Firefox zararlı tehlikesi altında!

Eklenti diye kuruluyor; ama bütün bilgilerinizi kaydedip gönderiyor! İşte detaylar...

Firefox zararlı tehlikesi altında! Detaylar.
Firefox spyware tehlikesi altında!

Kendini Firefox eklentisi olarak tanıtan ve "Adobe Flash Player 0,2" olarak adlandıran bir spyware Firefox kullanıcılarını tehdit ediyor.

Kaynağı hakkında tam bir bilgi edinilemezken forum iletileri vasıtasıyla gün ve gün daha fazla kullanıcının arama geçmişi ve Google arama girdileri gibi bilgileri önceden ayarlanmış bir kontrol mekanizmasına yollayan bu zararlıya karşı Trend Micro tehlike çanlarını çaldı. Arama yaptığınız an, kendi oluşturduğu bağlantıları karşınıza getiren zararlı daha da sinir bozucu hale gelebiliyor.

Trend Micro Smart Protection Network'ün başarıyla engellediği bu zararlıya karşı bütün Firefox kullanıcılarının dikkatli olmasını ve tarayıcılarına eklenmek isteyen bu eklentinin aslında bir zararlı olduğunu bilmesi gerekiyor.

Internet Explorer'da ise bulduğu bir açığı kullanarak sisteme kurulmak isteyen bu zararlıya karşı mutlaka Kullanıcı Hesap Denetim'inizin açık halde olmasını tavsiye ediyoruz...

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

teşekkürler bu haber için..zaten araştırmadan hiç bir eklentiyi kurmamalı...

Tam aradığım özellik:)))) Hiç kullanmadığım FF'a mı geçsem ?:D:D:D:D

duuuurrr...!!! daha neler çıkacak daha neler, bu fire fox ve ekibi aynı apple gibi nasıl çuvallayacak ve bu sadece dış tehdit, daha kuranlar iç tehditlerden haberdar olduktan sonra neler olacak.!

yaşasın INTERNET EXPLORER 8 ve gelecek yeni nesil IE' ler

daha yeni mi anladınız ? bütün eklentilerde benzer tehditler var. ama durun hani open source yapılıyo ya her şey. bunların hepsi iyi niyetli güzel insanlar. kanatlı melekler bunlar.

bu eklentiyi kuranın aklında sorunu olması gerekir zaten. firefox eklentiyi kurmadan önce uyarıyor bilinmedik eklentileri kurmayın diye.. firefoxa çamur atmayın hemen

Firefox kullanıcıları addons.mozilla.org/ adresindeki addonları kullandıkları müddetçe herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır. Sonuçta bu tarz zararlı yazılımlar yabancı sitelerden bulaşan uygulamalardır. Kullanıcılar uyanık olmalı ve bu tarz şeylere meyletmemeliler.
Saygılarımla...

Bazı yorumlar gerçekten çok komik. İç tehditler mi istersiniz, Microsoft benzeri bir şirket olan Apple(ki politikaları sebebi ile hiç sevmem) ile açık kaynak kodlu yazılım geliştiren Mozilla Foundation'ı karşılaştırmak mı, başarısız taşlama denemeleri mi...

Rastgele yüklenen her hangi bir şey, tehlikeli olabilir bu kadar basit. Benzer tehlikeler MS'in Internet Explorer'ında da, Office paketinde de, diğer yazılımlarda da (ticari ya da değil) mevcut.

Mantıklı olan şey önlem almak; bir antivirüs yazılımı kullanmak, bilmediğiniz dosyaları yüklememek/açmamak...

İsteyen istediği programı,işletim sistemini,vs kullanır, zaten buna kimsenin birşey diyeceğini de sanmıyorum. Ama,birşeyler yazmadan/söylemeden önce biraz düşünmek her zaman için iyidir.

safari tek gerisi yalan :))

infoman windows kullanıcıları sever bu tarz özellikleri. aramanız çok normal, alışkanlıklardan kurtulmak zor bilakis :))))

opera forever yorumlarını bekliyoruz(!)

Başlık süper :D Tilkiciler Dikkat :D

@edipciftci,infoman

Bu tamamen kullanıcıya bağlı bir durum firefoxda eklenti kurulumu yaparken zaten uyarı veriyor "Sadece Güvendiğiniz eklenti yazarlarının eklentilerini kurun" hemen altındada "Kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarınıza zarar verebilir veya kişisel gizliliğinizi ihlal edebilir" birde kuracağınız eklentinin yanında "(yazar onaylanmamış)" şeklinde yazı belirmekte.Bundan sonrası kullanıcının hatasıdır yani firefox un değil.Firefox acemi kullanıcılar için olan bir tarayıcı değil.Hak ettiğiniz tarayıcı acıkları 2-3 ayda anca kapanan Internet Explorer.

desene yeni bir güncelleme geliyor :S

infoman kendine gel kendine

MICROSOFT 'un IE8 de kullanıcılarını hangi algoritmalarla zararlı sitelerden koruduğunu ve profesyonel ekibiyle nasıl hizme verdiklerinden haberin yok galiba!

Firefox gibi pis kokan leş yiyen bir tilki (tikliler fare ve leş yerler bilesin yalan değil) kullanıcı sayısını arttıramayınca MICROSOFT' a teknolojik yoldan değil mafya tarzı bir yaklaşımla davalar açarak birşeyler yapabileceğini zannetti ve zaten o karıyı görmedinizmi? (firefox ekibinin başındaki çobanı) KAFADAN ÇATLAK BİR SAÇ MODELİ VAR :D

onu görüp de nasıl firefox yükleyim? sizlere sorarım

sizler daha hiç biri yokken acaba IE ile internete girmediniz mi?
daha internetin ilk yıllarında IE ile girdiğiniz sitelerde dolaşırken merak ve zevkinizi tatmn etmediniz mi?

sorarım size WINDOWS sistemini üreten MICROSOFT' mu daha uyumlu ve problemsiz bir tarayıcı üretir? yoksa dış kapının mandalı leş yiyen bir tilki mi?

sorarım size 15000 kişilik profesyonel MICROSOFT ekibi mi güvenlik açıklarını daha iyi kapatır yoksa MICROSOFT' UN yanında mahalle takımı kadar kalan ekibiyle pis tilki mi?

neyse bir gün başınıza güvenlikle ilgi bir problem gelirse (hotmail - banka - paypal vs... gibi) ozaman anlarsınız, ama unutmayın " keşkeler " işe yaramayacaktır ozaman.!

olur olmaz sitelerden eklenti yüklerseniz olacağı budur mis gibi add ons sitesi var firefox'un neyinize yetmiyor.

ben zaten linux kullanıyorum firefox'umu güvenle... M$ Windoze kullanıcıları düşünsün :P bu arada güvenlik açısından merak edenler bir firefox ile bir de IE ile ayrı ayrı Shields up testine girsinler grc.com'dan

ben zaten linux kullanıyorum firefox'umu güvenle... M$ Windoze kullanıcıları düşünsün :P bu arada güvenlik açısından merak edenler bir firefox ile bir de IE ile ayrı ayrı Shields up testine girsinler grc.com'dan

@edipciftci
Mantığın çok yanlış !.Bir zamanlar IE kullanmış olabiliriz fakat o zamanlar IE en iyisi idi.Şimdi ise Değişik alanlarda iyi iş çıkaran tarayıcılar var.Firefox,opera,safari vb. olmasaydı şimdi hala sekme sistemi yerine Internet Explorer 6 daki gibi tek tek sayfa açmak zorunda kalacaktır."leş yiyen tilki" diye tabir ettiğin "mahalle takımı" diye kücümsediğin mozilla sayesinde sekme sistemi dünya çapında tanındı(yıl 2004)(sekme sisteminin çıkış tarihi 2000 yılı).Microsoft ise bunu 2006 yılında tarayıcısına ekleyebildi.Firefoxda açık tespit edildiği zaman en geç 2-3 hafta içinde kapatılıyorken.IE de en az 2 buluyor(ilgili haberler chipin arşivlerinde mevcuttur).Firefox'un acık kaynak kodlu olması sayesinde kullanıcının güvenliğini artıran ek özellikler,eklentiler ve bunların yanında kullanıcının işlemlerini kolaylaştıracak eklentiler sunulurken.IE de IE 7 de bir IE7Pro çıktı.Ondan sonra geliştirilmedi (ki zaten bu yazılım MS tarafından yapılmış birşey değil).Bunun gibi daha bir çok şey bulunabilir.Kısaca toparlayacak olursak bir zamanlar IE en iyisi idi Firefox ve diğer tarayıcılar geldikten sonra geri plana düştü.Peki Neden ?
-Açıklar 2-3 ayda anca kapanıyor.
-Sürekli bir geliştirme çalışması yok.
-Kullanıcının işini kolaylaştıraca eklentileri yok
-Hız desen kaplumbağa hızında.
-Kullanım kolaylığı desen yok
-Görsel olarak özelleştirilemiyor.
ve dahası...

hal böyle olunca IE devlet dairelerinin sitelerine girmek,e-postalara bakmak vb. amaclı kullanan acemi kullanıcalara hitap eden bir tarayıcı oldu.Bu haldede Microsoftun adam akıllı tarayıcı yapamayan 15000 kendini profesyonel diye nitelendiren ekibindense,işini adam akıllı yapan yazılımını sürekli geliştiren ve 15000 kişinin aklına gelmeyen özellikleri eklemeyi başaran mahalle ekibini tercih ederim (!).
Firefox çıktığından beri IE'ın pazar payını büyük oranda daraltabiliyorsa bu mahalle takımı(!) demek ki Microsoftun 15000 kişilik ekibiminin bu mahalle takımından öğrenmesi gereken şeyler var.(!)
IE artık ihtiyarladı ve yerini gençlere bırakması gerek.Bu mesajımdan kimse Daima Firefoxcu olduğumu zannetmesin,Firefoxun sunduğu tüm özellikleri daha iyi sunan başka bir tarayıcı cıkarsa onu desteklerim.

Firefox'un kendi sayfası dışında eklenti yüklememenizi tavsiye ederim.

biri firefox a hakaret edip durmsuh yok pis tilki bu pis tilki olmasaydi hala ie 6 kullanacaginin farkinda deil bu arkadas ne kdr basit dusunuyorlar yazik..

bana basit düşünceli diyen ve mantığı yanlış diyen arkadaşlar,

sizin bahsettiğiniz dönemlerde firefox ve diğer tarayıcılar güvenlik ağı kaynıyordu ve sürekli çöküyordu, peki neden?

eğer bir explorer penceresinde sekme oluşturmak o günün şartlarında problem oluşturmasa idi zaten MICROSOFT bunu yapardı ! demekki bazı kodlar ve uygulamalar güvenlik açığı ve programsal sorunlar oluşturuyor ki o zaman uygulamamışlar. Sizler hep günübirlik ve tecrübesiz düşüncelernzle yeni öğrenen arkadaşları olumsuz etkiliyorsunuz.! ... bunu o döneme ait yazıları bulursanız okur görürsünüz çünki ben okudum uyguladım ve gördüm ve kusura bakmayın sizler gibi yüzeysel düşünseydim şu an telef olmuş bir sürü işim olurdu aa çoook şükür ki yok...!!!

sizin yüzeysel düşünmeniz aynı her gördüğü pastanın üzerine atlayan homini gırtlak herşeyi yiyenlere benziyor, yersiniz yersiniz yersiniz sonrada karnım niye ağrıyor dersiniz :D

sizler yemeye devam edin

Başlığı görünce Firefox'un önemli bir açığı var sandım...

1-) Bu tür kötü niyetli eklentiler en başından beri her uygulamada vardı zaten. Yeni birşey değil.

2-) Ne işe yaradığını ve kaynağını bilmediğim bir eklentiyi neden ekleyeyim?

3-) Mesala ben bir web programcısıyım ve x isimli bir sitem var. Site ziyaretçilerime kendi hazırladığım ve çeşitli güzel işlevlerinin yanısıra içinde birde her haltı yiyen kod olan bir Firefox eklentisi sunuyorum. Bunun sayesinde e-posta hesaplarınızdan tutun banka hesaplarınızı da kendi malım gibi kullanıp, eşinizin-dostunuzun özel hayatlarını kimlerle ne yaptıklarını da sizden iyi bilirim...

İşte güzel bir eklenti işte güzel bir açık.

Edip bey, eleştiri yaparken üslubunuza dikkat etseniz çok daha iyi olacak; yok homini gırtlak, yok leş yiyen kargalar... Bu tarz bir üslubu , tartışmalarda köşeye sıkışan kişiler kullanır.

Anlamadığınız şey rekabetin kullanıcılara yaraması. Diğer arkadaşların dediği gibi, eğer zamanında Netscape, şimdi Firefox, Opera vs olmasa idi IE'de 2-3 ayda gelen güvenlik yamaları hariç hiçbir gelişme olmayacaktı emin olun. Tarayıcıların pazar payı grafiklerini incelerseniz, IE'nin payı azaldıkça Microsoft tarayıcısına yeni birşeyler eklemeye çalışmıştır.
Şöyle düşünün; Microsoft Real Madrid ayarında bir futbol takımının antrenörü ve Liechtenstein liginde oynuyor, dolayısıyla rakibi yok. Sizce hiç taktik değiştirme veya yeni oyuncu alma ihtiyacı hissederler miydi ?

Senelerdir Firefox kullanıyorum, herhangi bir güvenlik problemiyle karşılaşmadım; sizinde peşinen hüküm vermeniz çok komik...

Haberde anlatılan problem üçüncü parti bir eklentiden kaynaklanıyor ya anlamıyorsunuz ya da anlamak istemiyorsunuz, Firefox'a eklenti yüklerken zaten güvenmediğiniz/ne olduğunu bilmediğiniz eklentileri çalıştırmayın uyarısı geliyor. Haberin sonunda IE'de de bir açıktan faydalanarak yayılan bir zararlıdan bahsediyor, bilmem onu da farkettiniz mi...

Daha önce de dedim, isteyen istediği programı/işletim sistemini vs kullanır. Ama temelsiz ve düşünmeden yapılan eleştiri kimseye fayda sağlamaz.

Sizler hep günübirlik ve tecrübesiz düşüncelernzle yeni öğrenen arkadaşları olumsuz etkiliyorsunuz.

gunu birlik ve tecrubesiz arkadaslar ie7 -8 ile daha mi guvende oluyorlar anlayamadim firefox un zararli sayfa algilamasi internet explorer dan cok daha gelismistir ayrica siz sanirim firefox u bir kere kurup kaldirdiniz neden derseniz firefox pluginleri tadmadiginiz cok acik oce bug me not gibi Ad block plus gibi frease monkey gibi eklentileri bi kullanin ondan sora firefox dan bakalim vaz gecebilcekmisiniz demissiniz ki yeni sekmeye microsoft yapardi diorsunuz ama microsoft bunu yapmadi programsal sorunlar 1 sekmeden daha cok bir harfle dahi olusabiliyor biz herseyin ustune atlayan hominigirlaklar degiliz biz bilincli kullanicilari firefox un ozgunlugunu tatmis insanlar birligiyiz emin olun suan operda firefox da ie den cok daha iyi durumda hic birinin fani deilim hepsi mevcut sistemimde ama firefox u benden oneri pluginleri ile deneyin mesela uye olmadiginiz ve sadece bi link almak icin dakkalarca ugrasmanizi gerektirmeyen bug me not gibi bi ekleti sizin firefox hakkindaki dusuncelerinizi deistiricektir..

İnsanları anlamak imkansız. Kullanmadığınız herşeye çamur atmak zornda mısınız? Birisi IE kullanıyorsa %95 alışkanlıktan veya bilmemektendir, fakat Firefox kullanıyorsa sebebi vardır.Firefox Microsoftun tarayıcı tekelini kırdıysa boşuna değil, bir Firefox kullanan bir daha vazgeçmiyor, neden bir düşünün. Siz IE kullanmaya devam edin, ama Firefox babanızı öldürmüş gibi yorum yapmayın. Microsoft hepinizi maaşa mı bağladı?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir