Firefox 3.6: Namoroka 2010'da geliyor

Firefox 3.5'e az kaldı. Peki ama hiç 3.6'nın nasıl olacağını düşündünüz mü? İşte ilk resmi açıklama.

  • Halil Mollaoğlu
Firefox 3.6: Namoroka 2010'da geliyor
Firefox 3.6: Geliştiriciler çıkacak olan sürüm hakkında bilgi veriyor.

Mozilla vakfı çıkacak olan Firefox 3.6 sürümü hakkında ilk bilgileri açıkladı. Firefox 3.5'ten (Shiretoko) sonra Firefox 3.6 "Namoroka" çıkacak. Nihai sürümün çıkış tarihi olarak 2010'un başlangıcı / ortası planlanıyor.

Çıkacak olan sürümde geliştiriciler özellikle tarayıcının performansını yükseltmeye odaklanıyor ve yazılımın başlangıç / tepki süresini iyileştirmek istiyorlar. Buna ek olarak tarayıcının kişisel zevklere daha iyi uyum sağlaması sağlanacak. Bunun için yeni nesil Firefox'ta Personas eklentisi de devreye girecek.

Geliştiriciler ikincil amaç olarak Firefox 3.6 ile görev tabanlı çalışmanın üzerinde duruyorlar. Burada Taskfox eklentisinin entegrasyonu devreye girebilir. Aynı Ubiquity eklentisi gibi TaskFox da tarayıcının adres satırını daha akıllı hale getirecek.

Namoroka sayfa gösterimi yaparken Gecko 1.9.2 motorunu kullanacak. Geliştiriciler nihai Firefox 3.6 için kesin bir zaman aralığı verse de şunun altını çiziyorlar: Namoroka, yazılım "olgunlaşmadan" piyasaya sürülmeyecek.

Download: Firefox 3.0.x

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

çok yavaş ilerliyorlar..kusura bakmasın firefox ama son iki haftadır kendisini ie8 ile aldatıyorum..hiç aklıma gelmezdi bir gün firefoxtan ie'ye döneceğim..

daha 3.5 i çıkaramadılar. bunu 2010 da planlıyorlarsa artık 2011 ortalarına doğru anca görürüz sanırım.

Başlangıç süresini kısaltmaları iyi olur Firefox'a tıkladığımda en az 10-15 saniye pronun açılmasını bekliyorum 2 gb ram var ama nedendir anlamadım..

Hakikaten bazı projeleri firefoxa entegre etmede sıkıntı yaşıyolar..açık kaynak bir yazılımınız var ve üstelik o kadar popülersiniz ki bütün dünyada binlerce yazılımcının desteğini alıyosunuz ama yıllardır ne şu açılış hızını düzelttiniz ne de gerekli eklentileri entegre ettiniz; flashı, mediaplayerı, javayı kendi elinle kurmak zorundasın; arkadaşımın p4 işlemcili bilgisayarına format attıktan sonra firefox kurmadım o donanımda firefoxun 10 saniyede açılcağını biliyorum çünkü. başlangıç / tepki süresi iyileştirmesini 3.6 getirceklermiş 2010 da, taskfox ve ubiquityi ekliceklermiş; tema deseniz berbat ben bide sana tema mı arıcam, menülerde yazıların o küçük hatalarını yıllardır düzeltmediler zaten.. Atı alan üsküdarı geçti bakın taskfox yada ubiquity 'nin yaptığını ie8 de arama kutusunda yapabiliyorunuz..siz bir ürün yazarken o sitedeki resimleri ile fiyatları ile arama sonuçlarını karşınıza getiriyor.. tabi bunun için bu alışveriş sitelerin ie8 'in visual search suggestion özelliğini desteklemeleri gerek ki bence zamanla hepsi destekliyecektir hatta türkiyedeki alışveriş siteleri de..

bende firefox 3.1 den ie8 e geçtim.aklımın ucundan geçmezdi firefoxu bırakcağım ama oldu.ve bence ie 8 şuan 1 numara

firefox bırakılır mı arkadaşlar yapmayın ya ne ie8'i reklam engelleme özelliği bile yok javascript hızı da çok yavaş özellikle gmailde çok belirgin...

Bazı arkadaşlar Firefox'un bilgisayarlarında geç açıldığından şikayet etmişler. Firefox Linux'ta, Gnome masaüstünde kullanılan gtk kütüphaneleri kullanılarak yazılmıştır. Bu nedenle Windows kurulu bilgisayarlarda, açılışta gtk kütüphanelerinin de yüklenmesi açılış süresini geciktiriyor.

Windows'ta 10-15 saniyede açılan Firefox, Linux'ta Gnome masaüstünde (Ubuntu) 4-5 saniyede açılıyor. Çünkü Firefox'un istediği kütüphane dosyaları, zaten sistemde yüklü oluyor.

Ben zate hergün günlük sürümlerini kullanıyorum, şu an 3.6a1pre. IE'de olmayan birçok özellik Firefoxta var. Örneğin http://www.chromeexperiments.com/ sitesindeki hiçbir uygulama IE'de çalışmıyor ama diğer tarayıcılarda çalışıyor.

firefox bırakılır mı arkadaşlar yapmayın ya ne ie8'i reklam engelleme özelliği bile yok javascript hızı da çok yavaş özellikle gmailde çok belirgin...
-----------------------------------
ADMuncher PRO veya ADBlock Plus kullanırsan
firefoxdaki çakma ADBlock'dan daha iyi olduğunu görürsün

Bu reklam engelleme olayı kullanıcılar için faydalı olabilir ama bir yandan ben bunu çok da etik bulmuyorum sonuçta girip bilgi aldığınız, faydalandığınız siteyi yapan adamların tek gelir kaynağı bu reklamlar ve en çok kullanılanı google reklamları, google reklamlarına tıkladığınızda o site sahipleri tıklama başına para kazanıyorlar. gösterim başına para kazınılan reklamlar o kadar önemli değil belki çünkü sizin tarayıcınız o reklamı emgellesede karşı serverda gösterilmiş gibi görünüyor. şimdi bu google reklamlarını engellemek sizce ahlaki bir sorun yaratmaz mı?

ADBlock Plus değil
ADBlock PRO olucakdı. en iyi reklam engelleyicisi bence
istediğin şeye sağ tıklayıp engelle diyosun bidaha görünmüyo
ve sadece Internet Explorer'da çalışıyor.
yani firefoxdaki adblock plusdan daha iyi deneyin farkı görün

Windows'ta 10-15 saniyede açılan Firefox, Linux'ta Gnome masaüstünde (Ubuntu) 4-5 saniyede açılıyor. Çünkü Firefox'un istediği kütüphane dosyaları, zaten sistemde yüklü oluyor.
05 Nisan 2009 Pazar, 13:50

Windows kullanıcı sayısı daha fazla olduğuna göre windows'taki kütüphaneleri kullanan ayrı bir sürüm yapsınlar .

Valla i.e8 çıktı kafam rahatladı istemem eklenti falan , hız ve uyumluluk olsun yeter .

firefox hem tüm sitelerle uyumlu, hem çok hızlı, hem en güvenli hem de en esnek olanı.

üç çeşit virüs korumasıyla kullanmak zorunda olduğunuz ve 10 günde bir yamanan 150 dolarlık windows yerine ondan 200 sene öndeki linux üzerinde firefoxu kullanırsanız hız neymiş görürsünüz.

Firefoxa bir türlü kanım ısnmadı takılmalar,çökmeler,yavaşlama,aktarımını iptal ettğim dosyaların yinede pc ye inmesi bu şaşırtıcı. kısaca bana opera hitap ediyor hızlı ve yenilikçi opera,her zaman bir adım öndeydi ve öyle kalmaya devam edecek gibi.

Sen de yorum yaz