Firefox'un metro sürümü iptal edildi!

Dev tarayıcının 2 senedir beklenen, artık sona geldiği söylenen sürümü, apar topar iptal edildi!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox'un metro sürümü çıkmayacak!

Mozilla, metro stili Firefox'u artık geliştirmeme kararı aldı. Böylece tarayıcı, gün yüzüne çıkmadan ortadan kaldırılmış oldu.

Firefox başkan yardımcısı Johnathan Nightingale, blog'unda metro arayüzlü uygulamanın 1.0 sürümünü piyasaya sürmenin "bir hata" olacağının farkına vardığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: "Başta web'in bir sonraki savaş alanı gibi görünüyordu. Ancak Metro'nun kullanımını izliyorduk. Ve gördüğümüz kadarıyla kullanımı oldukça düşük."

Şirketin Firefox'un masaüstü web tarayıcısının milyonlarca kişi tarafından test edildiğini, ancak Metro uygulamasını kullananların günde 1.000'i geçtiğini görmediğini söylüyor. Microsoft'un yeni tasarım dilinin tek sorunu, popüler olmaması değil, geliştiricilerin uygulamalarını hatalara karşı test etmeyi de zorlaştırması. Nightingale, Mozilla'nın Firefox metro uygulamasını kullanıma sunabileceğini, ancak onu gerçek hayatta test etmeden kullanıma açmanın birçok hatanın son kullanıcı tarafından bulunması anlamına geldiğini söylüyor.

Böylece ilk olarak Şubat 2012'de duyurulan, geçen sene Aralık ayında tamamlanması planlanan web tarayıcısı, iki senelik geliştirme süreci sonunda tarihe karışmış oldu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

siz yayınlayın, isteyen metrolu kullanır isteyen metrosuz

Hımm evet 1 hafta önce okumuştum haberi hemde teknoloji sitesi olmayan bir yerden bilmem anlatabildim mi ?

metro ney yav

hım bu da angara metrosu gibi oldu desenize bitmek bilmiyor

metro dediği de o kutucklar, zaten birçok tarayıcı da benzerleri var. kişiselleştirilebir olduklarında oldukça kullanışlı oluyor.

Firefox un düzgün iş yapacağı yok

FaayırFoks Tam bir bataşa...

"Mozilla, metro stili Firefox'u artık geliştirmeme kararı aldı." Doğrusunu yapmışlar. Zaten Metro denilen ara yüz ün ömrü fazla uzun değil. Onun yerine hali hazırdaki Firefox'un bellek,güvenlik ve cpu kullanımı yönetiminde geliştirme yapmaları daha faydalı olur

Metro arayüzünü kullanmaya kullanmaya unuttum :D

Sen de yorum yaz

Turhost