Kablosuz ağınız aslında ne kadar güvenli?

Kablosuz ağınız için bilinen tüm önlemleri aldınız ve içiniz rahat... Bizce o kadar da rahat olmayın

Kablosuz ağınız aslında ne kadar güvenli?

Güvenlik uzmanları, evlerimizde kullandığımız kablosuz modemlerin kırılmasının çok kolay olduğunu ve bu konuda kullanıcıların yapabileceği pek bir şey olmadığını belirtiyorlar.

Independent Security Evaluators isimli güvenlik firması, Amerika'da satılan en popüler 13 kablosuz modemi ele aldığı incelemede modemlerin, ortalama teknik bilgiye sahip bir korsan tarafından bile çok kolay bir şekilde kırılabileceği sonucuna vardı. İşin kötü yanı bu konuda kullanıcıların yapacağı pek bir şey yok: Söz konusu güvenlik açıklarını ancak üretici firmalar kapatabiliyor.

Araştırma sonuçlarını yakında açıklayacak olan firma söz konusu modemlerin üreticilerine gerekli uyarıları yapmış. Ancak firmalardan sadece bir tanesi karşılık verip firmware güncellemesi yaptıklarını bildirmiş.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Hangi firmamış onu tebrik edeyim bir tek omu firmware güncellemesi yapacakmış.

kablosuz modemlerin kolay kırıldığı filan yok en az 4 güçlü darbe gerekiyor... hepsi tank gibi... :P wifi şifresi 8 karakter olursa tabi kolayca kırılır...

Riskli lokasyonlarda elektrik hatlarının kullanılmasında büyük fayda var...

@cleverman ne alaka anlamadik ama

@23 Nis 2013 23:09 Kardeş DSL modemden Elektrik şebekesiyle tüm eve net dağıtıyon. En garantisi o :D

Kablosuz modemimde hem wpa2 olarak güvenlik şifresi var (45 Haneli) hemde mac engelleme etkin sadece benimkine izin verilecek şekilde ayarladım daha yapılması gereken bir şey varsa bilen lütfen söylesin + modem arayüzünde de şifre var.. :)

@23 Nis 2013 19:36 Kablosuz ağ adını gizle

@23 Nis 2013 19:36 MAC Adresi engelleme hiçbir işe yaramıyor (mac adresini değiştirmek çocuk oyuncağı). WPA2 konusunda pek bir fikrim yok ama kolay tahmin edilebilecek şifreler girmeyin hackerlar kelime listesi saldırısı yapabilir.

Hadi MAC i değiştirdin çocuk oyuncağı ama izin verilen mac adresini(lerini) bilmeden nasıl bağlanacaksın modeme???? mac engelleme gayet yeterli ama paranoya moduna gireceksek ağ adını da gizleyerek bu işi tamamlayabiliriz.

@24 Nis 2013 05:42 Hangi MAC'e izin verildiğini bulmak çok kolay. Çünkü o modeme bağlı bir adet izin verilmiş makina olması yeterli, o makinanın mac adresini (modeme bağlanmadan) havadan görmek mümkün. Kısaca MAC filtreleme "işi bilen için" hiç bir önlemesi olmayan bir olay.

@23 Nis 2013 21:04 Teşekkürler... :)

@24 Nis 2013 05:42 Ağ adını bulmakta mümkün. Tek gerçek koruma WPA2 şifrelemedir.

wpa 2 şifre koydum (16 karakter) - wps yi kapattım - ağın adını gizledim - mac filtreleme aktif..ya interneti olmayan ya da bağlatamayan girsin benim netten amenna ama yasadışı işler yapıp başımı belaya sokarlar diye korkuyorum.. yoksa net sınırsınız ekonomik olarak bir külfeti yok.. paylaşmayı severim ama işte dediğim korkudan ötürü manyaklık derecesinde güvenlik çemberi oluşturdum :)

kendi IP mizi yazınca çıkan modemin sayfasına giriş yapınca kimin bizim ağımızı kullandığı görülüyor. yabancı birisi girerse dev bir şifre ile değiştiririz. bir de bazı şifre kırıcılar klavyede bulunmayan özel karakterlerden oluşan şifreleri kıramıyor çünkü listesinde olmayabiliyor(ASCII karakterleri listesinde var)

yav yaziyi ve yorumlari okudumda korkmaya basladim . bu kablosuz modem güvenliğinin kesin bir çözümü yok mu arkadaslar . bilen varsa bi yazsın yav

mac engelleme yapıpta şifre koymayanları veya wep şifresi koyanları çok seviyorum içerdeki kulanan kişinin mac adresi çok kolay örenebiliyoruz, ayrıcattnetin verdiği modemleride çok seviyorum bazı dandik modemler varki wpa2 bile olsa şifre girmeden direk bağlanılabiliyor, bazılarıysa ilk açıldığında bi 10-15sn şifresiz kalıyor güvenlik açığı var elimi çabuk tutup modeme girdiğimde ta taaa wfi şifresi ortada , wifi şifresi ve modem şifresi aynı veya defult modem şifresi koyanlarıda çok seviyorum yada şifresi 12345678 şeklinde olanları telefon numarası yazanları vs vs etrafta çok wep şifresi koyan var bunlar heralde xp kulanıyo kırması yaklaşık içerde kulanıcı varken 1dk sürmüyor wpa - 2 de zaten ttnetin modemini kulanıyo lar ve güzenlik açığı gideren fw leri çoğu kulanıcı kurmuyor veya ttnet olduğundan faydalanamıyorlar neyse türk pc kulanıcısı günceleme yapmaz varsa kapatır anti vürüsü güncelemez veya ilaçlar g... win kurar güncel dvr kurmaz veya güvenli diye mac kulanır kendini kandırır neyse siz devam edin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir