamak için ise Quick screen capture i kullanıyorum.on da da ürsimle oynamak kolay ve değiime izin vermeside kolay ;))

Düzen-yapıştır diyorum ama olmuyor.Alt+Printscreen'de de olmadı.Şimdi program yüklicem.Tskkrler bu konuyu açtıkları için...

Arkadaşlar en iyi program PicPick'tir.Görüntüyü birebir yakalıyor.Kurulum gerektirmiyor.Kullanımı çok kolay hemen öğrenirsiniz.Tek kelimede SÜPER.Hem de ÜCRETSİZ.Tek eksiği türkçe olmaması.

wink de var kardeşim.sen ilerki yıllardamısın nasılsa!?? :-p
sanırım fazla science fiction kurguları okuyup ilerdsin :-))))

ya print screen ile resim almak paintin marifeti değil. print screen ekran görüntüsünü panoya kopyalar ondan sonra istersen worda yapıştır istersen photoshopa. "paint ile ekran görüntüsü almak için print screen kullanmak" kuısura bakmayın ama güldüm. :D

Peki FastStore Capture nasıl?

nasıl indircez

xp kuru iken SnagIt le video yakalama işleminde herhangi bir sorunyoktu. win 7 kurdum burda görüntüyüyü alıyor ses YOK
problemi çözebilirseniz sevinirim

Bence hiç programa ihtiyaç yok çekmek istediğiniz resimi çekin paint e yapıştırın ctrl+V ile ondan sonra görüntünüzü JPG resmi yapın rahatça.Sonra istediğiniz yerde kullanın bunun gülünecek bir yanı yok Hem Sıkça program indirmek böyle ıvır zıvır şeyler için bilgisayarınıza zarar verebilir..

walla yaptım tşkler çok yardımcı oldunuz :)

Süpersiniz aydır arıyordum çok sağolun yaa <3

arkadaslar ben most wanted oynuyorum oyun açıkken paint ile resim çektigimde masa üstünün resmi geliyo yardımcı olurmusunuzzz

Bun ne alaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa hecne cekmek olmur eeeeeeeeeeeeee

windows xp de olmuyorrrrr

print screen tuşumuz yok nasıl yakalarım?

salam necesen

yaxsiyam sagol

Sen de yorum yaz