Facebook ve AMD'nin tartışması kızışıyor...

Facebook'un Intel ve AMD işlemcilerle ilgili sözleri AMD'yi kızdırdı; AMD lafını sakınmadan konuştu!

  • Ali Güngör
Facebook ve AMD'nin tartışması kızışıyor...
Facebook AMD Intel ayırmadan sunucu işlemcilerine suçlamaları saydırmıştı

Daha önce yayınladığımız haberde Facebook'un nasıl AMD ve Intel işlemcileri yerden yere vurduğundan bahsetmiştik.

Aldığı işlemcilerden vaat edilen performansı alamadığını iddia eden ve oldukça kızgın olan Facebook'un sözlerine AMD'den yanıt geldi. Şirketten yapılan açıklamada Sentetik testlerle işlemcilerin çalıştırıldığı ortamdan kaynaklanan şartların farklı olmasının doğal olduğu, işlemcilerinin gerçekten vaat edildiği kadar güçlü olduğu hatta alınabilecek en güçlü ve verimli işlemcilerin AMD olduğu söylendi.

AMD sözlerini sürdürerek sentetik testlerin kıyaslamalar için şart olduğunu söyledi. Facebook'un C++'tan ziyade PHP ve Java kullanmasının, kullanılan yazılımların oldukça da özel olmasının istenen performans artışının sağlanamamasında etkili olduğunun altı çizildi. Kısacası AMD'ye göre sorun Facebook'un yazılımından kaynaklanıyor...

AMD yeni altı çekirdekli Opteron işlemcilerinin sadece güçlü değil, enerji kullanımı açısından da inanılmaz verimli olduğunu tekrar vurguladı.

Hatırlanacağı gibi AMD, yeni sunucu işlemci serisi Istanbul 'u geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı .

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

merak ediyorum, hic bir yerde rastlamadım, AMD neden işlemcilerine İstanbul adını verdi. Kim sağladı bu ismin konmasını?

...hatta alınabilecek en güçlü ve verimli işlemcilerin AMD olduğu söylendi...
AMD arada biz üstünüz Intel'den demiş...

saçma sapan bir suçlama bu tamamen sitenin kendi hatalarından dolayı kaynaklanıyo tabiki amd haklı buluyorum + amd işlemciler kolay kolay yorulmayan işlemciler

amd kesinlikle haklı. siz binlerce amatör geliştiriciye sunucunuz üzerinde çalışma izni verin onlar tek kodluk işlem için 4-5 komut kullansınlar sonra bide performans bekleyin. bence profesyonel programcılar eliyle tüm facebook application'ları elden geçirilip optimize edilmeli ancak o zaman büyük bir performans artışı sağlanır.

Bu sentetik test yüzünden xp de 256 ramda çalışıyor diye satilmışti. Gerçek ortam testi yapında o zaman görelim. Altında okuyamayacağımız kadar çok ve küçük yazıların olduğu testler yapmaktan vazgeçmedikleri sürece sert eleştirileri hakediyorlar.

AMD'nin işlemcileri iyi gerçekten de c++ kullansalar bunlar olmazdı farkediyor.

cevap sağlam ve beklenen cevap sentetiklen gerçek hep çakıştırılıyor. sentetikte 15000 puan alan intel veya amd işlemciden gerçek ortamda gerçek bir 15000 lik performans zordur alınamaz bazı durumlarda 7000 puana eşdeğer performans verir ürünler. ama bir konuda gerçekleri yansıtmış firma amd işlemciler gerçekten çok ağır işlemlerde çok aşırı güçlü intelin bu tip ortamlardaki başarımı çok düşük bayılıyor sistemler.

Facebook'un sistemini de her işlemci kolay kolay kaldırmaz. Intel ve AMD bu piyasanın en iyi firmaları. Facebook bunları beğenmiyorsa kendisi işlemci üretsin o zaman. Performansa gelirsek; iki yakın özellikteki işlemciyi kullanmıştım. Intel bana göre çok çok iyi AMD'den.

ben her bakımdan Facebook`u haksız buluyorum çünkü eğer İntel ve Amd`den memnun değilsen Clay yada Ibm kullanırısın bu kuruluşların çok sağlam ve hızlı kendi işlemcileri var

Bence facebook haklı intel ve amd kullanıcıları kandırıyor

intel tamam da amd iyidir facebook çok biliyorsa kendi işlemcilerini üretsin

herkes hitap ettiği kitle üzerinden ses çıkarıyor. AMD kitlesiyle bu sosyal ağ kitlesi neredeyse iç içe....ve kullanıcısının haklarının arkasında olduğunu her ikiside savunuyor..Tenis kortunda herkesin başı bir sağa bir sola dönüyor.Hakem de kullanıcılar oluyor.

az eleştirene bak.. işi gücü bırakıp karşı cinsi tavlamaktan başka uğraşları olmayan amele toıpluguna hizmet veren amme kuruluşu.. dahası işlemci teknoloji hakkında zerre birikimde olmayan bir sektör, kağıt üzerinde şirket kalkmış ne laflar ediyor. haddini bilmemek denilen aymazlık bu olsa gerek..

Facebook yasaklanmalı. Şimdi herkes bana kızacak. Bir kaç ay sonra mahkeme mahkeme gezmeye başlayıp yğksek tazminatları ödeyemeyince zaten kendileri kapatıp kaçarlar. Messenger, live spaces, google talk, yahoo'nun suyu mu çıktu da gerçek adınızla facebook'a güvenip geçtiniz. Karşınızdaki Microsoft, Google, Yahoo mu da bu kadar güvendiniz? Kim bunlar? AMD , İntel Facebook'tan korkup ürününü değiştirse ne olacak? Ben Facebook'a girmek için belleklerimi mi değiştirecektim? Facebook bana bedava bellek verse gene girmem. Microsoft'a, Google'a ve Yahoo'ya geri döneceksiniz, çünkü orada Facebook'a gelmek istemeyenler kaldı ve gelmeyecekler. Siz geri döneceksiniz. Bir kaç ay sonra yeniden görüşürüz.

Facebook bazıları çok gerçekten yararlı, ilkokuldan beri götüşmediğin arkadaşını bulup "naber hayırsız" deyip borç istemek için, ya da daha kötüsü dolandırmak için. Madem gerçek kimliğinizi ortaya saçıyorsunuz, biraz da dikkatli olun derim. Facebook'tan hiç hoşlanmadım ve hoşlanamam. Forumlar, canlı mesajlaşmalar da sosyalliktir. Facebook'larla işim olmaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir