Kilit ekranı uygulaması sorunlu geldi!

Beklenen uygulama Windows Phone'a geldi gelmesine ama yaşanan sorunlar, can sıkacak cinsten...

Kilit ekranı sorunlu geldi!
Gerçek olamayacak kadar ilginç bir çözümü var

Nisan ayında gerçekleştirilen BUILD konferansında yeni "Live Lock Screen" uygulamasını tanıtan Microsoft, aradan çok da uzun süre geçmeden bu yeni uygulamayı Windows Phone kullanıcılarının beğenisine sunmak için kolları sıvadı. Geçtiğimiz gün kendisini gösteren bu yeni uygulama, son kullanıcılara beta olarak sunuldu ve kendilerinden geri dönüş alarak daha hızlı şekilde geliştirilmesi düşünüldü.

Pek tabi karşımıza çıkan ürün sadece bir Beta sürüm ve hakkında çok da fazla kötü eleştiride bulunmamak lazım ki zaten an itibariyle geldiği indirme miktarına bakacak olursak, büyük ölçüde ilgi gördüğü su götürmez bir gerçek. Yine de uygulamanın an itibariyle "mükemmellikten" çok uzakta olduğunun da altını çizmek gerekiyor. Birçok cihazda tüm yeteneklerini sergilemiyor olmasının yanı sıra, çok fazla kullanıcının uygulamanın "lag"li yani bir anlamda takılarak çalıştığını rapor ettiğini görüyoruz. Bu sebepten hatırı sayılır miktarda kişi uygulamayı çoktan silmiş durumda. Kimileri de silip tekrar yükleyerek bazı hataları gidermeyi başarmış.

Fakat esas problem, Live Lock Screen Beta uygulamasını kaldırdıktan sonra bile, uygulama yüklendiğinde meydana gelen lag sorununun ortadan kalkmaması! En çok rapor edilen sorunsa, ekran kilidi açma tuşuna bastıktan saniyeler sonra görüntünün gelmesi. Her Lumia cihazında ortaya çıkmayan sorun, daha ziyade 930 ve 1520 modellerinde gözlemleniyor. Buradaki lag soru da cihaz 5 - 10 dakika standby moduna girdikten sonra yaşanıyor.

Fakat merak etmeyin; bu sorunun, kulağa çok mantıklı gelmese de bir çözümü var! Tek yapmanız gereken ayarlar kısmından "Kid's Corner" kısmını aktif hale getirmek. Bu hareketi yaptığınız anda karşınıza çıkan bir pop up size "Live Lock Screen" uygulamasını kapatacağını beyan edecek. Burada "kapa" tuşuna basarak, lag yaratan durumdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bu işlem sonuçlandıktan sonra, Kid's Corner'i de kapatmanız sorun yaratmayacaktır.   

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Bazı kullanıcılar halen bir yazılım için beta aşaması ne demek bilmiyor. Ama suç Microsoft un. Şu beta uygulamaları geliştiricilere verse sadece sorun olmayacak.

@29 Tem 2014 19:16 Kesinlikle haklısın . Normal kullanıcıların beta uygulamalara erişimini engelleseler ve sadece geliştirici hesabı olanlar yükleyebilse bunlar nasıl büyük bir nimetten mahrum kaldıklarını o zaman anlarlar . Ms kullanıcısını dah afazla bekletmemek adına beta dahi olsa erişime izin veriyor . Bir de kabahatli oluyor .

Windows Phone almayın, aldırtmayın. Pişmanlıktır. Aylarca güncelleme almıyor, aldığı güncelleme de çok komik şeyler getiriyor. Sakın ama sakın Windows Phone'a bulaşmayın.

@29 Tem 2014 19:41 Almama olayını anlarımda şu aldırtmama olayını bir türlü anlayamadım. wp/android/ios aldırtmamak için çabalayanların çocukluğuna inmek lazım bence.

@29 Tem 2014 19:41 Android sistem kararlılığı güncellemesi alıyor sürekli bilmem farkında mısın ? Bu yüzden sık güncelleniyor .

@29 Tem 2014 19:41 katılıyorum eski lumia 920 kullanıcısı olarak. ayrıca telefonum sorunlu geldi ve 3 gün sonra servisine verdim format atıp geri verdiler hiçbir değişiklik olmadı. insanların "güncelleme ile gelişecek" laflarına kanmayın, 1 yıl önce kanıp aldım ve hala "güncelleme ile gelişecek" deniyor. mağazası da aynı. işletim sistemi olarak kaplumbağa piyasaya sürülse daha hızlı yol alır.

Bu kaç gün öncesinin haberi . Yine geriden geliyorsunuz . Ayrıca başlık çok abartılı . İçeriği okumayan biri derki çok büyük bir sorun var . 5 sn de hallolabilecek bir sorun için bu başlık çok abartılı ve ben kasıt ararım haklı olarak . Uygulama daha beta . Ne olmasını bekliyordunuz ?

@29 Tem 2014 20:26 uygulamayı kaldırınca da takılma sorunu devam ediyormuş. neresini 5 saniyede halledebildiniz acaba?

Yapıyorsan adam gibi yap öyle sun müşterine. Her bkoun betasını sunuyorsun. İnstagram beta, lock screen beta, bbm beta, beta beta beta.. Kimse senden beta istemiyor. Adam gibi bitir. Zaten milletin kullandığı toplam 50 tane uygulama var (face, twitter, youtube, chrome, whatsapp, swarm..) ureticiyle görüş adam gibi uygulama yaptır sen Microsoftsun. Kendini böyle rezil etme!!!

Henüz çok akıcı değil, bence daha zamanı var.

windows 8 hic yaramadi bu M$ a

Güzellikler dikenli yollardan geçer

Live lock screenmiş. Yesinler uygulamasını. Kurduğum gibi kaldırdım. Bildiğin animasyondan ibaret HİÇBİR FONKSİYONU YOK. Bunu bile sorunlu yapıyorlar. Hayattaki en büyük pişmanlığım lumia 925 almak oldu.

Windows phone almayın diyen şahıs sen 500 liralık hangi android telefonda asphalt 8i full grafikte nerdeyse kasmadan oynayabilirsin,modern combat 5 i hengi 500 liralık android cepte kasmadan oynarsın,ben L525 cihazımda nerdeyse kasmadan oynuyorum,sadece ilk açtığımda bir iki defa kasıyor okadar ondan sonrası pürüzsüs, Hadi bakalım ne yazcan

Sonuçta beta olan bir uygulama yahu siz bide nihai sürümde görün bakayım yani alpha sürümünde...

wp çöptür bulaşmayın...

Android sanki sütten çıkmış ak kaşık onlarca hata yüzlerce virüs binlerce çöp program

Bu konuyu basan androidciler önce siz gidin kullandığınız telefon android l ve sonraki guncellemeleri acaba alıcakmı diye forumda onlarca konu açın haaa birde en son modelini aldığınız samsungların jelatinlerini yırtmadan önce iyi duşunun lakin siz büyük bir heyecanla jelatinlerini yırtıp kullanmayı düşündüğünüz son model telefonun üstüne samsung 2 model daha surmuş olabilir piyasaya :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir