Hayalinizdeki dizüstü bilgisayar

CHIP Online, ihtiyaçlarınızı karşılayacak dizüstü bilgisayarı bulmanıza rehberlik ediyor.

Günümüzde 2 GB şart

Günümüzde 2 GB şart

BELLEK
Günümüzde 2 GB şart

Windows Vista piyasaya çıktığından beri 1 GB belleğin artık yeterli olmadığını, özellikle de Aero kullanıcı arabirimi devrede olduğunda bellek tüketiminin yüksek seviyeye ulaştığını biliyoruz. İşte bu yüzden size bir tavsiyemiz var: Dizüstü bilgisayarınızdan 2 GB belleği esirgemeyin. Bu sayede bilgisayarınız ve sinir hücreleriniz size minnettar kalacaktır. Hatta eğer resim düzenleme ve video gibi işler yapacaksanız, 3 GB bellek sizin için pek abartı sayılmaz. Sisteminize daha fazla bellek takmak isterseniz ise 64 bit'lik bir işletim sistemi kullanarak kapasiteyi 4 GB'a kadar çıkarabiliriniz. Elbette hafızayı öyle istediğiniz zaman yükseltmeniz de mümkün değil. Bunun için öncelikle dizüstünüzde boş bir hafıza yuvası olması gerekiyor. Eğer çift kanal hafıza teknolojisinden yararlanmak istediyseniz 2 adet 1 GB'lık hafıza kullanıyorsunuz demektir. Bu durumun maalesef bir de dezavatajınız var, o da genelde dizüstülerde sadece iki adet hafıza yuvası bulunması. Dolayısıyla toplam hafızayı artırmak için takılı modüllerden birini çıkarmanız gerekiyor. Yani hafızayı 3 GB'a çıkarmak istiyorsanız 1 GB yerine 2 GB'lık bir hafıza modülü almalısınız. Test tablosunda hafıza konfigürasyonlarına da detaylı yer vererek ileride dizüstü bilgisayarının hafızasını yükseltmeyi planlayanlara yardımcı olmak istedik.

Sabit disk
En az 100 GB alan gerekli

Bilgisayarınızda sadece yazı yazıp e-posta gönderecek olsanız bile sabit disk büyüklüğüne önem vermeniz gerekiyor. Bir bilgisayardaki en sinir bozucu durumlardan biri, performansın birkaç hafta içinde dolan disk alanı nedeniyle düşmesi olabilir. Özellikle de Windows Vista yüklü bilgisayarlarda bilgisayarın düşük disk alanı, dolaysıyla yavaşlamaması için en az 100 GB kapasite şart. Ayrıca bununla beraber sadece verileriniz ve çalışan uygulamalarınız değil, bilgisayarınızın toplam performansı da sabit disk kapasitesi ile ilintili.

Çoklu ortam uygulamaları için sabit disk kapasitesinin en az 160 GB olması şart. Videolar, MP3'ler ve diğer eğlence verileri, sabit diskinizi bir anda doldurabilir. Dahası verilen kapasiteyle gerçek sabitdisk kapasitesi arasında ciddi farklar olabiliyor. Teknik özelliklerde 160 GB sabitdisk yazan bir dizüstünde gerçek kullanılabilir alan genelde 150 GB civarı oluyor. Disk dolmaya başladığı zaman bu 10 GB'ın bile hesabını yaptığınızı unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

param olduğu anda dizüstünün en iyisini almayı düşünürdüm.ilerki günlerde başarabilirimmm.

Dizüstünün yumuşak karnı 5400 dönüş hızındaki harddiskleri. 7200 dönüş hızlılara geçince o zaman almayı düşünürüm.

eğer küçük, hafif, led ekranlı, yüksek performanslı, oyun da oynayabileceğiniz, şık bir dizüstü istiyorsanız: LG P300
alternatifi yok

devamlı evdeyim ve masaüstü tercih ederim hız bakımından

LG P300 için yapılan yoruma katılmıyorum. Daha iyisi ve daha ucuzu olan Toshiba A210-1AP kullanın diyorum.

kaç para 10 milyar mı? :)

dostum yazıyı dikkatli oku. küçük, hafif...
lg p300: 13'' ince ve led ekranlı, 1,6 kg
senin toshiba a210 tank gibi büyük. üstelik özellikleri küçük bir bilgisayarı bile geçemyor :)

casperdan şaşmayın derim

casperdan şaşmayın derim

arkadaşta casper var çok şikayetçi.
+ hız tutkunlarının tercihinde ekran kartı berbat :)
fiyatlarıda iyi bilgisayarlarla denk. türkiyede üretiliyor neden daha ucuza vermiyorlar?

bence toshiba ve hp den şaşmayın arkadaşlar uczladı!!!.....

abi casper çin malı türkiyede üretimiyor ana kartları dış kaplama yani kasa ları (laptopların) ısı yalıtımı açısından berbat. şarz cihazları berbat.

yok abi bunlar hoş değil fazla hele apple ın o ince laptop ına uyuz oluyorum kağıt gibi ne ya öle:)ilk defa acer ın bi laptop ını beğendim ama harbiden çok güzeldi ya siyah sağda baya büyük dokunmatik müzik kontrol tuşları mavi neon ışıkları felan şaşırdım kaldım:|helal olsun acer ilk defa bi ürününü beğendim valla;)

CASPER Nirvana notebooklar çok güzel alacaklar CASPER dan şaşmayın bence de süper çünkü
ben CASPER dan çok memnunum herkese tavsiye ederim
hiçbir sorunla karşılaşmadım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir