"Koca kıta ikiye bölünecek!"

Koca bir kıta ortadan ikiye bölünecek! İşte bilim adamlarının şaşırtıcı keşfinin detayları...

  • Ali Güngör
Afrika kıtası ikiye bölünmeye hazırlanıyor
Koca kıta bir okyanus doğuracak

Leeds Üniversitesi'nden araştırmacılar, 10 milyon yıl içerisinde Afrika'nın parçalanacağını ve yeni bir okyanus ortaya çıkacağını iddia ediyor.

Bu araştırmanın sonuçlanmasında en büyük katkı, oluşturulan etkileşimli 3D model ve bilgi teknolojileri oluyor. 2005 Yılında sadece 10 gün içerisinde 8 metre çatlayıp açılan ve 2.5 kilometreküp erimiş kaya ile dolan yarık, bu keşfin temelini oluşturuyor.

Gittikçe genişleyen yarık volkanik aktivite ile birlikte aşağıda kıtanın ikiye bölünmesine ve ortaya yeni bir okyanus doğmasına imkan tanıyan değişiklikler gerçekleşiyor. Yüzeyde değişiklik görülmese de yerin altında olanlar gerçekten ilginç.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

10 milyon yıl içerisinde! adamlarda sanki 10 gün der gibi söylüyorlar ya kim öle kim kala dünya ozamana kalacak mı acaba ? bunu düşünsün onlar...

Dünya yaratıldığından beri üzerindeki kıtalar, okyonuslar hep doğal afetler ile şekillenmiş oturmuştur ki, bu durum hepte aynı kalacak değil elbette. Çok normal...

Gayet normal olaylar.Tabi ki doğa açısından...Bu tip olaylar insanlar için iyi olmayabiliyor.Deprem, volkanizma gibi büyük yer hareketlerinin habercisi olarak meydana gelirler...Sadece 10 milyon yıl sonra değil yakın zamanda da büyük değişimler ve olaylar olabilir o bölgede...

tabii ki çok kısa zamanda olacak bu olaylar...!!!
sizler yer altında bomba denemelerine devam edin...!!!
dengesiz, dengesiz petrol kuyuları açmaya devam edin...!!!

...ve başka başka dengesiz deneylerinize, "teknoloji gelişimi" adı altında devam edin ve sonra da diyin ki, çok kısa zamanda yerkabuğu değişimi keşfettik...!!!

sen neyi keşfettin be adam...!!! zaten değişimi başlatan sensin...!!!
şimdi bu araştırma için kimbilir kaç para ödenek alacak... ömür boyu maaş işte...

saygılar...

Bende diyorum ki 10 milyon yıl içerisinde kıyamet kopacak. Tövbe tövbe!

Bilim yapıyor adamlar heralde, tutup 10 milyon sonrasına odaklanalım demiyorlar. Orada birşey görmüş ve olayın sonucunda 10 milyon yıl sonra bir okyanus doğacak demiş adam. Napsın söylemesin mi uzun bi süre diye?

o zamana kadar dunyanin degisecegi kesinde...

O zamana kadar bir gök taşı çarpmazsa tabi.Veya başka bir afet olma olasılığınıda göz ardı edemeyiz..

böle haber mi olur ya 10 milyon yılda dünya yok olacak kardeşim :)

10 milyon yıl içerisinde. Şaka gibi. Sanki insanlık 10 milyon yıl dünyada kalacak. :D

edit çiftçi bey bir kerede bi olayı politikaya vurmayın.Sanane kaç para ödenecekse yahu.Sen mi ödüyorsun.Adamın dünyayı keşfetmekteen başka derdi yok ki ne yapsın.

O okyanus 50 milyon yıl içinde tekrar kapanacak gibi görünüyor. Sadece o okyanus değil, Akdeniz ve Karadeniz de ortadan kalkacak.
50 milyon yıl sonra dünyanın nasıl görünebileceğine dair bir harita:
www.scotese.com/future.htm

kim öle kim kala :D lafa bak sanki dünyada kainatta kalacak sanki hah ahah :D

Adamın,yalan söyleyip,söylemediği 10 milyon yıl sonra ortaya çıkacak

Adamlar bilimle uğraşıyor işte. 10 milyon yıl sonra yaşamayız ne de olsa araştırmaya ne gerek var demiyorlarki. Bir araştırma başka araştırmaları beraberinde getirir. 10 belki 20 sene sonra başka bir şey bulabilirler.

Ona bakarsanız insanoğlu evreni araştırıyor. Bu mantıkla gidersek, o zaman onlarıda araştırmayalım, ne de olsa oralara gidemeyeceğiz mi diyeceksiniz?

Ne güzel işte adamlar araştırıyor. Buradaki yazarlarda paylaşıyor bunu. Ayrıca haberi beğenmiyorsan veya haber niteliğinde görmüyorsan okuma. En azından yorum yapmayın gereksiz yere.

tüm kıtalar bölünecek normal birşey doğa kendini oluşturur yavaş yavaş başka birşey değiştirmez doğayı

Değişim daima tehlikelidir

Arka taraftan tekrar birleşecek, Pangea olacak bana kalırsa.

Ne kadar çok Tanrısal içgüdüye sahip insanımız var :) 10 milyon yıla dünya yok olacakmış :p meteor çarpacakmış , Vahiy mi geldi kardeş ?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play