IE haksız rekabete mi yol açıyor?

Daha önce de Microsoft'a büyük cezalar kesen AB, bu kez kafayı Internet Explorer'a taktı.

  • Ümit Öncel
IE haksız rekabete mi yol açıyor?
AB ilişkilerinde Bill Gates'in yüzü gülmek bilmedi.

Tarayıcı savaşları devam ederken sizlere cephedeki her gelişmeyi anında iletiyoruz. Son sayımlara göre Internet Explorer pazarın yaklaşık %75'ini elinde bulunduruyor. Fakat Microsoft lehine olan bu oran, AB'nin yeni yasal müdahalesi ile değişebilir.

AB, Internet Explorer'ın, son derece yaygın olan Windows işletim sistemlerinde yüklü olarak gelmesinin tarayıcı pazarında haksız rekabete yol açtığı iddiasında bulundu. AB'nin iddianamesine göre bu durum rekabete zarar veriyor, pazardaki olası gelişmeleri zorlaştırıyor ve en önemlisi kullanıcıların seçme özgürlüğünü kısıtlıyor.

AB ve Microsoft'un yıldızları bir türlü barışamadı. 2008 Şubat'ında AB, ABD'li dev firmanın yazılım sektöründeki rekabetin önünü kesmekle suçlanmış ve Microsoft geri adım atmayınca tam 899 milyon Euro'luk (yaklaşık 1,95 milyar TL) bir ceza uygulamasına gitmişti. Uzmanlar Microsoft'un yine itiraz edeceğini, ancak bu kez suçlamaya daha ılımlı yaklaşacağını ön görüyorlar. Bunun sebebi ise dev firmanın artık tüm yumurtalarını aynı sepete koymaması; yani Xbox 360 ve sunucu yazılımları pazarında da eskiye oranda daha farklı gelir kaynaklarına sahip olması gösteriliyor. Bakalım Internet Explorer'ın gelecek falında daha neler göreceğiz?

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

darısı bızım basımıza bızde kurtuluruz bu mıcrosoft belasından

ubuntuda da firefox önyüklü geliyor. O zaman opera gitsin dava açsın , bence burda microsoftun yaptığı haksız rekabete yol açmıyor

Windows Media Player da, Windows'la birlikte gelen yazılımlardan birisi. Bu durumda WMP (Windows Media Player) da haksız rekabete yol açar. Sizce?

Öyle ya ben mecbur muyum kardeşim ie kullanmaya..

günümüzde ilkokul çocuklarının bile internette hangi tarayıcıları kullancağını bildikleri ve bir tercih yapabildikleri göz önüne alınırsa, AB nin bu girişimi internet kullanıcılarına karşı bir hakaret olarak algılanabilir. zira kullanıcıya; senin aklın yetmez bu işlere, ben senden daha iyi bilirim denmektedir ki bundan nefret ederim.

iyide her işletim sisteminde yüklü tarayıcı var zaten.Apple safarisini yüklüyor.linux ta yine var.haksızlık ediyorlar

Kurulmuş düzen bozulmaz.O zaman Mac'ler de Safariyle gelmesin.
Piyasadaki en kötü tarayıcının IE olduğu bariz fakat IE8 ümit veriyor.
Hani PC'ler IE'yle gelmesin demek,PC'ler Windows kerneli kullanmasın gibi birşeye benzer.Microsoft özel bir şirkettir.OS onun ise içindeki içerik de onun kararına bağlıdır.Böyle her Microsoft yazılımına haksız rekabet denirse.Kernel dışında hiç bir şey kalmaz.

ya adam mecburen ie koymak zorunda. internete bir şekilde bağlanmak lazım. buda mutlaka kurulu gelen bir tarayıcı sayesinde olabilir. microsoftta tutupda kendi tarayıcısı varken firefox filan yüklemez. sonradan bir tarayıcı edinmek içinse yine kurulu gelen bir taraycı şart yoksa nete girip nasıl download edecek insan :). yani ab saçma bir işe yeltenmiş :)

Boş işler istemeyen firefox u yüklesin cezada neymiş.
Her zaman en iyi İE herne kadar firefox densede %75 herşeyi açıklıyor.

i.e vistaya entegre ve harici bi program kullanıp silmem durumunda sistem stabilitesi bozulur diye korkuyorum . sonuçta bilgisayarı ilk açtığında nete bağlanmak için bir tarayıcı mutlaka önyüklenmiş olmalı fakat microsoft ne bu tarayıcıyı seçmemize imkan tanıyor ne de i.e'yi sistemden kaldırmamıza .

en iyisi mozilla firefox...

ne yapmaya çalıştıkları belli değil ki .....

ABnin bu uygulamaları çok saçma adam işletim sistemine web tarayıcı mı koymasın hangi mantığa sığar bu?İsteyen istediği tarayıcıyı yükleyi kullanmada özgür sonuçta.O zaman linux dağıtımları toptan mahkemelik olması lazım

ie ne zaman baş ağrıtmıyorki ???

sanırım burda opera nın verdiği hukuk mücadelesi etkili. editör, opera nın internet explorera karşı yaptığı açıklamalarıda eklese..

tamam kötü tarayıcı ama saçmaladınız sizde be ozaman çıkarın mp yi defenderi windowstan

linuxtada firefox kurulu geliyor adamın kendi işletim sistemi isterse masaüstü resmi olarak aile fotoğrafını koyar kimse karışamaz çok saçma...

blancstern yazmış:
Internet explorer çok kötü artık herşeydi yanıt vermiyor diyo ve kapanıyor bence firefox ve google chrome explorer dan çok iyi

aynen öyle salo patlıyor

bunlar iyice saçmaladı
işletim sisteminleri tarayıcı olmadan gelse
internete nasıl girmeyi düşünüyorlar acaba?

Mac da Safari
Linuxda Firefox
sistem ile birlikte geliyor daha ne saçmalıyosunuz
haksız rekabet bilmem ne..

internet explorer ın sadece kurulu gelmesi birşey değil dahası bu sistem işletim sistemi içine gömülü yani kaldırırsanız sorunlar başgösteriyor(en başta msn)...

Bence de Saçmalamışlar :)
Anlaşılan Google ile FireFox'un araları biraz bozulunca Zorlarına gitmiş. Desteksiz Sallamışlar bu Suçlamayı. Çünkü Firmanın Sisteminde Ne kullanılacağına Firma Karar Verir.

"bunlar iyice saçmaladı
işletim sisteminleri tarayıcı olmadan gelse
internete nasıl girmeyi düşünüyorlar acaba?

Mac da Safari
Linuxda Firefox
sistem ile birlikte geliyor
haksız rekabet bilmem ne"

aynen katılıyorum

Aslında IE "tam anlamıyla kurulu" olarak gelmiyor. Ben windows xp ya da vista yüklediğimde neden direkt olarak IE simgesini masaüatünde bulamıyorum? Neden masaüstüne simge eklemek için kayıt defterine müdehale etmek zorunda kalıyorum? Kurulu geliyormuş???...Hani nerede? Aslında IE yi masaüstünde göremeyenlerin firefox kurmak istemesini sağlanıyor bence.

İşletim sisteminde tarayıcı olmasa. Soruyorum size ne ile internete gireceksiniz?
Bu sadece en basiti.
Sıradan bir kullanıcı bilgisayar aldığında;
1) Medya oynatıcı
2) İnternet tarayıcı
3) Messenger
Bilgisayarında bulmak ister.
Bulamazsa ne yapacak.

Sonra diyecek ki bu bilgisayar kötü.
Microsoft firmasının, Windows u çok satıyorsa, bu onların suçumu.
Adamlar herşeyi ile sistemi hazır olarak geliştirmişler ve sunmuşlar. ne yapsınlar. Sistem de özellik arayan insanlar size sesleniyorum. Sadece elinize windows verilse ve bu sistem oturum açma kapama arka plan gdeğiştirme, program kurmadan ibaret olsa;
siz bu sistemi ne diye alasınız zaten.

Kusura bakmasın AB;
Ben Windowsumu yükledikten sonra içinde
1)Media Player
2)İnternet Explorer
3)Messenger
Olsun isterim.

"Aslında IE "tam anlamıyla kurulu" olarak gelmiyor. Ben windows xp ya da vista yüklediğimde neden direkt olarak IE simgesini masaüatünde bulamıyorum? Neden masaüstüne simge eklemek için kayıt defterine müdehale etmek zorunda kalıyorum? Kurulu geliyormuş???...Hani nerede? Aslında IE yi masaüstünde göremeyenlerin firefox kurmak istemesini sağlanıyor bence."

Masaustu simgeleri varsayilan yeni baslat menusu yuzunden gizli kaliyor tekrar secip acmak zorunda kaliyorsunuz o zaman iexplore de geliyor hepsi bu registry falan yok oyle birsey.
vistada bir defa iexplorer actiginizda kendisini kisayol cubuguna ve masaustune zaten kopyalar!

Gelelim AB'nin yasal olarak ne hakki oldugu kesin olarak ispatlanamamis sirf biz toplandik kafamiza gorede harac keseriz adina kurdugu dumbelekten hukuk kadrosunun son mucizei latifesine.
Bir isletim sisteminin temel ihtiyaclarindan biri tarayicidir, ne hakkiniz var ulan satin aldigim sistemle gelen beles tarayicimi elimden almaya?
sizemi kaldi bunun derdine dusmek hodohodoler, az daha ms den tazminat koparip tatil yapacaksiniz degilmi havaiide.
kodamanlar!
Bi halt yemek istiyorsaniz su lisans fiyatlarina el atin!

Cokmu agresif oldu ne :)

Aslında Fifefox ve diğerleri de MSa teşekkür etmeli IE yüklü geldiği için. Windows'ta IE olmasa Firefox'u nasıl indireceğiz :) (Elbette yolu var ama çok uğraşmak lazım)

hep microsoft'a değilmi bunlar?Çok sinir oluyorum.Microsoft en iyi diyemi bütün bunlar..!Kimse hazmedemiyor.

EN İYİ İnternet Explorer

Saçmalık.. O zaman niye media player var.. MEdia oynatıcılar arasında haksız rekabete yol açmaz mı bu?

Niye windowsun içinde oyunlar var? Diğer oyunlara haksızlık?

Niye windows gezgini var? ShellLess gibi programlara haksızlık..

Hatta niye masaüstü var ki? Real desktop gibi programlara haksızlık?

Ne diyeyim yani so günlerde duyduğum en saçma şeylerden biri..

lutfen yardimci olurmusunuz,
herhangi bir dosyayi actigim zaman surekli olarak microsoft ofice onenote programi ile acilyor, ne yapmaliyim, muzik doysalari film dosyalarini bile bu acmaya calisiyor, lutfen yardimci olurmusunuz

lutfen yardimci olurmusunuz,
herhangi bir dosyayi actigim zaman surekli olarak microsoft ofice onenote programi ile acilyor, ne yapmaliyim, muzik doysalari film dosyalarini bile bu acmaya calisiyor, lutfen yardimci olurmusunuz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play