"Google şeytanca davranıyor"

Uzun zamandır Google ile kavgalı olan dev şirketin CEO'su, rakibini kendi sözleriyle vurdu!

  • Cem Şancı
"Google şeytanca davranıyor"

Oracle ve Google arasında bir süredir devam eden bir dava vardı. Oracle, sahibi olduğu Java yazılımının Android işletim sistemi içinde kullanımına dair Google ile davalık olmuştu.

Oracle CEO'su Larry Ellison, CBS televizyonunda yaptığı bir açıklamada, Google'ı şeytanca hareket etmekle suçladı: "Google, şeytan olmayın diyor ama asıl şeytanlığı kendisi yapıyor!" İki firmanın kavga etmesi, medyada "Larry vs. Larry" (Larry, Larry'e karşı) kısaltmasıyla anılıyor çünkü iki firmanın da CEO'larının ismi Larry.

Oracle başkanı, Google'ın Java kullanımı üzerinden onlara telif ödemesi gerektiğini savunuyor ve Google'ın bunu yapmamak için şeytanca yöntemler kullanarak Java'yı çaldığını iddia ediyor.

Oracle başkanının Google'ı şeytanlıkla suçlaması da boş bir ifade değil. Google reklamlarında, "Don't be Evil" (Şeytan olmayın) spotunu kullanıyor. Oracle da buna gönderme yapıyor.

Oracle, 7,4 milyar dolar ödeyerek Sun Microsytems'ı satın aldıktan sonra Sun'ın sahibi oldu ve açık kaynak kodlu Java yazılımı da şirkete geçti. Google'ın Android sistemi ise büyük oranda Java sistemini kullanıyor. Ancak Oracle, Google'ın Java kullanmak için doğru lisanslara sahip olmadığını, Sun döneminde kalan açık kapıları kullanarak, yazılımı çaldığını iddia ediyor.

Google ise, Sun'ın zamanında onlara Java'yı kullanmaları için sınırsız izin verdiğini iddia ediyor. Oracle Google'dan 1 milyar dolar talep ediyor. Google ise, Android'in gelirlerinin yüzde 0,65'ini ve ekstra olarak mahkeme masrafları için 2,8 milyon dolar vermeyi teklif ediyor. Toplam rakam ise, Oracle'ın isteğinin çok altında kalıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

@17 Ağu 2013 13:03 Microsoft olmasa. İnternet ne demek onu bile bilmiyo olacaktn belki.Gerçi Apple Vardı ama olsn.

@17 Ağu 2013 14:10 tam tersi Apple olmasa internet ne bilmeyecektin hatta Linux ne bilemiyecektin... ki bunda MS'de sebeb...

Allah aşkına bütün şirketler birleşsin şu Google'ı dava etsinler...

Google hakli. Sonradan Sun'ı satin alarak seytanlik yapan Oracle'mış.

"androidin gelirlerinin %0,65i" derken google itiraf etmiş. bedavaya yapılan bir yazılımın geliri nasıl olabilir? demek ki kullanıcıların gizliliğini satıyorlar.

@17 Ağu 2013 14:13 adamlar telefonlardan ve play store daki uygulamalaea ödenen paraların bilmem % kaç lık bölümünden para kazanıyor apple la karıştırma google ı

@17 Ağu 2013 14:13 Bir yazılımın veya işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması demek onun bedava olacağı anlamına gelmez. Bu yazılımı ticari amaçla kullandığın zaman lisans parası ödersin. Samsung, Song vb. firmalar da Android ile sattıkları her telefon başına Google a para öderler. Sadece işletim sistemi için değil GSM teknolojileri ile ilgili olarak Motorola nın sahip olduğu lisanslar için de para öderler.

@17 Ağu 2013 14:13 üretici getirileri, maket getirileri vs..

@17 Ağu 2013 14:13 kıt zeka uygulamalardaki reklam geliri ne oluyor Google MS yada Apple gibi kullanıcı verisi satmaz...

Google, şu zamanın gerçekten de sanal şeytanı.

asıl şeytan oracle... SUN'ı nasıl satın aldığı ortada...

@grezimonk her şeyi sallayan grezimonkey (!) Hem Linuxcu Hem Ms ci Hem İphone'cu Hem De Samsung cu Googleyı Haberlerinde Kötülersin Oracleye Gelince mi Oracleyi sevmiyorsan çoğu şeyi kaybedersin -KnighTRoaD-

@17 Ağu 2013 19:53 asıl sallayan sensin köle...

bu gugıl bildiğin hırsız olmuş.

Google keşke sadece arama motoru olarak kalsaydı.

Google, samimi gözüken aslında şeytan olan bir şirket bence..

Yahu arkadaş bütün bu teknolojiler; bir kaç tane geri zekalı dileği gibi tartışabilsin diye mi gelişiyor?

@18 Ağu 2013 15:03 aynen öyle

Google'un samimiyetine güvenmiyorum.

Ne diyorsunuz ya. İşletim sistemlerinin babası Unix'tir. Hatta IBM OS'dir. İşiin aslı şu. Google Java'ı kullanırken Oracle daha Sun'ı satın almamıştı. Sun da o zamanlar Google'dan Java için bir para talebinde bulunmamıştı. Oracle Sun'ı satın alınca Google'dan para istemek zorunda, çünkü Java sayesinde Google bayağa para kazanıyor. Oracle burada ticari zekasını kullandı, akıllılık yaptı. Bu sadece ticaret arkadaşlar, Oracle'ı kötülemeyin. Gelelim Google'a. Google da elinden geldiğince Oracle'a bir teklif götürşmüş, ama kabul etmemişler. Bence teklif yüzde 1 olsun olay çözülsün.

Sen de yorum yaz