İnternette arama yapmanın ilginç faydası

İnternette arama yapmak sadece bilgiye ulaşmamızı sağlamıyor. İşte akla gelmeyecek diğer faydaları..

  • Ümit Öncel
İnternette arama yapmanın ilginç faydası
Beyin faaliyetleri ve beyinde faal olan analar bilim adamları tarafından tespit edildi.

Arama motorlarının algoritmaları son derece karmaşık bir yapıya sahip. Aynı şekilde beynimiz de çok karmaşık bir yapı. Bilim adamları sonunda arama motorları ve beyin arasında bir bağlantı kurdular. Son yapılan araştırmaya göre arama motoru kullanmak beyni geliştiriyor!

Bilim adamları internet üzerinde arama yapmanın yaşı ileri kullanıcıların beyinlerini nasıl etkilediğini merak ettiler ve 55 ile 78 yaşları arasında 24 gönüllü ile bir çalışma yaptılar. Çalışmaya katılan gönüllülerin yarısı internet konusunda diğer gruba göre daha tecrübeli kullanıcılardan oluşturuldu.

Her iki gruptaki denekler de önce laboratuarda beyin dalgalarını ölçen cihazlara bağlı olarak internet üzerinde arama yaptılar. Daha sonra 14 gün boyunca her gün birer saat internet üzerinde merak ettikleri konularda aramalar gerçekleştirdiler. İlk taramada katılımcıların dil, okuma, hafıza ve görsel becerileri kontrol eden bölümlerinde beyin dalgaları tespit edilmişti. 14 gün sonra ise tüm bu alanlardaki aktivitelerde artış sağlanmasının yanı sıra karar verme ve düşünme esnasında bellek kullanımında artışlar gözlendi. UCLA'da deneyi gerçekleştiren araştırmacılardan biri olan Teena D Moody, bu sonuçları internet üzerinde arama yapmanın bir beyin egzersizi olarak kabul edilebileceğini ve özellikle yaşı ileri kullanıcıların beyin fonksiyonlarını arttırması açısından önemli olduğu şeklinde yorumladı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

o kadar çok kargacık burgacık arama sonuçlarından sonra insan tam olarak istediği bilgiyi yine aklını kullanarak bulmaya çalışıyo... ee tabi beyin öğrenmeyi biliyo... ve ararken nasıl karşılaştırmalar yapacağı hakkında yeni taktikler geliştiriyo... dolayısıyla çalışıyo... çalışan beyin gelişir vesselam...
şaka şaka...:S

ilginç ama mantıklı

Google sayesinde bayağı geliştirdik o zaman. :)

benim açımdan süper bir haber :)

o zaman ben baya zeki oluyorum :) akşama kadar kurcalamadık kod kurcalamadık site bırakmıyorum :)

İnanmıyorum ben.

bu araştırmanın arkasında bir arama motoru firmasının parmağı varsa hiç şaşman.

Boşuna sevinmeyin, bu beynini hiç kullanmayanlar için geçerlidir :D

bence iyi bir olay ben çok zeki olabilirim

inanmayacak ne var?
beyni geliştirmesini iddia etmelerinin sebebi arama motoru kullanırken aradığınız şeyi daha az kelimelerle ifade etmeyi öğreniyor olmanız.
yine de çok fayda etmiyordur bundan eminim.

Sen de yorum yaz