Firefox'a rağbet azalma eğiliminde...

Net Applications'ın raporuna göre Firefox internet tarayıcısı piyasadaki rağbeti giderek azalıyor.

  • Selçuk İslamoğlu

Merkezi California'da bulunan Net Applications firmasının dünya çapında yaptığı araştırmalarda, Aralık 2006'da yüzde 14 olan Firefox kullanımı, Ocak ayında yüzde 13.67'e geriledi ve Ocak 2007, Mayıs 2006'dan bu yana Firefox kullanımının ilk kez düşüşe geçtiği ay oldu.

Firefox düşüşe geçerken, Apple'ın internet tarayıcısı Safari, Aralık 2006'da yüzde 4.2 olan pazar payını yüzde 4.7'e çıkardı. Analizciler bunu Apple'ın Ocak'ta yaptığı satış rakamlarının yükselişine bağlıyor. Microsoft Internet Explorer'ın kullanımı ise nerdeyse sabit. IE'nin %79.64 kullanım oranı, Ocak'ta ufak bir ilerlemeyle %79.75'e yükselmiş.

CHIP Online Türkiye'de de durum farklı değil. Aralık ayında yüzde 16.21% olan Firefox, Ocak 2007'de yüzde 15.95%'e geriledi. Internet Explorer yüzde 80.6% olan sabitliğini 81.27%'ye yükseltti. Ülkemizde Apple Safari kullanım oranı binde 20'ler kadar düşük ve dağılım şimdilik Internet Explorer ve Firefox arasında görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

valla kardeşim mozilla firefoxu 1 yıldır kullanıyorum ve explorer 6.0 a her zaman 10 basmıştır. web masterlar açısından java script tabanlı siteler her zaman tarayıcılar arasında sorun olmuştur. bunun dışında explorer firefoxun eline su dökemez.
hız ve güvenlikte zaten kıyas edilemez.
bilinçli kullanıcı firefox kullanmaya devam edecektir.
%79 kullanıcı demekki işe vakıf olmayan sıradan kullanıcı kitlesi.
Eh ne diyelim zaten linuxta profesyonel pazarda yer
edinmemişmiydi?
bilmeyen için ha windows ha explorer ne fark eder....

Firefox mu Internet Explorer mi tartışmaları senelerdir yapılır, yapılır da Firefox hızlı da olsa, sekmeli tarama özelliği çok güzel planlamış da olsa; Internet Explorer'in senelerdir düzgün gösterdiği internet sayfalarını ve java komutlarını inadım inat şeklinde göstermediği sürece pazar payını bir gram arttıramaz. Yeni çıkan IE7, tam anlamıyla bir hayal kırıklığı oldu gerçi. Arama çubuğu yerleşimi ve tipiyle bile Firefox'un kopyasıydı. Bu yüzden çok rağbet edilmiyor hala. Sanırım Vista yaygınlaşıncaya kadar da IE6 kullanımı devam edecek.

Bu yazıyı yazdığım tarayıcı Firefox bu arada ;) IE7'yi kurup, düzgünce kaldıramadığım için kullanmaya başladım tekrar; bir süre daha da kullanacağım sanırım. Yanlız Firefox ile sadece günlük takip ettiğim birkaç siteye giriyorum, onun dışındaki hemen hemen tüm sitelerde problem yaratıyor. Kızıyorum aslında Firefox'a. 10 senedir internet standardını IE belirledi. Sen madem herkes kullansın diye tarayıcı hazırlıyorsun bu kadar emek verip, niye hala daha bana özel kodlama yapsınlar, aman IE'nin desteklediği komutlar yalan benimkiler doğru diye diretiyorsun ki? Bak IE7 o kadar pazar payına rağmen senin özelliklerini ve tipini aynen kopyaladı. Kopyaladı da ne oldu? Koskoca Microsoft'a biri çıkıp da kötü mü yapmışsın dedi? Ha IE7 bir hayal kırıklığı evet, sekmeli tarama özelliği yarım yamalak kopyalanmış, tarayıcı motoru da oldukça yavaş. Ama çözülecektir bu sorunlar elbetteki, ve elbetteki Firefox'un abuk sabuk inatları yüzünden desteklemediği her siteyi düzgün gösterip, inadına Firefox'un pazar payını ele geçirecektir.

Opera ve diğerlerine fazla laf söylememek gerek, zira Opera çok kullanmamış olsam da IE ve Firefox'tan kat kat daha özenli hazırlanmış bir tarayıcı, bunu kimsenin kabul etmeyeceğini düşünmüyorum. Ancak ücretlilik durumu pazar payının çok aza inmesine neden oldu.

Demem o ki, bir işletim sistemiyle gelen bir tarayıcıyı değiştirmeniz, üzerine başkasını kurup onu kullanmanız için; inatçı olmamanız gerekiyor. Bilakis hazır gelen tarayıcının yapabildiği herşeyi eksiksizce yapıp, üzerine ekstradan yenilikler koymanız gerekiyor. Bu inatlaşmalarla daha çoook pazar payı kaptırırlar IE'ye ;)

Aldırmayın.Tam gaz Firefox !!!

eminim firefox %10 bile artsaydı buraya haber olmazdı ama şimdi ilk haber. vista yok satıyor, vista gerçekleri, firefox düşüyor vesaire vesaire. üfff yaaa

"Firefox düşüyor" diye bir haber yapmak nereden aklınıza geldi? Bütün dünyada MS karşıtı bir akım doğmuşken (yıllardır söz verdiği işletim sistemi özelliklerini vermeyip makyajlı ve pahallı Vistanın piyasaya sürülmesi, IE'nin Firefox ile gelen yenilikleri yıllar sonra eklemesi, IE7'nin stabil olmaması vs.) Siz Vista propagandası yapıp, MS rakiplerini küçük düşürücü yayınlar mı yapıyorsunuz?
Tüketici haklarını korumak öncelikli görevinizdir. Bu tip haberlerle yanlı yayın yapmaya başladığınızı düşündüren bir görüntü veriyorsunuz.

eheh ne kadar çok ziyaretçi varmış, milletin kullandığına karar vermeye çalışan. Ben IE6 zamanında uzun süre Firefox kullandım, hala da bilgisayarımda bir köşede yeni versiyonuyla durur. IE7'den sonra Firefox kullanma gereği görmedim keza IE7 firefox'da aradığım herşeyi verdi ve kullandığım işletim sistemine göre yazılmış, linuxa göre yazılıp, windowsta emulatörle çalışmıyor. Gayet memnunum, herkes tavsiye ederim.

Firefox ister düşsün ister yok olsun yine de microsofun her sayfayı otomatik açan Ie sini kullanmam. Opera kullanırım yine IE kullanmam..

hala daha birtakım sorunları olsada ben Opera derim,vazgeçemem ,tabii yanında ie7 de olarak.Firefox mu?,o da ne?

Opera derim gerisini tanımam

Firefox'ta açtığım her sayfa IE7'ye göre 10 mb daha fazla ram yiyor, 5 tane açsam, 50 mb. Flashların altındaki linklere gitmek için can çekişiyor firefox kullanıcıları. Tabi ki daha az kullanılacak her sayfada sorun veren yapıyla. Neden kullanayım ki firefox? ne dediniz? Güvenlimi? Güldürmeyin... Biri sizi keklemiş, siz de inanmışsınız. O yüzden 15 küsür firefox çıktı 2 yılda.

Herhangi birşeyin fanatikliğini yapmak akdar saçma birşey yok bence şu dünyada. Konu internet tarayıcıları olunca da bu gerçek değişmiyor. Sonuçta hangi tarayıcıyla rahat ediyorsanız onu kullanırsınız.

Ama ben Firefox yanlısıyım. Yeni özelliklerini de geçtim, bir web tasarımcısı/programlayıcısı olarak da Firefox'un standartlara daha uyumlu yaklaşması, hatta birçoğunuza garip gelecek şekilde IE'nin çoğu uygulamada/web sayfasında daha çok sorun çıkartması sebebiyle daha çok seviyorum Firefox'u.

Firefox ile sorun çıkartan sayfaların çoğu Asp .NET ile hazırlanmış sayfalar oluyor ve bu da inanın Microsoft ve geliştiricilerin suçu. Çünkü Firefox geliştiricileri çoğu artık standart olan ama resmi olmayan kod ve komutları da destekliyor.

Ayrıca IE7'nin bellek kullanımı ve hızı birçok kişinin bildiğini sandığının aksine Firefox'tan daha kötü.

Herşeye rağmen IE, Windows'a çok entegre ve görece daha sorunsuz bir tarayıcı. Önemli olan zayıf noktaları ve avantajları bilmek. Gerisi kullanım alışkanlıkları ve kişisel tercihlere kalmış. Kimse kimseyi Firefox ya da IE kullanmaya zorlayamaz ne de olsa :)

forumların birinde bir arkadaş şöyle bir sıralama yapmıştı tarayıcılar için:
firefox>opera>diğer>msdos siyah ekranı>tost makinesi>hiçbir şey> internet explorer

katılıyorum. ayrıca tükler en çok ie kullanıyor olabilir ama google da en çok aradığı sözcükleri de araştırmak gerek.

Browserlerin "fanboy" luğunu yapmakta bir anlam göremiyorum açıkçası. Bende şuan IE7 , FFox ve Opera var. Standart olarak IE7 kullanıyorum (rahatlık açısından) , konforlu ama stabilitesiz, keyif yapmak istediğim bir anda FFox açıyorum, bu ikisinde sorun varsa veya canım istemiyorsa o an, Opera'ya geçiyorum. Bence en rahatı bu, birinde eksik olunca diğerine geçiyor hiçbir zaman sorun yaşamıyorum.

Firefox gibisi var mı? İnternet ex. ten bıktım hala kullananlar çoğunlukta güyaama biliyorum ki evinde chat için aldığı bilgisayarı kullanan annem de ie kullanıyor...

merhabalar. ben ofisimde firefox 2 kullanan biriyim. ofis bilgisayarımda ie7 de kurulu vaziyette ve orijinal xp kullanmaktayım (xp pro). 1 GB ram'i bulunan bilgisayarımda firefox 2'yi açtığımda ve ie7'yi açtığımda arada büyük bir fark gözlemliyorum (gözlemlememek elde değil). firefox 2 az da olsa sistemimi kasarak ilk açılışı -soğuk açılış deniyor sanırım- yapıyor. ie7 ise felaket derecede ağır bir şekilde açılıyor. biraz araştırdım. ve gördüm ki, birçok xp'de ie7 oldukça ağır çalışıyormuş.

makinemde aero destekli geforce 6200 var. ie7'de sayfalarda scrollbar'ı aşağıya çekerken, sayfada titremeler oluyor (aşağıya süzülürken). firefox 2'de ise sayfa dümdüz bir şekilde aşağıya iniyor. ie7 ekran kartına mı yükleniyor, text'leri düzelteyim derken nedir çözemedim.

firefox 2'nin add-on olayına hiç girmiyorum. şu anda 20'ye aşkın add-on ile firefox 2'yi tam anlamıyla "istediğim" bir tarayıcı moduna getirdim. ie7'de bunu yapmam oldukça zor; zira add-on'lar sınırlı.

firefox 2 gerçekten özgür bir browser olduğunu her türlü kanıtlıyor. ben şimdiye kadar görüştüğüm birçok sistem mühendisinin firefox kullandığına şahitlik ettim. neden diye sorduğumda, "daha stabil ve open source olduğu için açıklarının daha hızlı bir sürede kapatılmasını" öne sürdü... ki bence de çok haklı.

ie7 gerçekten iyi iş çıkarabilen bir browser, fakat firefox 2'nin yanında çöp gibi kalıyor -afedersiniz ama gerçek bu-.

firefox 2'ye devam...

EKLEME: Firefox 3'ün alpha 2'sini kullanmaya başladım bugün. sadece deneme amaçlı... ve daha az ram yediğini gördüm. birkaç da düzeltme ile o ağırlığına çözüm bulunmuş. firefox 3 bomba gibi geliyor kanımca...

eğer chip firefox yeniden yükselişe geçtiğinde bunu haber yapmazsa taraflı yayın yapmış olacaktır. ayrıca sizce bir yazılımın aylardır yükselişşte olması mı haberdir yoksa bir ay küçük bir düşüş yaşaması mı haberdir?

CHIP Online Notu: "Çıktığından bu yana ilk defa düşüşe geçmesi haberdir."

IE de ne??izmir eshot idaresi mi yoksa...Firefox varken firefox kullanılır bence...Hele Fasterfox,Cooliris,Clipmark,NoScript,Performancing vb eklentileri ile bomba gibi..Nette gezinmek ve bilgi araştırmak çok rahat, güvenli ve gittikçe de daha neşeli oluyor...
Firefoxu kurmaktan çekinen, korkan ya bişey olursa diye düşünen birçok sözde B.sayar kullanıcısını yakınen biliyorum...Allah onlara selamet versin demekten başka çare yok...

bence opera daha iyi ve kullanışlı operadan başkasını tanımam

Ne Mutlu Türküm Diyene.Firefox'u Kullanıyordum ama Bugün Kaldırdım.Değerli eCHIP Dergisi 4 yıldır sayılarınızı Kaçırmıyorum.Ama Bundan sonra FİREFOX'u Överseniz Derginizide Almıycam.Son Dedikodulardan Mutlaka Haberiniz Vardır Sanırım.Firefox ada Siyaset Karıştırdılar.Ne Alakası var Kardeşim diye diye bu hallere geldik.XP nin Kürtçesi çıkarsa onuda Terk edeceğim.Memleket Elden gidiyor Uyanın artık.

FF kullanımı %0,01'e düşse bile ben yine FF'u kullanmaya devam edeceğim.

Ben 3 yıldır firefox kullanıyordum ama artık vistaya geçtiğimden firefoxu yükleme zahmetine girmedim. Gerekte kalmadı i explorer 7 hakkını fazlasıyla veriyor internetin çok hızlı..!! Ama xp kullanırken firefox olmasaytdı internete girermiydim acaba diye kendime çok sormuşumdur :)

İşletim sistemine gömülü bir tarayıcı ne kadar güvenli olabilirki.Firefox tarayıcı sektöründe bir devrim.Ayrıca M$ bu başarıyı windows la yakalalıyor yani ne kadar çok windows satarsa o kadar çok İE kullanıcısı. Ayrıca firefox'un bütün işletim sistemlerinde çalışması da cabası.Browser tarhine bir bakın derim İE'den önce hangi tarayıcı kullanılıyordu Mozilla ve dolayısıyla firefox'a kaynaklık eden netscape.

İyi ki Opera'nın oranı çok düşük Yoksa nasıl böyle mükemmel ve çok işlevli bir tarayıcı çıkaracaktı Zaten günümüz popüler dünyasında değişmeyen bir gerçek var.''Görünmeyen gerçekler görünen gerçeklerden daha gerçektir''

Sen de yorum yaz