Gerçek posta kutusuna USB saldırısı!

Posta kutunuzda şüpheli bir USB bellek bulursanız merakınızı yatıştırın, çünkü...

  • Levent Öztürk
Gerçek posta kutusuna USB saldırısı!

Victoria, Avusturalya'da bir kişi veya grup, posta kutularına kötü amaçlı USB bellekler bırakmaktalar. Eyalet Polisi, Çarşamba günü yayınladığı açıklama ile bu USB sürücülerin "çok zararlı olduğuna inanıldığını" söyleyerek kişilerin bunları kullanmamaları konusunda uyardı.

Açıklamada belirtilene göre, USB belleklerin bilgisayarlara takılması ile beraber kurbanlar, dolandırıcı medya yayını önerileri ve diğer ciddi sorunlar ile karşılaşıyorlar. Bir Victoria polis sözcüsünün söylediğine göre USB bellekler takıldıkları bilgisayarları "mahvediyorlar."

Tabii ki bu durum, insanların posta kutuları aracılığı ile karşı karşıya kaldıkları ilk saldırı değil. Bu saldırıların belki de en ünlüsü, 2001 yılındaki şarbon saldırılarıydı ve sadece ABD'de, içerisinde şarbon sporları bulunan mektupların medya merkezlerine ve hükümet yetkililerine gönderilmesi ile beş kişi hayatını kaybetmişti.

Tabii ki bu saldırının ciddiyeti o kadar büyük değil. Bozuk bir bilgisayar ölümünüze yol açmayabilir ancak gününüzü mahvedeceği kesin.

Rastgele bir USB'yi bilgisayarınıza takmak kulağa saçma gelebilir ancak CompTIA tarafından 2015 yılında düzenlenen bir deney, bir USB bulan beş kişiden birinin bunu bilgisayarlarına taktığını göstermekte. Dahası, University of Illinois tarafından bu yıl yapılan bir araştırma, bir park alanında USB bulan kişilerin %48'inin belleği bilgisayarlarına takarak dosyaları da açtıklarını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Linux üzerinden açın ve biçimlendirin ve sonra kullanın. ;) Bedava flash diskiniz olsun.

Linux Mint 17,3 var dert olmaz mac osx varsa da takmayın.

@confickerbelasi Bana kullanımı kolay Linux işletim sistemi söyler misiniz?

@confickerbelasi USB Killer olsaydı Linux olduğu halde bile Anakart yanardı.

@24 Eylül 2016 08:13 ubuntu Linux sistemleri Arasında Kullanımı en kolay olandır.

"Tabii ki bu saldırının ciddiyeti o kadar büyük değil. Bozuk bir bilgisayar ölümünüze yol açmayabilir ancak gününüzü mahvedeceği kesin." Öyle değil işte, Chip! İnsanların banka hesaplarını bile boşaltabilirler, çok önemli belgelerini çalabilirler ve bu intiharlara bile yol açabilir. Bugüne kadar siber tehditler nedeniyle kaç kişinin intihar ettiğini, kalp krizi veya felç geçirdiğini, kaç kişinin öldüğünü veya hayatının mahvolduğunu aslında araştırmak lazım! >>>

Otomatik Windows Yükseltme Uygulaması bile kim bilir kaç kişinin hayatını mahvetti...

USB Killer olabilir beyler.

panda usb vaccine bu cihazları hemen aşılıyor ve bir daha virüs kapmıyorlar.

Hele bir bulayımda o usb yi ben bilirim ne yapacağımı :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play