FBI'dan ilginç ransomware tavsiyesi!

Federal Soruşturma Bürosu, fidye yazılımı mağdurları için şaşkınlık yaratan bir tavsiyede bulundu!

  • Onur Seven
FBI'dan ilginç ransomware tavsiyesi!

Fidye, son birkaç yıldır hackerların kurbanlardan para koparabilmeleri için önemli bir yol haline gelmiş durumda. Cryptolocker gibi ransomware zararlıları, bilgisayarları şifreleyerek dosyaları kullanıma açmak için ödeme talep ediyorlar.

Federal Soruşturma Bürosu FBI, fidye saldırılarıyla ilgili tavsiyesiyle büyük şaşkınlık yarattı. Geçen haftaki Siber Güvenlik Zirvesi 2015 etkinliğinde, FBI Boston ofisinde görevli ajan Joseph Bonavolonta, bu büyük sorun hakkında gerçekten de çok şey yapılamayacağını ortaya koydu.

Cryptolocker ve Cryptowall gibi ransomware programlarıyla ilgili açıklama yapan Bonavolonta: "Dürüst olmak gerekirse biz genellikle insanlara sadece fidyeyi ödemeyi tavsiye ediyoruz" dedi. Bu açıklama ransomware olarak adlandırılan zararlı fidye yazılımlarının gerçekten de işlerini çok iyi yaptıklarını kanıtlamış oldu.

Bu yılın Haziran ayında FBI tarafından yayınlanan kamu hizmeti duyurusunda, bu dolandırıcılık yönteminin bireyler ve işletmeler üzerinde başarı sağlayarak önemli bir etki yarattığı açıklanmıştı. FBI tarafından yapılan duyuruda, Nisan 2014 - Haziran 2015 tarihleri arasında 992 CryptoWall şikayeti geldiği ve mağdurların 18 milyon dolar kayıp yaşadığı bildirilmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz.

Sanırım geçtiğimiz günlerde çift tıklama yöntemi ile aktive olan bir Cryptolocker kullanılmıştı. Bir de e-mail açılır açılmaz kendini download eden ve otomatik olarak aktive olan versiyonu kullanılırsa, durum çok daha vahim olacaktır. Tabii ki Cryptolocker sayfalarda "Malicous Mobile Code" olarak da bulunabilir. Realtime Scanning, Auto-Sandbox, Web Shield gibi özelliklere sahip belli başlı güvenlik yazılımları üç durum karşısında da immune'dir.

FBI önerisi mantığı zorlasa da kısmen doğru! Veri kurtarma ve Adli bilişim firmaları önemli dosyaları kurtarabilir fakat zahmetli, ücretli ve birazcık da uzun süren bu işlemi son kullanıcı yapamaz. İlk yapılması gereken sisteme hiç dokunmadan, bir uzmana danışmak, sonra bir maliyet analizi yapmak. Her halükarda pamuk eller cebe! Bu sebeple güçlü şifreler oluşturup, sistemi sürekli yedeklemek akıllıca olacaktır.

@30 Ekim 2015 16:41 bence işin içinde o adamda var... yoksa bu şekilde saçmalamaz...

@GORT Haklı olabilirsin! Güvenilecek kurum ve çalışanları o kadar azaldı ki. Artık eşkıya, hırsız insanları soymuyor, deyim yerinde ise hırsız hırsızı soyuyor.

fbi mantığıyla oraya para vermektense çözebilen insan varsa(vardır tahminen) oraya para vermek daha iyi olur (yapanın ekmeğine yağ sürülmemiş olur).

Zırnık koklatmam, bu nasıl FBI?! Kurbanların sadece yüzde 1.3’ü fidye ödemiş, çetenin bu işten 3 milyon dolar kazandığı tahmin ediliyor. Norton Power Eraser veya türevi ile bilgisayar önce taranmalı. Güvenlik uzmanlarının oluşturduğu bir portala giderek şifreli dosyalarınızın kilidini açtırmak mümkün. Decryptcryptolocker sitesinde email adresinizi yazıp dosyanızı yüklüyorsunuz ve dosyanızın indirme linki ile birlikte çözecek anahtar mail adresinize geliyor, üstelik ücretsiz! Miskin federaller.

Sen de yorum yaz