iOS'u şaha kaldıran gerçek!

iOS Android'i ikiye katladı: Konu sadece iPhone olduğunda Android iOS ile yarışıyor ama...

  • Gökay Özbudak
iOS'u şaha kaldıran gerçek!
iPad'in desteği büyük...

2010 yılının başlarında mobil cihaz denilince insanların aklına genellik cep ve akıllı telefonlar geliyordu. Ancak iPad'in piyasaya sürülmesiyle beraber tabletler piyasada adından sıkça söz ettirmeye başladı.

Good Technology'nin yaptığı araştırmaya göre iOS, iPad'in de gücünü alarak 2010'a adını listenin en üstüne yazdırdı. 2010'un son çeyreğinde en çok aktif hale getirilen işletim sistemi olan iOS, 2010'un tümünde Android'in sayılarını ikiye katladı.

Good Technology'nin yaptığı araştırmaya göre; iPad'in en çok rağbet gördüğü sektör finans. Bunun dışında sağlık sektörü, hukuk sektörü ve kişisel hizmetler de iPad'i çabuk benimseyen sektörlerden.

Android'in tablet pastasından kendi düşen dilimi alması için biraz daha hızlı davranması gerek gibi görünüyor. CES 2011'de gösterilen Android tabletler piyasaya çıktığında, Android de yükselişine kaldığı yerden devam edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İşte ios'un gücü :)

iOS flash eksiği hariç komple bir sistem oldukça stabil hatta bozmak için bayağı bir uğraşmak lazım o zaman bile zor hata veriyor.

İOS tan bi cacık olmaz ne varsa android de var.

ios denilen şey resmen para tuzağı. jailbreak olmadan bir halta yaramıyor telefon. jailbreak yapıp hackerların kucağına oturdukdan sonra saten gecelik giysen ne olur

flash olmaması bir eksik değil arkadaşlar, kabul etmemekte direniyorsunuz ama flash kadar gereksiz bir sey yok. Ayrıca gelecekte flash degil html5 kullanılacak. Gerçekten ileri görüşlü bir hamle yapıyor apple.

Android güzel bir sistemdirde şu iOS'a çamur atanlar hiç kullandı mı acaba? Biraz dürüst olun lütfen, cacık olmaz dediğiniz şu sistemi hele bir kullanın. Ben Windows Mobile, Android ve iOS'u uzun süre kullandım, hepsinin eksi ve artı yönlerini az çok biliyorum denebilir. En memnun kaldığım sistem de iOS oldu performansı ve stabilitesiyle. Windows Mobile'ı HTC HD2 ile denedim, telefonu her gün kapatıp açmam gerekiyordu son gelen güncellemeyle birlikte zira RAM kullanımı %98'e kadar yükseliyordu ve browser'ı bile açtırmıyordu (task manager'dan her şeyi kapatmama rağmen!). Android'i Nexus One ve Galaxy S'te denedim, yine haftada 1 telefonu kapatıp açmam veya factory reset atmam gerekiyordu çünkü aşırı uygulama yüklenmesi halinde sistem kendini dağıtıyordu ve sorunlar çıkarmaya başlıyordu (donma, yanlış sayfalara atlama, dokunmayı algılamama gibi). iOS'u ise iPad ve iPhone 4 ile denedim, iPad'i Temmuz'dan beri iPhone 4'ü ise Kasım başından beri kullanıyorum ve bir kez bile reset atmadım ikisinede, hatta iPhone'u hiç kapatmadım bile şimdiye kadar. Üstelik cihazı jailbreak'li kullanıyorum ve ona rağmen hiç bir stabilite ve performans sorunu yaşamıyorum halbuki WM'de her çökmede crash report yollasam kotamın yarısı dolardı. WM ve Android özgür olabilir, suni benchmark testlerinde iOS'u geçebilirler ama kullanım sırasındaki performans ve stabilitede iOS'un yanına dahi geçemezler. Her iki iOS'lu cihazımda yaklaşık 30 GB kadar dolu ve hala ilk günkü gibi çalışıyorlar. Bir kez bile ne teklediğine ne oyunlarda frame atladığına rastgelmedim.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play