İşte Qualcomm'un 8 çekirdekli işlemcileri!

Mobil işlemci devi, yeni 8 çekirdekli işlemcilerini piyasaya sürmeye hazır! İşte yeni canavarlar...

  • Zeynel A. Öztürk
İşte Qualcomm'un 8 çekirdekli işlemcileri!
Bir zamanlar 8 çekirdek için "aptalca" demişti...

Mobil işlemci üreticisi Qualcomm, sekiz çekirdekli işlemci üretimine bu sene başlayacağını resmi olarak duyurdu.

Qualcomm'un piyasaya süreceği ilk sekiz çekirdekli işlemci, ismini daha önce de duyduğumuz orta seviye Snapdragon 615 olacak. Asıl heyecan verici haber ise sekiz çekirdekli, 64-bit mimariye sahip Snapdragon 810 ve 6 çekirdekli Snapdragon 806'nın bu sene ortaya çıkacak olması. Yeni çipler, gelişmiş 20nm işlem teknolojisini kullanacak ve bu sayede daha yüksek güç tasarrufu ve daha yüksek performans sunacaklar. İşlemcilerin zaten yeterince hızlı olan üst seviye akıllı cepleri yeni bir seviyeye taşıyıp taşımayacağı ise merak konusu.

DigiTimes'ın kaynaklarına göre yeni işlemciler, akıllı ceplerin fiyatlarını yükseltmeyecek. İşlemcilerin ilk olarak hangi telefonda kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Samsung Galaxy S5 Prime ve LG G3'ün Snapdragon 805 işlemcisini kullanmaları bekleniyor. Yeni çipleri cep üreticilerinin bir sonraki amiral gemilerinde görmemiz muhtemel.

Qualcomm'un yeni işlemcileri, 64-bit mimari kullanmaları bakımından uzun süredir yaşanan en önemli sıçrayışa imza atacaklar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

waybe 8 çekirdek

32 çekirdekli işlemci istiyoruz.

@21 May 2014 17:10 süper yaa :D

içi boş çekirdek manyakları...

nedir bu çekirdek bolluğu arkadaş isteseler 100 çekirdekli işlemcide yaparlar neden yapmıyolar çekirdek mi yok 3-5 yılda 2 çekirdek fazla koyuyolar parayı hortumluyolar

yemin ederim bu mallıkla teknoloji gelişmeş. Her şey donanım olmuş. Yazılımsal olarak hep yerimizde sayalım. Donanımlar kendini 2 ile katlıyarak gelişirken yazılımlar hep aynı. Aynı mantık aynı algoritma. Yahu wp mağazası ve google play deki uygulamaların çoğu 6 satır koddan ibaret.

Sen de yorum yaz