Google'ın tarayıcısı ve Google araç çubuğu

Google kullanıcılarını şaşırttı, rakiplerini kıs kıs güldürdü: İşte gözden kaçan komik bir ihmal...

Google'ın tarayıcısı ve Google araç çubuğu
Google'ın kendi tarayıcısına Google'ın kendi araç çubuğu yok...

Arama devi Google, kendi araç çubuğunu, kendi tarayıcısı olan Chrome'da desteklemiyor. Chrome'a Google araç çubuğu eklemeye çalışanlar şu mesajı alıyor: "Üzgünüz fakat Google Toolbar 5 sadece Internet Explorer ve Firefox için var."

Google hayranlarının beklentisi, en iyi arama motoru olarak gördükleri Google'ın internet tarayıcısıyla, araç çubuğunu bir arada kullanmaktı. Aynı firmanın ürünlerini bir arada kullanarak daha avantajlı olacaklarını düşünen bilgisayar kullanıcıları böylece hayal kırıklığına uğradı.

Washington Post Gazetesi ve çeşitli halkla ilişkiler ajansları, bu durumu oldukça ağır eleştiriyor. Tam bir halkla ilişkiler faciası olarak görülen durum, yorumculara göre kullanıcıları sadık tutmanın en kolay ve önemli yollarından biri. Microsoft ve Yahoo gibi rakipler ise bu tür şeylere çok dikkat ediyor. Google'ın rakipleri bu duruma bıyık altından gülüyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

Zaten gerek yok çünkü adres satırına yazmaya başladığınız an google da ara seçeneği çıkıyor olsa bile gereksiz olurdu bence...

gerçekten komik bi durum meydana gelmiş. :)

google toolbar da olan bütün özellikler zaten chrome da mevcut. pagerank olayı yok fakat bu da chrome a eklenen bi eklenti sayesinde aktif oluyo. yani komik olan bence bunu eleştirenler :)

yenimi farkedilmiş 8aydır kullanıyorum chrome u ilk yüklediğimde farketmiştim ,hiç bir arama motoru barı eklenmiyorki
fakat chrome açık kod kullandıgı için 5dk lık bir kodla düzeltilir .

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
"Zaten gerek yok çünkü adres satırına yazmaya başladığınız an google da ara seçeneği çıkıyor olsa bile gereksiz olurdu bence..."
------------------------------------------------------------------
Google Toolbar yalnızca arama çubuğundan ibaret değildir.Resmi sitesine göz atarsanız Chrome'da olmayan ne çok şeyin olduğunu görürsünüz.Aslında Chrome'da toolbarı entegre verebilirlerdi.Görünüm olarak ek bir bar yerine sadece toolbarın özelliklerini entegre etseler de çok iyi sonuç olurdu.
Gerçi hiç bir çeşit toolbar kullanmadım bugüne kadar ama olsun...:)

Google'dan böyle trajikomik bir şey beklemezdim

bu toolbardan ne anlıyorlar crome'un interaktif adres satırı var !

bu ne yaa ayıp tır firefox güzel hem yavaş hem bozuluyo işte bunu seviorm www.hepsiburada.com

arkadaşlar ne gerek var ki eklentiye felan zaten adres yazacağımız bölüme aramak istediğimizi yazarsak çıkıyor ;) ki zaten chrome kullanan google toolbar a gerek duymaz zaten.. sadeliği ile ünlü çünkü ;)

Zaten gerek yok çünkü adres satırına yazmaya başladığınız an google da ara seçeneği çıkıyor olsa bile gereksiz olurdu bence...

Aynen katılıyorum google toolbarın yaptıgı bütün işlevi chrome'da adres satırı yapıyo zaten

espri yaptı belki adamlar

Chrome'daki en büyük eksik RSS olayı. Çubuk, mubuk bunlar değil.
(-Microsoft al şu çubuğu, al oğlum çekinme)

FxDev.org

Google toolbar'da başlat simgesinin yanına yerleşen hızlı arama kutusu("quick search box" dıyla biliniyor) çok kullanışlı.Fakat toolbar ie'de yüklü olduğundan bu alanda yapılan arama sonucuda ie de açılıyor.Chrome ve ara sıra emektar FF kullandığımdan,işime yaramadı.

ihtiyacı yok zaten, en azından ben ihtiyaç duymadım google chromede

bu ne rezil bir iş. zaten kullanmıyom.

bu ne yaa ayıp tır firefox güzel hem yavaş hem bozuluyo işte bunu seviorm www.hepsiburada.com
----------------------------------------
Ne dedin ki şimdi sen.Anlaşılmayan imlası bozuk yorumlar neden yayınlanır anlamam.

chrome de toolbara gerek yok.. bunun cevabini isteyen varsa chrome u guzelce bi incelesinler anlarlar.

espri yaptı belki adamlar

puhaha :D espiri olsun diye :D öldüm ha sizin gibi komik yorumculara bayılıyorum :D

arkadaşlar ne gerek var ki eklentiye felan zaten adres yazacağımız bölüme aramak istediğimizi yazarsak çıkıyor ;) ki zaten chrome kullanan google toolbar a gerek duymaz zaten.. sadeliği ile ünlü çünkü ;)
----------------------------------------
google toolbar sadece arama yapmak için değildir.Google Toolbar sayesinde gmail hesabındaki mailleri toolbar üzerinden kolay ulaşım sağlayabilir.Girdiğin herhangi bir site içinde google arama motoruyla arama yapabilir.Otomatik form dolduruabilir ve bir çok şey yapabilirsin.

Ama bence google toolbarı chrome a uyarlayacağına toolbardaki özellikleri chorme a entegre etsin daha güzel olur.Ben olsam eleştrilere ve haberlere "chrome da toolbara ihtiyaç duymayacaksınız çünkü google toolbarın tüm özellikleri chorme un yeni sürümlerinde yerel alacak" şeklinde cevap verirdim.

Toolbar sadece arama yapmak için değil. Searchbar denirdi o zaman. :) Toolbar'a yeni özellikler kazandırabilirsiniz.

Noluyor ki toolbar.
Adam girilen bütün siteleri raporlayıp gönderiyor.
Bütün google servisleriyle çalışıyor.
Google maps tak diye açılan tek tarayıcı onu geçtim google ın sayfasını en hızlı açan tarayıcı. Bir toolbar olmaması google chrome u öldürmez.

bir bildikleri vardır tabi, googledan bahsediyoruz.

chrome un en önemli özelliği sadeliği zaten.toolbar denen şeyi kullanıp tarayıcıyı çöplüğe çevirmeye gerek yok.arama motorları zaten chrome un içine gömülü seçeneklerden arama motoru örneğin google seçin adres satırına aramak istediğinizi yazınca googleda arıyor.chrome zaten yeni tarayıcı bir çok şeye desteği yok ie8 den bir gün chrome geçicem ama google ın daha çok çalışması gerekiyor.

Chrome, Google toolbarın içinde bulundurduğu arama satırına ihtiyaç duymuyor çünkü adres çubuğundan direk kelime araması yapabiliyor, ayrıca görünümü sadeleştirmek için özellikle Chrome da çaba sarfedilmiş, bunun bir ihmal olduğunu düşünmüyorum, google arama çubuğu ile sunduğu önemli özellikleri zaten Chrome da varsayılan olarak koymuş, birilerinin bu toolbar çılgınlıgına dur demesi lazım 3. parti firmaların reklam amaçlı hazırladığı toolbarlar sayesinde ekranda sayfa görüntüleyecek yer kalmıyor. Chrome ayrıca mevcut browserlar içinde en hızlı çalışanı, gerçi baza sayfalarda stabilitesini yitirebiliyor ama zamanla bu sorunun aşılacağını düşünüyorum.

kesin gözden kaçan ihmaldir. Google nasıl farketmemiş bunu hayret doğrusu. Ne saf insanlar var dünyada. :)

o toolbar varya işletim sistemini öyle bir kasıyor ki, bir oyundan masa üstüne alt+tab yaparken 3 saniye bekliyorsanız o toolbar yüklü ise 20-30 saniyeye çıkıyor bu süre..
e haliyle böylesine kasan bir toolbar'ı adamlar kendi internet browser'larına eklentileyemiyorlar ;)

ya o toolbarda sadece bookmarks ları kullanırum onu sadece entegre etseler chroma birde gmail butonu daha başka birşey istemez insanlar gibi gelior bana....

Google araç çubuğu kesinlikle insanın göz zevkini bozuyor. Ayrıca bilgisayarı yoruyor ve gereksiz. Bunun üstüne birde virüs gibi her program yüklemek istiyor. İstemediğim halde yükleyen birçok program var. Ben silmekten onlar yüklemekten usanmadı... :(

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir