İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi

Nefes kesen hızda veri gönderimi, önemli veriler için öncelik ve yol tıkanmasına son - ikinci Internet kuşağı tüm bunları garanti ediyor. Almanya’da “Gigabit-Wissenschaftsnetz” ya da kısaca G-WiN şimdiye kadar yalnızca araştırmacıların emrine amade.Ancak yakın zaman içinde tüm sörfçüler yeni teknikt

Kamuoyu tarafından neredeyse farkına varılmaksızın ikinci kuşak Internet şimdiden yükselme devrini yaşıyor: Hagen Üniversitesi’ndeki enformatik öğrencileri sözlü testlerinin bir bölümünü videokonferans üzerinden tamamlıyor. Atlanta’daki bir doktor ekibi video aktarım sayesinde 600 kilometre uzaktaki Florida Üniversitesi Kliniği’ndeki bir adamda diz sakatlanması teşhisinde bulunuyor.Ve tüm dünyaya yayılmış olan astronotlar Hawaii’deki bir gözlemevinin teleskoplarını kullanıyor.
Bu uygulamalarda aktarılan veri miktarları geleneksel Internet hatlarında tıkanmaya yol açıyor. Bu yüzden bilimciler ABD’de daha 90’lı yılların ortalarında saniyede 2,5 Gigabit alanında transfer oranlarına izin veren yüksek performans ağları geliştirmiş bulunuyor.
1999 Ekimi’nde her şey hazırdı: Bir safra kesesi ameliyatı görüntülü ve sesli olarak ilk Internet 2 hattı üzerinden canlı olarak aktarıldı; bu hat saniyede en az iki Megabit’lik bir ağ bant genişliğini garanti ediyor.

İnternet 2: Kesintisiz Sörf Keyfi

ABD’deki başlangıçlar: Yüksek okullar için lüks ağ
Internet 2 öncüleri için tayin edici olan, trafiğin yoğun olduğu zamanlarda veri aktarımının büyük Provider’larda bile yavaşlamasıydı. Önce ABD’de Internet 2 projesini (( ) oluşturmak üzere 115 üniversite ve hastane bir araya geldiler. Hedef önceleri yalnızca bilim sektörü için yeni bir yüksek hız Internet’i idi; bu arada artık Alman G-WiN de bu yapıyla bağlantılı.

Nihayet bu girişimin meyvesi olarak iki ulusal yüksek performans ağı oluştu: „very High-Performance Backbone Network Service“ (vBNS) ve adını 19. Yüzyılda Kuzey Amerika’ya ulaşmak açısından büyük önem taşıyan Kansas’taki demiryolu kavşağından alan “Abilene”. vBNS kamuya ait paralarla finanse ediliyor ve aralarında Amerikan süper bilgisayar merkezleri ve yüksek okulların bulunduğu ayrıcalıklı kurumlar için lüks ağ gözüyle bakılıyor. Abilene’nin finansmanı ise bağlı kuruluşların katkıları ve endüstriyel sübvansiyonlar ile sağlanıyor. Abilene’ye tüm bilim kuruluşları erişebiliyor. Bu iki yüksek performans ağı yanında savunma bakanlığı ya da NASA gibi bazı Amerikan makamlarının konseptleri mevcut.

Kamuoyunun geniş kesiminin ise yeni süper veri otoyolundan yararlanmak için daha biraz beklemesi gerekiyor. ABD’deki Internet 2 projesinin basın sözcüsü Heather Boyles bu kararı “yeni ağ kapasiteleri ve uygulamalarının ticari Internet alanına taşınmadan önce Internet 2 cemaati tarafından test edilmesi gerekiyor” şeklinde temellendiriyor.
Bugünkü Internet’in gelişiminin izlediği yol da pek farklı değildi: Askeri teknolojilerden yola çıkarak bilimin profesyonel uygulamaları üzerinden genel olarak erişilebilir tüketim nesnesi haline gelmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

burası neresi
Firari70

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir