Google Brain, Pikselli Görüntüyü Böyle Büyüttü!

Google'ın geliştirdiği yazılım, detayları hiç anlaşılmayan pikselli görüntülere adeta hayat veriyor! Nasıl mı...

  • Zeynel A. Öztürk
Google Brain, Pikselli Görüntüyü Böyle Büyüttü!

Google Brain tarafından geliştirilen, çok küçük ve pikselli görüntüleri detaylı görüntülere dönüştürebilen yeni yazılım, filmlerde sıkça gördüğümüz "görüntüyü bozmadan yaklaştırma" eylemini gerçeğe yaklaştırıyor.

Sağda gördüğünüz resimde sol sütunda kaynak resimler, ortada ise Google Brain'in yazılımı tarafından soldaki resimleri temel alınarak oluşturulan görüntüler yer alıyor. Sağ tarafta ise karşılaştırma yapabilmeniz için gerçek görüntülere yer verilmiş.

Olmayan detayları ortaya çıkarmak, hepimizin bildiği gibi imkansız bir iş. Peki Google Brain bunu nasıl yapıyor? İlk olarak "koşullandırma ağı" devreye giriyor ve 8x8'lik kaynak görüntü, diğer yüksek çözünürlüklü resimlerle karşılaştırılıyor. Bunun için diğer görüntüler 8x8'e küçültülüyor.

İkinci olarak 8x8'lik görüntüye gerçekçi detaylar eklenmeye çalışılıyor. Bunun için "prior ağı" çok sayıda yüksek çözünürlüklü görüntüyü inceliyor (bu durumda ünlüler). Buna göre yeni pikseller, doğru konumlara ekleniyor. Son olarak bu iki sinir ağının oluşturduğu görüntüler bir araya getiriliyor ve ortaya genellikle kabul edilebilir, daha detaylı bir resim çıkıyor.

Google Brain'in süper çözünürlük teknolojisi, insanlara kıyasla oldukça isabetli. Sistemin oluşturduğu görüntülerin gerçek olmadığının altını çizmek gerekiyor. Ünlü olmayan kişilerde yüzlerin ne kadar isabetli tahmin edildiği ise merak edilen bir konu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Teknik olarak mümkün değil. Pixel, sayısı düşükse netleştirip görüntü iyileştirme bilimsel değil. Google IBM haberleri benzeri haberler yapıyor. Haberin tahminsel yeni resim yapıyor şeklinde verilmesi doğru olurdu. Sonuç olarak resimde pixelleri çoğaltınca ortaya farklı yeni resim oluşur.

@08 Şubat 2017 00:31 Yoktan var etmek Allah'a mahsustur. Zaten olmayan bir ayrıntıyı oluşturmak için vahiy gelecek hali yok. Yüz hatlarını hesaplayıp tahmini çizim tamamlıyordur muhtemelen hatta tahminim çeşitli yüz şekli olasılıklarını sunup seçim bile yaptırıyor olabilir. Güvenlik kameralarından ya da araç içi kameralardan alınan görüntüler için falan gayet kullanışlı.

@08 Şubat 2017 00:31 Mümkün değil diye bir şey yok sadece şu an böyle bir teknoloji bulunmadı. Biraz daha hayalperest olun. Herşey mümkün

@08 Şubat 2017 01:29 gereksiz bir yorum şu an yazdığın cihazıda insan yarattı

@08 Şubat 2017 00:31 8x8 piksel bir görüntüde netleştirmek mümkün değil gibi evet ancak 64x64 lük bir görüntüyü netleştirmek mümkün gibi görünüyor. Bahsedilen yazıda gerçek görüntülerin olmadığı da belirtilmiş.

Nasıl yapılacağını anlatın.

Zaten son paragraf ile aslında bütün olay özetlenmiş. Sistemin oluşturduğu görüntüler gerçek değil... isterseniz oradaki 8x8 pikseli bir referans resim ile kullanarak ortaya bir at resmi bile çıkartabilirsiniz.

tahmin algoritması ile pürüzsüz bir foto çıkarılabilir ama son ürün gerçek fotoğrafdan farklı olabilir, neticede tahmin algoritması

Gerçek fotodan çok daha farklı olur. Bilimsel bir fotoğraf laboratuvarında bile Hitler'in siyah beyaz fotoğrafları renklendirilirken fotoğrafın gerçek renkleri hitlerden çok farklı oluyor.

Yazılımın adı bilinmiyor mu?

Adamlar yapıyor. Biz de hem kullanıyor hem de çamur atıyoruz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play