İngiliz Polisi Huawei Ekipmanlarını Kullanmayacak

ABD tarafından reddedilen Huawei'ye ikinci bir şok da İngiltere'den geldi

  • Doğan Kürşat Aktaş
İngiliz Polisi Huawei Ekipmanlarını Kullanmayacak

200 milyon rakamını aşan telefon satışları ile yüzü gülen Çinli teknoloji devi Huawei, aynı zamanda telekomünikasyon teknolojilerinde de küresel olarak önemli bir pazar payına sahip. Birçok ülkede yürütülen projeler için iletişim altyapısı çözümleri sunan ancak ABD'de kabul görmeyen Huawei için bu sefer bir kötü haber de İngiltere'den geldi.

Birleşik Krallık, güvenlik güçleri (ESN, Emergency Services Network) için geliştirilen yeni iletişim altyapısı sisteminde Huawei'ye ait ekipmanlar kullanılmayacak. Sunday Telegraph tarafından ortaya çıkarılan gelişmeye göre Birleşik Krallık'ta görev yapan ambulans, itfaiye, polis ve arama-kurtarma ekipleri için hazırlanan yeni iletişim ağı projesi kapsamında iletişim altyapısında bulunan ve Huawei'ye ait olan altyapı elemanları değiştirilmeye başlandı. Bu kararın halihazırda maliyeti 2.3 milyar pound rakamına ulaşan projenin bilançosunu daha da yükseltecek olması ise endişeye yol açtı.

Projeyi üstlenen BT ise, bu karardan dolayı doğacak maliyetin kendileri tarafından karşılanacağını ve bu işlemin projenin bitim tarihinde bir gecikmeye sebep olmayacağını belirtti. Konu hakkında BBC'ye açıklama yapan EE sözcüsü ise Huawei'nin iletişim altyapısından çıkarılması kararını şu sözlerle açıkladı:

"ESN için yeni bir çekirdek ağ ekipmanı üreticisini devreye sokma kararı aldık. Yeni ağ mimarisi, 2006'da aldığımız ağ mimarisi prensiplerine uygun olarak düzenlenecek. Bu işlemi ise halihazırda işlevsel olan acil servis ağına bir müdahale olmadan tamamlayacağız."

ESN sistemi için altyapı sağlayacak yeni üretici ise Motorola'nın sahibi olduğu Airwave olacak. Altyapı mimarisi, itfaiye, arama-kurtarma ekiplerine ve ambulans servislerine ülkedeki 4G ağına öncelikli erişim imkanı sağlıyor. Birleşik Krallık, kırsal alanlar ve araziler için geliştirilen yeni radyo frekanslarından bu konuda da faydalanıyor olacak.

ESN sistemi aynı zamanda Airwave sayesinde geliştirilmiş ses ve veri aktarımı da sunabilecek. Ancak bununla birlikte Birleşik Krallık yönetimi Eylül ayında yaptığı açıklama ile Airwave temelli sistemi 2022 yılına kadar kullanmak için ödeme yapılacağını belirtti. Birleşik Krallık yönetimi, ancak bu tarih geldiği zaman söz konusu ağın kullanımda tutulup tutulmayacağına karar verecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz