Kavgaya tam gaz devam!

Samsung ve Apple arasında gerçekleşen "gizli anlaşma görüşmeleri" bakın nasıl sonuçlandı...

Kavgaya tam gaz devam!

Dünyanın en büyük tüketici elektroniği üreticilerinden Apple ve Samsung, akıllı telefon ve tablet piyasasında birbirinin en büyük iki rakibi. Bu iki dev arasındaki rekabet defalarca mahkemeye de taşındı. Davaların nedeni ise patent anlaşmazlığı.

30 Temmuz'da Kaliforniya federal mahkemesinde başlayacak yeni dava öncesi, iki tarafın temsilcileri olası bir çözüm arayışı için bir araya geldi ancak bu buluşmadan tatmin edici bir sonuç çıkmadı.

İki teknoloji devi arasındaki tartışmanın ana kaynağı, belirli standart patentlere nasıl değer biçileceği konusunda anlaşamamaları. Samsung, geliştirdiği teknolojinin endüstriyel bir standart olarak kabul edilmesi durumunda makul koşullarda lisans vereceğini açıklamıştı.

Apple, bu tarz patentlere daha ucuz fiyatlandırma getirilmesi görüşünde. Samsung ise 4G gibi yeni nesil teknoloji konusunda Apple'dan daha güçlü bir patent portföyüne sahip olduğunu düşünüyor. Apple'ın parça alımı konusunda Samsung'un önemli müşterilerinden olması da davayı çıkmaza sokan bir diğer unsur.

Hem patent hem de tasarım konuları üzerinden görülecek dava, şüphesiz akıllı telefon ve tablet piyasasında önemli gelişmelere gebe olacak.

Berk Toparlak

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Apple samsungun ürettiği parçalarla samsunga sataşıyor. Samsung ise para kazandığı müşterisine sataşıyor. Ve doğal olarak bir çıkmazdalar.

@25 Tem 2012 16:13 bak sen şu aynştayna :)

Agalar bir kuser bir barisir. Marabalar bir birini girisir. Ne apple ne samsung sizi dusunmuyor... Reklamlarina mal olmayalim... Telefon isinize goruyorsa iyidir.

kavga derken? gerçek kavgalar iki veya daha fazla birbirine eşit ve güdümsel güçler arasında olur. ben şu anda ortada Apple'a herhangi bir bırak rakibi, rakibinin yamağı bile olabilecek bir şirket göremiyorum açıkçası. herhalde bunun aslını inkar edecek kadar über zekalı kör bir teknoloji kara cahili olmamak gerek değil mi?...

Apple ile Samsung birleşsin. Bu kavga bitsin.

epıl -benim kişisel görüşüme göre- son derece epıl taraftarı mahkemelerden samsung aleyhine kararlar çıkartarak adalete zarar veriyor

kavga derken? gerçek kavgalar iki veya daha fazla birbirine eşit ve güdümsel güçler arasında olur. ben şu anda ortada Apple'a herhangi bir bırak rakibi, rakibinin yamağı bile olabilecek bir şirket göremiyorum açıkçası. herhalde bunun aslını inkar edecek kadar über zekalı kör bir teknoloji kara cahili olmamak gerek değil mi?... ------------------- samsung epıla donanım desteğini keserse o zaman görürüz =)

"samsung epıla donanım desteğini keserse o zaman görürüz =)" Dünya'da bir tek Samsung donanım üretiyor zaten...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir