Kod yazmadan uygulama oluşturun!

Artık tek satır kod yazmadan, Windows 10 uygulaması yazmanız mümkün! Nasıl mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Kod yazmadan uygulama oluşturun!

Windows Store'un çok güçlü bir uygulama mağazası olmadığının Microsoft da farkında. Firma bunun için geçmişte geliştiricilerin ilgisi çekecek yollar aramış, iOS ve Android uygulamalarını Windows'a uyarlamaya yönelik evrensel uygulama sistemini oluşturmuştu.

Firma şimdi ise web tarayıcınız üzerinden, Visual Studio'yu yüklemeye ve tek satır kod yazmaya gerek kalmadan uygulama oluşturmanıza izin veren güncellenmiş App Studio'yu ortaya çıkardı. App Studio'nun kod yazmadan uygulama oluşturmaya yönelik araçları, belki müthiş görünümlü bir uygulama yapmanıza yardımcı olmayacak, ancak kısa zamanda işlev gören bir uygulama üretmenizi sağlayabilir.

Araca eklenen yeni projeler oldukça basit taslaklardan oluşuyorlar. Taslakların çoğu ise uygulama içerisinde bir web sayfası göstermenize veya menülerden oluşan bir uygulama yapmanıza (RSS beslemeleri gibi) olanak tanıyor. HTML kodu ekleyerek kendi bölümlerinizi de hazırlayabiliyorsunuz, ancak bu durumda kod yazmama prensibi bozulmuş sayılıyor.

Windows App Studio ile muhtemelen müthiş bir uygulama veya oyun yapamayacaksınız, ancak web siteniz için yardımcı bir uygulama hazırlayabilirsiniz. En iyisi, hazırlayacağınız evrensel uygulamanın Windows Phone'larda, tabletlerde, masaüstünde ve hatta IoT cihazlarında çalışacak olması. Daha fazla bilgi için Microsoft'un resmi duyurusuna göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Yazık be Microsoft bu kadar mı düştün.. Resmen uygulama dileniyor çoluk çocuktan...

Harika aslında, basit olmalı teknoloji dediğin, çocuk bile yapabilmeli...

Bu çok önceden beridir var

Millet nasıl çamur atacağını şaşırdı. Microsoft bişey yapmasa "marketin bom boş bununla mı telefon satacaksın" diyorlar. Adamlar elinden gelen yapınca şimdi de çoluk çocuktan dileniyor oldu. Yav bi gidin başka yerde oynayın

Bu yolla yapilan uygulamalardan fazla bir sey beklememek lazim. Microsoft'un ilgiyi arttirmak icin pazarlama strajesinden baska bir sey degil. Gerce Microsoft da ne yapmaya calistiginin hala farkina varabilmis degil, modern uygulamalari getirip eski tip programlari kaldirmaya calisiyor ama kendi isletim sisteminde modern ve eski tip Denetim Masasi ve Ayarlarin olmasi basli basina bir ikilem. Daha oncelerde modern Skypei dayatirken simdi de onu kaldirip maaaustu surumunu getirmis.

Birgün Türkiye'nin de kendi programla dilleri ve derleyicileri olacak! Her Türk Çocuğu o dilleri mutlak surette bilecek! Çok basit, çok pratik, çok esnek, çok kapsamlı ve diğer diller ile uyumlu diller...

@03 Kasım 2015 05:28 Kardeş, kod yazmakla milliyetçiliğin ne alakası var. Git öteye biraz yeter be. HTML tagı yerine ne kullanmak istersin? Hali hazırda php, phyton benzeri diller mevcut. Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek var mı sence? Bence gerek yok. Konuşma dili ile programlama dilini karıştırmayın artık, ikisi ayrı şeyler. Bu arada hitler öldü, haberiniz yoksa diye söylüyorum.

Aslında uygulama sayısı değilde ise yarar uygulama sayısını söyleşiler iyi olur microsoft bu yöntemle sadece sistemi çöpe döndürür

Brn bu Microsoftu anlamıyorum arkadaş. Yahu sadece şu sosyal uygulamaları ios ve androiddeki gibi yapsa kullanıcıyı çekmeye yeter! Bi twitter a girmek istiyorsun diğer platformların yanında çok ilkel kalıyo, periscop desen sıfır, instagram desen oda diğer pşatformlara göre vasat sadece facebook bişeye benziyo biraz. Neden bu sosyal uygulamarı kendisi yapıp adam gibi mağazaya koymaz da hala geliştiricilerden bekler anlamıyorum...

@03 Kasım 2015 14:10 Her şeyi kendisi yapamaz fakat bu belli başlı uygulamaları yaptı diyelim. Hangi geliştirici gelir uygulama yapmak ister ondan sonra? Adam nasılsa kendisi yapıyor ben neden kasayım onlara uygulama yapmak için?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play