Japonlar uzaya kurdela bıraktılar!

300 metre uzunluğundaki kurdelayı uzaya çıkartmak için neden zahmet ettiler? İşte cevabı...

Uzaya kurdela bıraktılar!
Büyük görsel için tıklayın

Japonlar bugüne kadar yürütülen en ilginç uzay çalışmalarından birisine imza attı.

Bir Japon roketi uzaya 300 metre uzunluğunda bir kurdela bıraktı. Bu geleceğin teknolojileri için ilginç bir test niteliğindeydi. Ama., Dünya'nın manyetik alanını kullanan uzay gemilerinin yörüngede sörf yapması.

Geleneksel uzay araçları yörüngede manevra yapmak için yakıt harcamak zorunda. Bu yakıtın ağırlığı, uzay aracını yollamanın maliyetini çok arttırıyor. Test edilen teori ise yakıt yerine uzun bir parça metali kullanmak üzerine. Manyetik alanı kullanarak bu şeridi yelken gibi kullanmanın mümkün olup olmadığı da uzaya bırakılan kurdela ile test ediliyor.

309 kilometre yukarıdaki 2.5 cm genişliğinde bu kurdela uzaydaki elektronları süpürerek topluyor ve bir akım oluşturuyor. Henüz başarısı ölçülmese de çalışmaların 2013-2014 yılına kadar olgunlaşması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

vayy arkadaş! adamlar nelerle uğraşıyor...

Her zaman inanılması güç, faydası inanılmaz ilimleri japonlar keşfetti ve keşfediyor. Arkadaşlar üniversitede okuyorum diye hava atmayın, aldığınız eğitimin hakkını verin.

çok mantıklı yaklaşım bence başarılı olurlar.

dünyayı hediye paketi yapsınlar

akıllı türk ögrencileri japonyaya gitsin burdan ot cıkacaklarına ordan aydın cıkarla japonya ile konuşulsun ilk3000e giren ögrencilerden heryıl 500 yada 1000kişi japonyaya yollansın bi bakarsın 10 sene sonra bizdede bilim cıgır acar...

Sen de yorum yaz