Google Earth'ün Atlantis gizemi çözüldü!

Google Earth'te ortaya çıkan ilginç izlerin sırrı çözüldü; kayıp kıta Atlantis başka bahara kaldı...

  • Ümit Öncel
Google'daki Atlantis'in gizemi çözüldü!
Ne yazık ki Atlantis burada değil...

Google Earth pek çok özelliği ile kullanıcıları şaşırtmaya ve kendisine hayran bırakmaya devam ediyor. Google Earth'e yeni eklenen okyanus görüntüleri özelliği ise kısa sürede pek çok kişi için sadece güzel bir görüntü olmanın ötesine geçti. Bunun sebebi ise, bu haberimizde aktardığımız görüntülerdi. Bu son derece ilginç görüntüler için çok farklı iddialar ortaya atıldı. Fakat en dikkat çekici iddia, bu izlerin kayıp kıta Atlantis'e ait olduğuydu. Fakat Google'dan gelen bir açıklama bu iddiayı çürttü. Ne yazık ki Google Earth'ten Atlantis çıkmadı.

Peki okyanus dibindeki bu ilginç izlerin anlamı nedir? Bu soruyu Google, resmi blog'unda yanıtladı: Görüntüdeki çizgiler, okyanus dibindeki bir uygarlığa değil, gemilere ait.

Tahmin edebileceğiniz gibi okyanusun derinliklerinin haritasını çıkartmak için uydu görüntüleri yeterli olmuyor. Gün ışığı, lazer, hatta elektromanyetik dalgalar bile deniz yüzeyinin 30 metre altına inince etkisini ytiriyor. Bu yüzden bilim adamları okyanus dibinin haritasını çıkartmak için daha farklı bir yöntemi; ses dalgalarını kullanıyorlar. Dibe çarpıp geri gelen ses dalgaları toplanarak, geri dönüş süresine göre derinliğin hesaplanmasını sağlıyor. Fakat teknik bir kısıtlama nedeniyle bu ölçümü yapan gemilerin rotaları da bu deniz altı haritalamasında belirmiş oluyor. Yani gördüğünüz o çizgiler, okyanus dibinin haritasını çıkartan gemilerin rotasını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

Hayır, benim anlamadığım o nasıl bir rotadır. Gemi 90 derece kavis yaparak mı geziniyormuş. Biraz saçma geldi bana. Bu çizgiler hiç de bir gemi rotasını andırmıyor.

gemi mi ?, labirent formda imal edilmiş bir gemi mi bu ?. Vatikan devreye girmiş olmasın sakın, her zaman ki gibi tarihi baştan yazdırmamak, büyük değişimi engellemek adına yapılan, büyük güçlerin kontrolü altında yapılan açıklama değil di mi bu ?.

Hadi ordan be, hiç mi gemi görmedik

Gemiler 90derece ile dönebiliyordu da bizmi bilmiyoruz :))

Tüh yaaa, of be nihayet bir efsane daha çözüldü demiştim!:)

Bizim zamanimizda gemiler ruzgarin estigi tarafa giderdi. Simdi ise simetrik bir sekilde Sehir krokisi cizerek gidiyorlar :P

hadi diyelim ki gemi yalanını yuttuk, kardeşim o kadar gemi, özellikle o bölgedeki denizin dibinin haritasını neden çıkarmaya çalışmış? Ne var ki orda? Niye oranın haritası???

Harbi gelen yanıt çok saçma

bence o atlantis ama google bunu açıklamıyor ve atlantisi arayanları safdışı bırakcak kendisi keşve çıkacak...

nerede ne olacağını bilmeyecekleri için o bölgeyi daha fazla taramış olabilirler ayrıca bir arızada teşkil edebilir
-gemiler dilerlerse oldukları yerde dönebilirler ki 90 derecede çok kolay :D
-gemiler herzaman rüzgarın estiği yöne doğru gitmez !!!! :)))
-bence duvarların olduğu kısım çökük değil kabarık olur !!!
-4 km bir göçük olma olasılığı çok düşük!!
-bu işin üstadının yaptığı açıklama mı yoksa hiç alakası olamayan septiz insanların düşüncesimi önemli?

herkes bunları görebilmek için ne yaptı sizce yüklemeler yaptı bir sürü yeni ekran kartı denedi ekranlarını yeniledi büyüttü araştırmacı kesildi. İnsanlara birşeyler öğretildi.Düşünmeyi görmeyi araştırmayı öğrendi bunların yetmeyeceğini bilenlerle bilmeyenlerin sayısı katlandı. Belki de yeni bir şeyler çıkaracaklar bu programa ek olarak kullanıcı kitlesini genişletti.Güzel bir yönlendirme...yardımcı olalım ki bize yardımları artsın şimdi düşen uçakların yerini gösteriyorar oysa uçakların iniş anlarını hala göremiyoruz oysa yerdeki binaları üç boyutlu gösteriyorlarmış.....kısmet işte bir gün bunlarda olur.Zoom lu kameralar sonrası insanlar evlerinden web camlerin erişimi de artırılınca hava limanlarının çevresini gözlemleyenlerin sayısı artırılarak olan biten evlerinize kadar gelebilecek.Dünya insanları ellerinde kameralar fotoğraf makinaları UFO avına çıkıyor oyda Hollanda civarındaki insanların elindekiler uçağımızın görüntülerini yakalayamamış herkesin aklı başka yerde UFO yu görüyorlar da Uçakları göremiyorlar oysa çok yakından geçiyor.Türlü imkanlarla uçakların inişleri izleniyorda internete yansıyor....Aslında havalimanlarının geniş çevrelerine zoomlu kamera imkanları yerleştirilmeli kule nin gücü artırılmalı.

koca bir yalan.hiçbir gemi öyle bir rota izleyemez.farklı farklı gemiler olsa diye düşünürsek öle bişeyte yok çizgiler benzer ve aynı.yalanlama yapacaksanız daha gerçekçi insanların anlayabileceği yada kanabileceği bişey söleseydiniz.yakında sırrı açığa çıkar.yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

okyanusun ortasında hiçbir gemi echosounder ile derinlik ölçmeye kalkmaz.boşuna sallamasınlar.(gemi kaptanıyım)

yahu arkadaşla yok böyle bişey hususi inanıpda yorum yapma zahmetine giriyorsunuz ya pes yanı kaldıki nuhun gemiside bulundu deseler inancaksınız

Bu görüntünün alındığı yüksekliği ortalama bir hesaba alarak.orada yol ya da cadde gibi görünen çızgilerin genişliğini (teori (!) doğruysa Atlantisteki caddelerin genişliğini) bulmaya çalışın...En az ama en az 3-4 km eder. Kim,nerede ve ne zaman bu genişlikte ve bu uzunluktaki caddeleri yapmış. Gemi teoremleri de sallama gibi çıktığına göre daha akılcı bir açıklama olmalı diye düşünüyorum.TU

yemezler güzelim :)

arkadaşlar dünya 1900 lü yıllara kadar emeklemiş aynı yıllardaki yogun arkeolojik araştırmalardan sonra ise nerdeyse ışık hızıyla gelişmiştir bence arkeolojik araştırmalar sonucu bazı ülkeler çok şeyler kazanmışlar ve teknolojik olarak diger ülkelere fark atmıştır usa rusya almanya ingiltere japonya bu ülkeler diyelim teknoloji ile bazı gelişmeleri yaptı arkeolojik bulgularla ilgisi yok hindistan ile pakistan nasıl nükleer güç olmuştur iran yıllardır ugraşıyor hala tamamlayamadı bir düşünün birazda geçmiş uygarlıkları araştırın ama belgeli ve görselli herşey yerine oturur

O çizgilerin kalınlığını ölçtüm şu an, 20-30km. Böyle bir şey yol olamaz. Bu ekosounder de değil, çizgilerin bir tanesinin uzunluğu 7000-8000 km. Bir gemi böyle uzun aralığı yön değiştirmeden direk çizgi gibi geçemez ayrıca durmadan ecosounder ile kayıt yapamaz diye düşünüyorum.

Arkadaş bu yorumların hiçbirisi gerçekçi değil. Çünkü isteseler o çizgileri haritadan silerek yerleştirebilirlerdi. Bence daha farklı bir durum var, ama ne?

o gemi rotasıysa ben de 3 lü tava setiyim!!

Sen de yorum yaz