iPad Pro vs. Surface Pro 4!

Piyasadaki en iyi iki tableti karşı karşıya getirdik! Bakalım hangisi, hangi alanda daha iyi...

  • Gökhun Sungurtekin
iPad Pro vs. Surface Pro 4!

Gökhun Sungurtekin

Sadece medya tüketip oyun oynamayacağınız, daha çok iş yapacağınız bir tablet satın almak istiyorsanız, iPad Pro ve Surface Pro 4 bugün size sunulan en iyi seçeneklerden.

Microsoft'un Surface serisi, kolay taşınabilen verimlilik makinesi olarak son birkaç senede yerini sağlamlaştırdı. Ancak Apple da bu sene durmadı ve kendisini büyük ekranlı iPad Pro'yla oyuna dahil etti.

iPad Pro'yu ilk denediğimizde cihazın Microsoft'un Surface'ini geride bırakacak potansiyele sahip olduğunu düşünmüştük. Şimdi, Surface Pro 4'le de zaman geçirdiğimize göre hangisinin verimlik konusunda daha iyi olduğunu belirleyebiliriz.

Teknik özellikler

Surface Pro 4, teknik özelliklerde neredeyse her alanda iPad Pro'yu geri bırakacak potansiyele sahip. Surface Pro 4 tam bir masaüstü deneyimi sunduğundan biraz daha yüksek güce ihtiyaç duyuyor ve tablet, bu konuda sizi hayal kırıklığına uğratmıyor.

Surface Pro 4'ün Core M3'ten tam donanımlı Core i7'ye birçok kişiselleştirme seçeneği bulunuyor. iPad Pro ise tek seçenek olarak Apple'ın A9X işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci, iOS için oldukça hızlı.

iPad Pro'nun 32GB ve 128GB'lık modelleri bulunurken Surface Pro 4'ü 256GB ile 1TB arasında kişiselleştirmeniz mümkün. Bununla birlikte 1TB'lık modele ödeyeceğiniz fiyat biraz yüksek.

Ekran konusunda iki cihaz da çok iyi. Surface Pro 4'ün 12,3 inç'lik 267PPI ekranı bulunuyor. iPad Pro'nun 12,9 inç'lik 264PPI ekranı, rakibinin sadece biraz gerisinde. iPad Pro 4:3 oranında ekrana sahipken Surface 3:2 orana sahip.

Cihazlar arasındaki bir başka fark, iPad Pro'nun LTE seçeneğine sahipken Surface Pro 4'te böyle bir seçeneğin bulunmaması.

iOS

iPad, dörtlü dinamik hoparlörlerinin de yardımıyla harika bir medya tüketim cihazı. Klavyesiyle yazı yazmak ve App Store'daki fotoğraf uygulamaları sayesinde fotoğraf düzenlemek de oldukça kolay. Ancak iPad Pro'yu yalnızca iş yapmak için kullandığımızda yetersiz kaldığını gördük. Masaüstünde rahatça yerine getirdiğimiz görevlerin çoğunu iOS'ta yapmakta zorlandık. Örneğin iPad'de fotoğraf düzenlemek gayet kolay olsa da, fotoğrafları SD kart slotu olmayan iPad Pro'ya kameradan aktarmakta zorlandık.

iPad Pro'da çoklu görevden faydalanmak da biraz sorunluydu. Split View ile ekranı ikiye bölmek, başta pratik bir işlev gibi görünüyor ancak bir süre sonra aynı uygulamanın iki kopyasını yan yana açamadığınızı veya ikiden fazla uygulamada aynı anda çalışamadığınızı fark ediyorsunuz.

İşiniz içerisinde web tabanlı formları doldurmak varsa, farenin olmayışı sizi zorluyor. Açılır kutular ve formlar, tam anlamıyla dokunmatik ekran için tasarlanmadığından zahmete katlanmanız gerekiyor.

Ancak iPad Pro'nun tüm profesyonel kullanıcılar için kötü bir seçenek olduğunu söylemiyoruz. Özellikle tasarımcılar, düşük gecikmeli, hassas Apple Pencil ile harika bir çizim deneyimi elde edebilirler.

Windows

Surface Pro 4'ün donanımı Surface Pro 3'e göre büyük bir gelişme göstermese de cihaz, onunla iş yapmak isteyenlerin ihtiyacını karşılıyor. iPad Pro'da yapamadığınız birçok işi Surface Pro 4'ün masaüstünde yapabiliyorsunuz.

Microsoft'un Surface aksesuarlarında yaptığı geliştirmeler gözden kaçmıyor. Üzerine bir silgi eklenen Surface Pen, yeni özellikleriyle işlerinizi daha hızlı halletmenize izin veriyor. Type Cover'da yapılan geliştirmeler ise Surface Pro 4'ü laptop alanına iyice yaklaştırıyor.

Surface Pro 4, laptop'taki deneyimin aynısını sunduğundan ve Win32 uygulamalarını çalıştırdığından, verimlilik konusunda oldukça akıcı ve becerikli. Windows 10'u dilerseniz tam dokunmatik modunda kullanabiliyorsunuz, ancak bu modu daha çok medya tüketimi vs. amacıyla kullanacaksınız.

Windows'un iOS'un gerisinde kaldığı bir yer, uygulama ekosistemi. Ancak Microsoft'un geliştiricileri Universal Windows Platform'a çekme çalışmalarının henüz başladığını hatırlatalım. İyi haberse önemli firmaların Windows 10'u destekleme planlarının olması. Yine de şu an iOS'ta daha fazla uygulama seçeneğine sahipsiniz. Ancak Surface Pro 4'te geleneksel masaüstü programlarını çalıştırabildiğiniz için bu, sizin için hiçbir sorun teşkil etmeyebilir.

Sonuç

Apple iPad müthiş bir cihaz olsa da küçük bir kimlik sorunu yaşıyor. Cihaz, verimlilik konusunda büyük bir potansiyele sahip, ancak iOS'un kısıtlamalarına takılıyor. Surface Pro 4 ise genellikle kullandığı işletim sistemi sayesinde öne çıkıyor. Windows 10'un çok yönlülüğü ve Surface'in sahip olduğu ek port ve aksesuarlar, işinizi yapmanızı kolaylaştırıyor. Bununla birlikte sayısız kişiselleştirme seçeneğine sahip Surface'in dünyasına girdiğinizde, yüksek fiyatlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Gerçek kalite her daim zirvede yer alır. Think different....

karşılaştırmaya gerek bile yok surface adamdır

Microsoft'un çıkardığı en iyi ürünlerden birisi Surface Pro'dur. Fiyatı da uygun olsa, yok satacak bir üründür...

Windows ne ya? Tarihi geçmiş, fosilleşmiş dandik bir sistem. İOS gibi muazzam süper ötesi bir işletim sistemi varken ancak fakirler Windows kullanır. Bu karşılaştırma Apple Inc. şirketine yapılan bir hakarettir. Microsoft dandik ürünlerini gitsin fukaralara satsın. Apple kalitedir kalite.

@20 Aralık 2015 11:27 işletim sistemleri farklı olan iki cihazı karşılaştırmak elma ile armudu karşılaştırmak gibi bir şey ticari yönden kullanım için windows ios işletim sisteminden daha iyi bir işletim sistemi fakirler windows kullabilir sözü surface pro için geçerli değildir öyle alelade bir cihaz değil ipad le aralarında 200$ lık bir fiyat farkı olduğu göz önüne alındığında ciddi bir fiyata sahip olduğunu göz önünde tutmak gerekir

@20 Aralık 2015 11:27 ergenliğe yeni girmiş beyin hücreleri kullanılmadan yazılmış bir mesaj. Eminim babanın paraları bile seni akıllı yapmaya yetmez.

@20 Aralık 2015 11:27 yaş -5 galiba arkadaşım

@20 Aralık 2015 11:27 arkadaş fındık kadar beyniyle genel bir yorum yapmış. surface pronun ipad prodan pahalı olduğunu bir kenara bıraksak bile pahalı bir ürünün her zaman kaliteli ve üretkenlik açısından daha iyi olduğunu söylemek saçmalıktır.

@20 Aralık 2015 11:27 seni kınıyorum,

kalem ve klavyeli kılıfı apple microsofttan çaldı... Surface 1'den beri olan şeyleri apple daha yeni yaptı. karşılaştırmaya gerek bile yok. ezici bir üstünlükle kazanan Surface pro 4'dür...

Ferrari Maranello (Surface) ile Tofas Serce (ipad) karsilastirilmis, Surface'i suya koyup kaynatsan 100 tane iPad Pro cikar.

@20 Aralık 2015 12:02 tamam corç :)

Yoruma gerek yok bence

@20 Aralık 2015 12:47 Gerek yok madem neden yorum yaptın o zaman?

@20 Aralık 2015 14:33 gerek olmadığını belirmek için

Profesyonel bir ikisi birarada laptobu iPad Pro ile kıyaslaya chip :)

@20 Aralık 2015 17:52 evet oda ayrı bir çelişki. yani ne alaka şimdi surface pro 4 vs ipad pro. kapasiteleri o kadar sanırım. mantıklı karşılaştırmalar yapmaya yetmiyor

Microsoftun Türkiye de satışa gerek görmediği bir cihaz için yorum yapmak abestir

hata chip'in değil, apple'ındır. surface'e karşı bunu çıkardı, rakip tuttu. karşılaştırılması ve kaybetmesi gayet normal.

İpad pro, Glaxy Tab Nexus Tab gibi bir cihazla karşılaştırılabilir. Telefonun büyüğü, oyun ve eğlence amaçlı, çoluk çocuğa hediyelik, ıbık zıbık çihazlar kategorisi içinde satın almama incelemesi olabilirdi. Surface pro4'ün karşısına çıkmak eminim kendi fikri değildir. Çok komik olmuş. Hatta yazının bir yerinde WP muamelesi yapıp kısıtlı uygulama falan demeye kalkmış arkadaş. Birine haksızlık diğerine hakaret olmuş. O

Neymiş uygulama sıkıntısı varmış . Yahu bir pc bu . Kurarsın bi emulator ondan sonra ios mu istiyorsun android mi istiyorsun atari mi istiyorsun kurarsın

@27 Aralık 2015 09:10 Haklısın. O birkaç yüzbincik iOS uygulamasının ve daha milyonlarcasının masaüstü versiyonunu çalıştıran bir laptop-tabletin neden uygulama sıkıntısı olsun?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play