İnternete ne kadar zaman harcıyorsunuz?

Hayatınızın ne kadarı Internet üzerinde geçiyor. Bunu tespit etmenin çok kolay bir yolu var!

  • Selim Öztürk
Firefox'dan ilginç eklentiler

Firefox'u saatlerdir kullanıyorsunuz. Bu sayfayı okuduğunuza göre Firefox'unuz hala açık. Diğer web sayfalarını da bu browser'la geziyorsunuz ve vaktinizin büyük bir bölümü internette sörf yaparak geçiyor. Belki internette boş yere zaman harcadığınızı düşünerek zamanınızı daha verimli şekilde değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Aslında burada internette sörf yapanlara elbette bir eleştirimiz söz konusu değil. Bizim bunu belirtmemizdeki maksat vaktinin ne kadarını internette geçirdiğini merak eden kullanıcıları bir bakıma aydınlatmak. Firefox'un bazı eklentileriyle browser'ınızla internette neler yaptığınız kayıt altına alınıyor ve size rapor sunuluyor. Örneğin, Firefox'a kuracağınız bir eklentiyle internet üzerinde ne kadar vakit harcadığınızı görebileceksiniz.

Şimdi Firefox'un bu konuyla bağlantılı eklentilerini inceleyelim.

LeechBlock

LeechBlock, Firefox'da istediğiniz sitelere erişimi kesebiliyor. Bu eklenti sayesinde, dilediğiniz süre aralığında belli sitelere girişi engellemeniz mümkün. Örneğin sosyal ağ sitelerini bir süreliğine bloklayabilirsiniz. LeechBlock ile sabah saat 9'dan akşam 5'e kadar belirlediğiniz bir siteye erişimi engelleyebilirsiniz. LeechBlock'un buradaki avantajı size belirli bir süre için istediğiniz siteleri bloklama şansı vermesidir.

LeechBlock eklentisini indirmek için tıklayın.

Time Tracker

Bu eklentiyle, Status bar (durum çubuğu)'da internette ne kadar zaman harcadığınızı saat/dakika/saniye cinsinden öğrenebilirsiniz.

Resimde gördüğünüz pencerede, eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz. Bu ayarlarla hesaplanan süreyi sıfırlamanız mümkün.

TimeTracker eklentisini indirmek için tıklayın.

8aWeek

İncelediğimiz ilk eklentinin bir benzeri olan 8aWeek, farklı olarak kullanıcılara daha fazla opsiyon sunuyor. Örneğin 8aWeek, girdiğiniz web sitelerinde ne kadar zaman harcadığınızı grafiklerle raporlayabiliyor.
Ayrıca bu raporları kaydederek saklayabiliyorsunuz.

8aweek eklentisine ulaşmak için tıklayın.

MeeTimer

MeeTimer, herhangi bir gün içinde Firefox'un açık olduğu süreyi hesaplıyor. Gün sonunda ayrıntılı bir rapor çıkaran MeeTimer, kullanıcılara gün içinde gezinilen sitelerde harcanan süreleri oranlarla gösteriyor.

MeeTimer eklentisine ulaşmak için tıklayın.

RescueTime

MeeTimer'dan farklı olarak, RescueTime bir masaüstü yazılımı. Bu yazılımla gün içinde web sitelerinde harcanan süreler ayrıntılı olarak raporlanabiliyor. Diğer incelediğimiz eklentilerden en önemli farkı, diğerleri gibi bir Firefox eklentisi olmaması ve bir masaüstü yazılımı olması.

RescueTime yazılımına ulaşmak için tıklayın.

Not: Sizin de bu yönde bildiğiniz bir Firefox eklentisi ya da yazılım varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Gerçekten de ne kadar zaman harcadığınızı bilmek ister misiniz ey millet !

Tüm hayatınızı, pişmanlık içinde geçireceğiniz bir geleceğe ulaşmak için gereken zaman kadar.

hepsini kurdum sağol chip günümün yarısını pc başında geçirdiğimi artık annemden başka bide firefox söylüycek :)

eklentileri kurdum ama 2 sorum var cevaplarsanız sevinirim

1-8aweek te tüm bilgileri 8aweek.com dan görebiliyoruz yani adamlar kendi sunucusuna kaydediyor bizim istatistiklerimizi bu güvenli mi? yani nereye girdiğimizi eklenti onlara gönderiyorsa şifrelerimizi de gönderebilir mi?umarım chip editörleri güvenilirliklerini test edip te haberini yapmışlardır

2-6aweek te Restricted diye bişey var bende youtube u Restricted diye kırmızı olarak gösteriyor ne iş bu Restricted

bu firefox gerçekten güzel bişi

Çok gerekli bir şey oldugunu sanmıyorum yani benim ilgimi çekmedi.
Haaa hangi sitede kac saat durmuşum o site ye ne zaman girmişim. 12 saat geçmiş bi daha girim gibi bi düşüncesi olan varsa hepsini indirsin kursun...

M. Firefox gerçekten çok güzel eklentileride süper. Bu eklentileri kurmadım. Güzel eklentiler ama benim ihtiyacım yok biraz daha enteresan eklentiler olsa daha iyi ;;))

eklentiler guzelde . kazı eklentiler gereksiz.. ee ne yapsınlar yapacak birsey olmayınca arada . boyle tuhaf seyler cıkabiliyor..:)

Zamanımızı daha faydalı kullanmak için iyi bir şey olabilir.Ama istatistiklerin tutulması kafalarda soru işareti yaratıyor.

Firefox Download Helper eklentisini yükleyin .
Video indiremediği site yokmuş dünya üzerinde .
Mp3 ve ses dosyalarınıda yakalıyor :))

valla iş yerinide düşünürsek.benim için durum vahim :S en az 12 saat net başındayım.

12 saaten fazla harcıyorum sanırım :( Benim acımdam vasat bir durum..

ben bu eklentıyı nasıl kaldırcam ya yukledım ama sureklı bana rapor gelıp duruyo 10 dk daha fazla kullancam dıorum bu kezde ındırdıgım sayfalar gıdıo

Internete ne kadar zaman harciyorsunuz_6196.. Bang-up :)

Internete ne kadar zaman harciyorsunuz_6196.. Nice :)

Sen de yorum yaz