Internet Explorer 9 sonunda geliyor!

Microsoft'un heyecanla beklenen yeni nesil internet tarayıcısının çıkış tarihi belli oldu!

  • Ali Güngör
Internet Explorer 9 çıkış tarihi belli oldu!
15 Eylül'de bizimle

Internet Explorer 9 sonunda geliyor! Çıkış tarihi Microsoft tarafından sonunda açıklanan tarayıcının 15 Eylül'de Beta olarak çıkacağı resmen duyuruldu.

Mart ayında Platform Preview sürümüyle görücüye çıkan IE9 sonunda tamamlanıyor. İlk deneme sürümleri sadece render motorunun yeteneklerini sergiliyordu. Araç çubukları, ek özellikler, hatta adres satırı bile yoktu.

Ancak bu sürün yeni nesil internet teknolojilerini ve yeni JavaScript motorunun hızını gözler önüne seriyordu. Yani kaputun altındaki gücü sergiliyordu ama henüz tamamlanmış değildi.

İşte bu yüzden ilk deneme sürümlerine baktıysanız, görünüm olarak tam sürümün farklı olacağını tekrar hatırlatmakta fayda var.

Internet Explorer 9'un önemi

Çok hızlı olacak

Microsoft için son derece önemli olan bu yeni internet tarayıcı, Internet Explorer serisinin popularitesini tekrar arttırmayı hedefliyor.

IE8'in JavaScript performansının çok düşük kalması karşısında, donanım hızlandırma ile gücüne güç katan IE9, en hızlı internet tarayıcılar arasında yer alıyor.

Windows 7 API'lerini kullanan ve bu sayede kasılmadan, DirectX desteğiyle ekran kartından da yararlanan IE9, Windows XP'yi desteklemeyecek.

HTML5 ve CSS3 de destekleyen internet tarayıcı büyük gelecek vadediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Microsoft değil bunun 9. sürümünü 99. sürümde çıkarsa yine de kullanmam. Firefox varken IE kulanmak gereksiz. Ustalar Firefox acemiler IE kullanır.

gelmiş geçmiş en iyi tarayıcı yolda

ie 7-8-9 her neyse işte. Sahi bunların kullanan kaldı mı ? firefox forever

"HTML5 ve CSS3 de destekleyen internet tarayıcı büyük gelecek vadediyor."

xp yi desteklemediği için, xp de kalmaya devam edecekler için hiçbişey ifade etmiyor!..

ie 9'un çıkması web geliştiriciler için bir şey fark ettirmiyor ki.
bir yıl içinde ie9 un alabileceği pazar payı en fazla %15.
hala ie 6, 7, 8 kullanılmaya devam edilecek...

Microsoft yanlış yapıyor ie kullanan birisi değilim hatta tek tarayıcı ie olsa internete girmem yinede kullanmam ama xp desteği vermemekle çok yanlış düşünüyor çünkü kurumsalda %70 bireyselde de %~40-50 civarında bi xp kullanıcısı var ve hiçte küçümsencek rakamlar değil xp'ye program desteği vermeyerek aklı sıra windows7ye çekmeye çalışıyor ama kimsenin ie9 kullanmak içinde upgrade yapcağını sanmıyorum dolayısıyla bu durumda kaybeden ie9 olucak

"xp yi desteklemediği için, xp de kalmaya devam edecekler için hiçbişey ifade etmiyor!.."

---------------------------------------------------------------------------------
XP kullananlar da yoluna dah iyisi ile devam edecektir.Yani Firefox 4 ile :))
Gözünü Windows 7 yani PARA hırsı bürümüş MS ise kendi işletim sistemini(Windows XP) dışlayarak aslında kendisine zarar veriyor.
Rakipleri de sağolsun bunu sonuna kadar değerlendiriyor.

"IE9, Windows XP'yi desteklemeyecek." Derken yani xp kullananlar ie9 kullanamayacaklar mı anlamına geliyor????? Eğer böyleyse bu çifte standardın daniskasıdır.. Microsoft'u kınıyor, derhal aklını başına alarak xp kullananları yeni tarayıcıdan mahsun bırakmaması gerektiğini bildirerek son noktayı koyuyorum...

pis leş tilkisi fire fostirikozzz... kaçacak delik arasın kendine...

arkadaşlar yanlışınız var veya ona benzer bişey... ie9 daki teklonoji xp tarafından desteklenmiyor. microsoft çok boş bi firma mı? yanlışınız var... evet xp içinde bişeyler yapsa çok iyi olurdu fakat yetersiz kalıyor xp artık.

ie9 xpye çıkmayarak pazar payını kaybeder sonu vistaya benzer.

CHIP Online Ziyaretçisi :
pis leş tilkisi fire fostirikozzz... kaçacak delik arasın kendine...
-------------------------------------------------------------------------------
Edip Çiftçi ile bir tanışıklığı varmı acaba...Firefox dan onun kadar nefret edenini görmemiştim...

Haksızlık bu xp yi niye desteklemiyor

rakipleri aya çıktı microsoft daha betayı çıkaramadı koskoca şirket nediyeyimki artık ayıp be ayıp

yuh artık hem eylülde çıkıcak hemde daha hala beta amaçları ne bunların anlayamadım

bakıyorumda xp kullanan vahim şahıslar halen cebelleşiyor hayatta kalmak için.
microsoft xp desteğini kesmiş durumda bu sebepten dolayıda ürün çıkartmamakta haklı vista keza opsiyonel olarak faydalanabilecek tam olarak değil win7ve sonraki işletim sistemleri faydalanabilecek bu mimari harikası explorerden unutun xp' yi zaman win7 zamanı çalışmayan hiçbirşey yok xp mode sayesinde eski msdos muhasebe programı sorunlarıda kalkmış durumda uyduracak kıvıracak yer kalmadı anlayın artık.

"Ustalar Firefox acemiler IE kullanır."

Allah aşkına bir git işine, neden bütün Firefox kullananlar kendilerini "profesyonel", IE kullanıcılarından üstün zannediyor? Bu olayın bir benzerini Opera da da görüyorum; ben farklıyım, özelim demek için bilgisayarına işletim sistemi yüklemeyi bilmeyen bazı arkadaşlarım Opera kullanıyor. Farklı bir tarayıcı kullanmak sizi özel yapmaz, herkes hangi tarayıcı kendi isteklerini karşılıyorsa onu kullanır. Dolayısıyla IE kullanmam beni amele, Firefox kullanman seni kral yapmaz. Umarım IE 9 benim beklentilerimi karşılayacaktır.

Saygılar...

"Ustalar Firefox acemiler IE kullanır."
-------------------------------------------------------------

hakkikaten çok usta işi firefox! eğer ki 30 gb ram 15 ghz işlemcili bir bilgisayarın yoksa kullanmayı düşünme bile!

çok usta olduklarından olsa gerek firefoxun batırmadığı tek bir alan bile yoktur (buna firefoxun övünebildiği tek alan eklentileride dahil) ve firefox birkaç kişiyi kandırabilmişse bunu eklentileri ve microsofta borçlu çünkü firefoxçular mileti internet explorer kullanmayın yavaş ve hantal ama firefox süper hızlı hafif diye politik palavralarla kandırmaya çalıştılar bu palavraları yiyenlerden biride benim; bilgisayarıma hemen firefox2 bir kurdum bir baktım firefoxu övmeye çalışanların bütün söyledikleri utanmaz yalanlardan ibaretmiş bir kere firefox 2 internet explorer 6 ile aynı hızdaydı ve hemen hemen aynı hafiflikteydi tabiki firefoxa eklenti kurmazsan ama işe bak ki firefoxu kullanmaya iten sebep eklentileri ama firefoxu kullandırmayan sebepte eklentileri ne diyeyim ironik ve firefoxçular firefoxu övmeye çalışırsa hepsi bir ağızdan şunu söylüyor: firefox kullanırsan bedava yazılımı desteklersin ve eklentileri var çünkü firefoxu başka şekilde savunamazlar tek yapabildikleri palavra

üstüne basa basa söylüyorum ki; en sağlam tarayıcı internet explorer 8dir bütün kullandığınız opera chrome firefoxun açmadığı bir sayfamı var internet explorerda deneyin açıldığını göreceksiniz ;)

saygılarımla!

xp yi kullanmaya devam zaten html 5 firefoxla gelio onun dışında yine bildiğimiz uyuz explorer...

"Microsoft değil bunun 9. sürümünü 99. sürümde çıkarsa yine de kullanmam. Firefox varken IE kulanmak gereksiz. Ustalar Firefox acemiler IE kullanır."

Ben bildim bileli Microsoft Windows işletim sistemi kullanıyorum. İlk kullandığım tarayıcı da İnternet Explorer'dı profesyönel kullanıcı oldum halen daha da İE kullanıyorum. Üstelik chip.com.tr gibi bir siteye ziyaretlerimi özellikle İE ile yapıyorum. Bu güne kadar hiç şekilde gözden kaybetmek istemediğim tek tarayıcı... Üstelik ben firefox - opera - chrome da kullanıyorum. Ben profesyönel kullanıcıyım ve tek tek tarayıcıdan yana değilim ama İE gönlümde ilk olduğu için severim.

Senin büyük yanlışın var, profesyöneller her şeyi kullanırlar. Tek bir seçeneği olanlar veya kendilerini tek bir seçenek içerisinde bırakanlar acemidirler.

Sen de yorum yaz