Greenpeace'in hedefi, video siteleri...

YouTube ve Netflix gibi video içerik sitelerinin büyümesi, önemli bir sorunu beraberinde getiriyor!

  • Levent Öztürk
Greenpeace'in hedefi, video siteleri...

İnternet giderek daha fazla hizmet sunmaya başladıkça, veri merkezlerinin enerji harcamaları da yükseliyor. Bu merkezlerin çevre üzerindeki etkisini azaltmak içinse, Apple, Google ve Facebook gibi firmalar yenilenebilir enerji kaynakları ile alakalı çalışmalarını artırıyor. Ancak bütün bu çabaya rağmen, Greenpeace'in açıklamasına göre, Netflix'in, Hulu'nun ve Google'ın YouTube'u gibi video hizmetlerinin kullanımlarının gelişmesi ile beraber zorluklar da artıyor. Dijital video hizmetlerinin harcadığı elektrik miktarı sürekli yükseliyor ve bununla beraber elektrik üretimi ile alakalı olan çevre zararları da kritik noktalara varıyor.

Greenpeace'in raporunda belirtilene göre, firmaların yenilenebilir enerji alanına yatırımlarına bakarak sıraladığımızda Apple listenin başına yerleşiyor. Google ve Facebook da listenin üst sıralarında yer almaktalar.

Raporda Netflix, YouTube veya Hulu'ya yer verilmemiş ancak yazarlar, internet alanında en fazla enerji harcanan bölümün internet üzerindeki videolar olduğunu belirtiyorlar. Öyle ki tüketimin 2018'e kadar yüzde 76'ya yükseleceğini söylemekte.

YouTube'un sahibi Google'ın uzun dönemdeki amacı yüzde 100 yenilenebilir enerjiye geçiş yapmak ancak şu ana kadar sadece yüzde 35'e ulaşılabilmiş. Greenpeace sıralamasında Google'ın temiz enerji kullanım oranı yüzde 46 olarak gözükmekte ve Apple bu sıralamada yüzde 100 oranına sahip durumda. Raporun söylendiğine göre Google, geçtiğimiz yılın içerisinde üç farklı temiz enerji üreticisi ile anlaşma yaparak sahip olduğu altı anlaşmayı genişletmiş durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Mükemmel bir yer var aslında Uzay boşluğu. Uzayda kurulacak server çiftliklernin hem ısınma sorunu olmayacak. Hem dünyada yer kaplamayacaklar. Hem çevreyi kirletmeyecekler. Hemde elektrik üretimini kendileri direk güneşten çok daha verimli bir şekilde karşılayabilecekler. Güneş gördükçe ısınır diyeceksiniz ama karanlık bölgede durup aydınlık bölgeden aynalar vasıtasıyla yansıtılan güneş ışığıyla da elektrik üretebilirler. Veri iletimi de uydu sistemleri veya lazer ışık kaynaklarıyla yapılabilir.

@16 Mayıs 2015 14:24 çok iyi fikir harbiden

@16 Mayıs 2015 21:46 iyi fikir ama ay da boyle bir sey kululmaya kalksan bu seferde devletler ay da yer sahibi olmak icin birbirine girecek.

@16 Mayıs 2015 14:24 Dünyadaki sunuculara göre gecikmeler yaşanacaktır uzaydaki sunucularda, ama "cold storage" için iyi olabilir.

Teknik kisimla ilgili konusamam ama devletlerin uzayda kurulabilecek sunucu ciftliklerine fiziksel erisiminin kisitli olmasi boylesi bir dusuncenin otoritelerce kabul gormeyecegi kanisindayim.

o dediğiniz baya zor bi olay olsa gerek şuan bile kablolarla internet faklı kıtalara aktarılıyor ilk önce kablo sorunun çözülüp kıtalar arası internetin uydu vasıtası yada başka bir teknoloji ile aktarılması lazım ki aşama oraya gelsin

Kablosuz yapılan veri aktarımları güvenli değildir.En büyük örneği enigmadır.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play