Huawei'den 10 kat daha hızlı şarj olan pil!

Huawei, mobil cihazların en büyük problemini çözebilecek önemli bir adım attı...

  • Onur Seven
Huawei'den 10 kat daha hızlı şarj olan pil!

Çinli telefon üreticisi Huawei, yıllardır mobil cihazların başına bela olan bir sorunu çözmüş olabilir. Şirket, Japonya'da düzenlenen 56. Pil Sempozyumu'nda geleneksel pillerden 10 kat daha hızlı şarj olabilen yeni bir pil sergiledi. Buna göre, 600mAh bir pil iki dakikada yüzde 68 oranında şarj olabilirken, 3.000mAh pil 5 dakika içerisinde yüzde 48 dolum oranına ulaşabiliyor.

Yöntem heteroatom kullanıyor ve onları anottaki grafit moleküllerine bağlayarak karbon bağları yoluyla lityum iletimi için bir katalizör görevi görmesi sağlanıyor.

Bu da enerjinin, enerji yoğunluğu (ve dolayısıyla pil kapasitesine) veya pil ömrüne zarar vermeden hızlı şekilde transfer edebilmesi anlamına geliyor.

Şirket yapılan basın açıklamasında, "Hızlı şarj olabilen pil atılımı özellikle cep telefonları, elektrikli araçlar, giyilebilir cihazlar, mobil güç kaynakları açısından elektronik cihazlarda yeni bir devrime neden olacaktır" öngörüsünde bulunarak "Yakında bir kahve yapmak için gereken zamanda tüm pillerimizi tam olarak şarj edebilmemiz mümkün olacak" dedi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

zaten elektrikli arabaları alıp kullansak yolda kalsak en az 10 saat beklememiz gerekiyor. bu yöntemle kullanılır hale gelir ama asıl bomba güneş enerjisi ile gidebilen araçlar yapıldığında patlayacak. aslında güneş enerjisi ile çalışan otomobil de var. fakat işte lanet olası kapitalizm ve aç gözlülüğü petrol bitmeden bunların yapılmasını sağlamayacak

@16 Kasım 2015 15:42 "Güneş enerjisiyle çalışan araç da var" evet var ama keşke biraz daha araştırıp öyle şu yorumu yapsaydınız. Ayrıca evet kapitalist petrol şirketleri sebebiyle yayımı senelerce engellendi. Yalnız elektrikli araçlarla yolda kaldığınızda saatlerce beklemeniz de gereksiz. Sadece akü kiralamanız yeterli olacaktır. Yani tıpkı şimdiki sistemde araca yol yardımının yakıt getirmesi gibi akü getirecekler. Güneş enerjili araçların da nasıl çalıştıklarını biraz daha araştırın lütfen.

@16 Kasım 2015 15:42 Güneş enerjisi panellerine sahip olan araçlarda da akü kullanmadan direkt olarak panellerden gelen elektrikle çalışan araçların çok hafif olmaları gerekiyor.Çünkü panellerden gelen enerji normal ağırlıkta bir aracın motorunu çalıştıramıyor.Aslında çalıştırıyor fakat dolaylı yoldan.Yani panellerden gelen enerji önce akülerde depolanıyor, daha sonra gerekli mekanizmalardan geçerek gerektiği anlarda kullanılıyor. Biraz daha araştırırsanız daha sağlıklı bilgiler edineblirsiniz.

Hetero pillere hayır

Sen de yorum yaz