İşte Türkiye'nin en iyi mobil fikirleri!

Eğlenceden sağlığa, GPS'den diğer alanlara Türk yazılımcılar, dev yarışmada kapıştı! İşte kazananlar

Türkiye'nin en iyi mobil iş fikirleri belli oldu!

Qualcomm'un düzenlediği ve toplamda 50.000 TL nakit para ödülü veren "Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması" sonuçlandı. Mobil eğlence, mobil sağlık, lokasyon tabanlı servisler ve mobil platformun diğer alanlarına yönelik en iyi uygulama ve iş fikirlerini değerlendiren yarışmada 30.000 TL'lik birincilik ödülünü "Treasures and Traps" (Hazineler ve Tuzaklar) isimli mobil iş fikriyle Yener Duran kazandı. Yarışmada ayrıca zenginleştirilmiş gerçeklik, mobil eğlence, mobil araçlar, sosyal medya, mobil sağlık, lokasyon tabanlı uygulamalar ve bilgi servisleri olmak üzere farklı kategorilerde özel ödüller verildi.

"Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması"nın ödül töreni 29 Aralık Perşembe günü İstanbul Sofa Otel'de yapıldı. Mobil platforma ilgi duyan öğrenciler, bağımsız uygulama geliştiriciler ve şirketlerin büyük ilgi gösterdiği yarışmada finale kalan 16 yarışmacı yarattıkları mobil iş fikri ve uygulamaları ile ilgili tüm ayrıntıları 21 Aralık tarihinde düzenlenen jüri sunumlarında jüri üyeleriyle paylaştı.

Qualcomm Genel Müdürü Barış Ruacan, Bloomberg HT Ekonomi Direktörü ve MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Webrazzi Kurucusu Arda Kutsal, Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, Mivento Bilişim Kurucusu ve Genel Müdürü Altuğ Acar, Young Turk Ventures Kurucusu Cem Sertoğlu ve KAGİDER Başkanı Gülden Türktan gibi mobil teknolojiler ve girişimcilik dünyasından önemli simaların oluşturduğu jüri, sunumları değerlendirerek kazananları belirledi.

Birincilik ödülü sosyal oyun Treasures and Traps'e

Birincilik ödülü sosyal oyun Treasures and Traps'in

Cheetah Interactive isimli mobil ve sosyal oyun şirketinin geliştirdiği Treasures and Traps (Hazineler ve Tuzaklar) yarışmada birinciliği elde ederken, uygulamanın sahibi Yener Duran 30.000 TL tutarındaki nakit para ödülünün sahibi oldu. İçinde yer alacak ticari, kültürel ve turistik kurumların düzenleyeceği organizasyonlarla birlikte sosyal bir platform özelliğine sahip olan Treasures and Traps, lokasyon bazlı özelliğini zenginleştirilmiş gerçeklik teknolojisi ile harmanlayarak kullanıcılara yeni ve eğlenceli bir oyun deneyimi kazandırmayı hedefliyor.

"Bugün kaç kilometre yürüdüm"

Yarışmada 15.000 TL tutarındaki ikincilik ödülünü kazanan ise, insanların gün boyunca attıkları adım sayısını ölçerek bu veriyi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmalarına olanak tanıyan Adımsayar isimli uygulamasıyla Onur Özkol oldu. Uygulama insanları spor yapmaya teşvik ederek sağlıklı yaşam tarzlarını desteklemeyi amaçlıyor.

Masal ve hikâyeleri video desteği ile oluşturan ürün: "Öykücü - The Story Maker"

Yarışmada 5.000 TL tutarındaki üçüncülük ödülünün sahibi ise, çocuk eğitimine yönelik uygulamalar üzerinde çalışan ve daha önce "Hadi Bakalım" adlı mobil çocuk uygulamasını geliştiren Minidahi projesinin "Öykücü - The Story Maker" isimli mobil yazılım geliştirme kiti ile Tansu Kendirli oldu. Proje kullanıcıların, programlama bilgi ve becerisi gerektirmeden kendilerine ait çizim, müzik ve ses kayıtlarıyla kendi masal ve hikâyelerini birer mobil uygulama (application) biçiminde oluşturmasına imkân veriyor.

Yarışmada farklı kategorilerde Jüri Özel Ödülü kazanan mobil uygulama ve iş fikirleri ise şöyle:

Augmented Reality (Zenginleştirilmiş Gerçeklik): IstanbulLive - Engin Şenalp

Mobil Eğlence: Barcode Player – Ahmet Keleş, Gökçe Karalezli ve Buket Karalezli

Mobil Araçlar: EasyApp - Emre Ertan, Mert Sevinç, Sarp Erdağ ve Yavuz Dalkılıç

Sosyal Medya: Play or Love – Gürel Yıldız

Mobil Sağlık: Kanka – Talat Demir ve Ramazan Hocaoğlu

Lokasyon Tabanlı Uygulamalar: Taxi Buddy – Şahin Erdemir ve Ahmet Özkan

Finansal Servisler, Bilgi veya Haber Servisleri:
Pronunciation – Ersin Gülbahar

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

adam gibi bi uygulama Türkler kopyala yapıştır yapıp işin kolayına kaçıyorlar orijinallikten çok uzak şeyler bence...

türk oyun geliştiricileri ne oyunlar yapıyor fakat istediği desteği alamıyor şahsen ben 2 boyutlu bir oyun yaptım ve oyun hakkında kötü bir yorum almadım şu ana kadar , fakat oyun çöp kategorisine girdi az indirmeden dolayı. Demek istediğim sayısız siteye , youtubede kanallara mail attım kimseden geri dönüş gelmedi olumlu yada olumsuz bu kafayla gittiklerinden dolayı sizler türklerin oyunlarını göremiyorsunuz sonra bu arkadaş gibi türkler kopyala yapıştır yapıyor diyrsunuz !!!!!

@28 Eylül 2014 19:16 Oyun tanıtımı için yerli ninja,mobidictum,yerli cevher gibi platformları kullanabilirsiniz. indir.com 'da tanıtım ve inceleme yaparak destek oluyor. Applopedi 'ye de oyunu yollarsanız yayınlayacaktır. Ayrıca Oyunder gibi bir platforma üye olarak hem oyun sektöründe yer alan Riot Games, Netmarble,Nowhere Studious, Düello Games,Morelabs,Codemodeon gibi firmalarla aynı çatı altında olabilir hem de bu firmaların bilgi ve tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Boş işler benim fikirlerim bunlara yüz basar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play