Hacker: Windows rakibinden daha güvenli

"Windows büyük rakibinden daha güvenli": Bu sözler ünlü bir hacker'a ait. İşte hacker'ın gerekçeleri

Hacker: Windows, Mac OS'tan daha güvenli
Snow Leopard: "Dünyanın en gelişmiş işletim sisteminin" önemli bir güvenlik özelliği eksik.

Güvenlik uzmanı ve hacker ünvânlarına sahip Charlie Miller Apple'ın en yeni işletim sistemi Mac OS 10.6'yı yoğun bir eleştiri yağmuruna tuttu. İşletim sisteminin belirleyici bir güvenlik özelliğini bünyesinde barındırmadığını iddia eden Miller, Windows kullanıcılarının bu özelliği Windows XP'den bu yana kullandıklarını da ekledi.

Miller tam olarak "Address Space Layout Randomization" (ASLR) fonksiyonunu kastediyor. Bu çekirdek fonksiyonu işlemleri belleğe tahsis ediyor. Windows XP, Vista ve 7'de bu süreç rastgele biçimde gerçekleşiyor; böylece saldırganlar işlerine gelen işlemleri aynı bellek bölümünde bulamıyor. İşte bu dağıtma işlemi Mac OS'ta gerçekleşmiyor.

Bir güvenlik firması için çalışan ve "Pwn2own" hacker yarışmasında iki kez tüm ödülleri toplamış Miller, 2008'in başında Mac OS güvenliği için ortaya attığı bu iddiayı tamamen yamalanmış, güncel bir MacBook'u iki dakikadan az bir sürede kırarak ispatlamıştı.

Peki neden bu açıklar en çok Windows'u vuruyor?

O zamanlar Apple birkaç gün içinde suistimal edilen güvenlik açığı için yama çıkarmıştı. Buna karşın Apple, Mac OS'taki güvensiz ASLR'yi Snow Leopard ile düzeltme fırsatını kaçırdı ki, Miller tam olarak bundan dolayı hayal kırıklığına uğradı.

Miller Snow Leopard'daki yeni Quicktime sürümünün ve DEP'de (Veri Yürütme Engellemesi) yapılan iyileştirmelerin güvenlik adına sağlam adımlar olduğunu da ekliyor. "ASLR ve DEP varsa bir hacker'in işe yarar kod yazması çok daha zorlaşıyor. Eğer bu iki özellik yoksa bug'lar çok daha kolay kullanılabiliyor" diyen Miller, Snow Leopard'ın Leopard'dan daha güvenli olduğu; ama Windows Vista ve Windows 7 kadar güvenli olmadığı konusunda ısrar ediyor. Güvenlik uzmanı Mac OS'un daha az güvenlik açığının suistimal edilmiş olmasını sadece Windows'un daha fazla kullanıcıya sahip olması nedeniyle (saldırı açısından) daha değerli olmasına bağlıyor.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

windows farkı.

adam resmen bozmuş ya (mac şu anda tomates olmuştur)

Apple'cılar şimdi çıkar der ki? Bu adamda kim. Boş konuşuyo. Ama son cümle aslında gerçeği tamamen ortaya seriyor
"Mac OS'un daha az güvenlik açığının suistimal edilmiş olmasını sadece Windows'un daha fazla kullanıcıya sahip olması nedeniyle (saldırı açısından) daha değerli olmasına bağlıyor."

Adam mac in bir özelliğinden bahsediyor. Windows farkı diyenler nezamandır kullanıyor windows u? Windowsun daha önceleri başına gelenleri biliyorlar mı? Kimse windows güvenli demesin, kesinlikle ve kesinlikle değil. Her işletim sisteminin bir açığı vardır. Windowsun sürüsüne bereket!

Eğer Mac ile windows kadar uğraşmış olsalardı kar leoparı kana bulanırdı :)

işte buu mac sistemler ancak kandırılmış kimselere satılır...!!!

senelerden beri söylüyorum stiv jobs amcanız sizlere bel altı vuruşlar yapıyor diye (kimse yanlış anlamasın faullu boks vuruşu) :D

ama kimse beni anlamak istemedi...!!!

şimdi çok bilgili ve işinin erbabı profesyonel birilerinin söylediklerine ne diyecekler bakalım mac ziyaretçileri...!!!

eğer teknik olarak bir yazı yazamazsanız buraya mac savunmayın yoksa yukarıdaki cümlemin diğer anlamları sizin olsun

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILARRR...!!!

Microsoft'un bu sözlerle göğsünün kabardığı kesin.
Bence Microsoft bu adama madalya taksın :P :D

Bence macos daha güvenli. Neden mi? Yahu neden biri macos'u kırmak istesin ki, sunucu bilgisayarlar linux-windows çalıştırır; kişisel bilgisayarlarda windows xp-vista-7 çalışır. Bu hacker'a da para vermişlerdir, hadi şu macos'u kır diye yoksa kim uğraşır macos'u kırmakla :)

Bu hcker yanlış söylemiş.

Diğer tüm hacker'lar doğru söylüyor. İşin erbabı olan binlerce insan var dünyada, hiçkimse böyel bir saçmalık söylemiyor. Bu kadar saçmalayınca, alakasız bir ülkede bile haber olabiliyor tabi.. Microsoft'un da çok hoşuna gitmiştir elbette bu.
Köyün delisi kendisi.

Sistem yöneticisiyim ben de bizzat, Mac OS X Windows'tan çok daha güvenli. Bunun ana sebebi UNIX çekirdeği.
UNIX'in uptime'ı (çökmeden çalışma süresi) Windows'un 5-6 katıdır ORTALAMA olarak.
Açık bulabilirsiniz, sistemi kırabilirsiniz. Ama kırdıktan sonra birşey yapamazsınız, anlaşılmayan şey bu....

Dünyada bu işlerle ilgilenen kime sorarsanız sorun dünyanın en güvenli işletim sisteminin UNIX olduğunu söyleyecektir. Mac OS X'in X i de '10' sayısının yanında 'UNIX' i de temsil etmektedir.

Ben de şimdi oturup bi windows trojanı yazıp Windows bi sisteme uzaktan saldırıp açık bi port bulup indirebilirim. Ancak, Mac OS X'i belki hackleyebilirim kesinlikle indiremem. Bu kadar basit.

Mac sistemler kandırılmış kişilere satılır diyen arkadaş ise, bu konularda aşırı derecede bilgisiz ve alakasız, kendi kendine dolduruşa gelmiş muhtemelen.

mac firmasının yazılımlarındaki açıkları bildirmenin suç olduğunu bileniniz varmı? varsa kaç kişi biliyor acaba. bu sebepten dolayı mac'e asla yanaşmam yanaşmıyorumda niye uğraşayım ki kendi dertlerinlen baş başa kalsınlar. değmez ms firmasının birsıkıntısı ortaya çıksın telefon edipte yardımalamayan yoktur bir açık buldum adamları arayıp söyleyince mac firması gibi açık değil deyipte nette gösterince mahkemelerde süründürmüyorlar. eski örnekleri çok bunun.

çok acımasız yorumlar yapılmış bence rekabet güzeldir çünkü meyvesini yiyecek olan bizleriz

Windows 7 öncesi "diğerleri kötü, windows süper" temalı izahatlara daha çok tanık olacağız. Ver gülüm al gülüm piyasası neticede.
--Bana paramı ver sana işletim sisteminin ne kadar iyi olduğuna dair reklam yapayım--
Saygılarımla

Hacker yanlış söyler:) medyanın önünde 2 dakikada mACOS u hackler yinede bu hacker yanlış söyler :D ama centauri herzaman doğruyu söyler :DDDDDD :)))) tövbe tövbe :)))
centauri mac diye çırpınırken allah korusun ölecen :)) bu kadar mı fanatik olunur yaw :)))) bide kırdıktan sonra bişey yapamazsınız diyor :))))))))))))saçma:)))))

birde chip'e mi inananacağım centauriyemi ? :)))))))))))))
tebiki centauriye:)))) çünkü centauri chip editörlerinden daha bilgili:))))) centaurinin bilgi sahibi olması daha kolay:))))))

centauri kiiiimmmm chip kim değil mi :))))))

Window farkı diyen arkadaş boşversene windows bu nesi farklı!!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir