Galaxy S5'in parmak izi tarayıcısı güvenli mi

Galaxy S5'in belki de en çok ilgi çeken özelliği hakkındaki soru işaretleri artıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Galaxy S5'in parmak izi tarayıcısı güvenli mi?

Samsung'un son üst seviye cebi Galaxy S5'teki parmak izi tarayıcısının kolayca hack'lenebilmesi, bir ABD senatörünü endişelendirdi. Samsung'a bir mektup yazan ABD senatörü Al Franken, güvenlik endişelerini Koreli firmaya iletti.

Franken, Samsung'a mektubunda "Samsung'un parmak izi tarayıcısı göründüğü kadar güvenli olmayabilir" sözlerini kullandı ve ekledi: "bu güvenlik açıkları, Galaxy S5'te daha geniş güvenlik problemleri oluşturabilir." S5'in parmak izi sensörünün şaşırtılabildiği, geçtiğimiz ay ortaya çıkmıştı. Franken, mektubunda parmak izi tarayıcılarının parolalara göre genellikle daha güvensiz olduğunu ve parolaların aksine, hayat boyu sizinle kaldığını vurguladı.

Parmak izinin hiç de gizli bir şey olmadığını söylenen Franken, onları gün boyunca dokunduğumuz her yerde bıraktığımızı, hatta telefonun ekranında bile parmak izimizin olduğunu söyledi. Parmak izinin değişmediğine dikkat çeken Franken, onu ele geçiren bir hacker'ın hayatınız boyunca size saldırı düzenleyebileceğinin altını çizdi.

Senatör, geçtiğimiz ay Apple iPhone 5S'in parmak izi tarayıcısı için de benzer endişeleri gündeme getirmişti. Ancak Franken'a göre S5'in işlevi daha güvensiz, çünkü S5, iPhone'un aksine sınırsız sayıda denemeye izin veriyor ve bunun yanında PayPal gibi güvenlikli hizmetleri kullanmaya olanak tanıyor.

Senatör, parmak izi teknolojisinin tüketici elektroniklerden uzaklaştırmaya çalışmadığını, bundan daha ziyade onu daha güvenli hale getirilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizdiğini söyledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Sınırsız sayıda deneme yapamiyorsun ayrica s5 de 3 bilemedin 4 denemeden sonra daha once belirlediginiz parolayi girmenizi istiyor

Aynen mantıklı. Parolayı bi kere kaptırdın mı hayatın gitti

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play